Japon-Türk Dostluğu Film İle Anlatılacak

Türkiye

13200691965_812562298f_o

NPO Ertuğrul Dünyada Barışa adlı Japon organizasyonu tarafından çekilecek olan filme Japonya’da yaşayan İzmirli Gizem Gülbent destek verdi.

Ertuğrul Fırkateyni faciasının ardından güçlenen Türk-Japon dostluğunu tema alacak sinema filmi için Japonya’da çalışmalara başlandı. Sinema filminin çekimi için bağış kampanyası başladı.

Projeye okulunu bitirdikten sonra Japonya’da kariyerini tamamlamaya giden Gizem Gülbent’de dahil oldu. Dunksoft şirketinde çalışan Gülbent, firmasının bu filme maddi destek vermesini sağladı.

Fırkateyn Faciası ise, Sultan 2. Abdülhamid zamanında dönemin Japon İmpratoruna hediye götürmek amacı ile gönderilen Ertuğrul Fırkateyni’nin Kuşimoto’nun Oşimo adası açıklarında batmasıdır. Kazada 69 denizci sağ kurtulurken, Amiral Osman Paşa ile birlikte 580’den fazla denizci hayatını kaybetmiştir. Kazanın ardından bulunan cenazeler Kuşimato’ya defnedilmiş ve bölge halkının bulunan denizcilere yaptıkları yardım iki halkın daha çok kaynaşmasına vesile olmuştur.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up