Film > Dünya > Hollywood 10 ay önce

Sinefesto

James Cameron Jack'in Yaşayabileceğini Kabul Etti

James Cameron, Aralık ayında "Titanik"in sonunun mantıklı olduğunu kesin olarak kanıtlamak için bilimsel bir çalışma gerçekleştirdiğini söyleyerek dalga geçmişti. Hayranlar, yirmi yılı aşkın bir süredir Leonardo DiCaprio'nun Jack'inin Kate Winslet'in Rose'uyla derme çatma kapı salında yüzerek hayatta kalıp kalamayacağını tartışıyor. Bilimsel çalışma, National Geographic'in yaklaşan özel bölümü “Titanic: 25 Years After With James Cameron”da ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Cameron başlangıçta basına adli tıp analizinin kapı salında "yalnızca birinin hayatta kalabileceğini" doğruladığını söylese de, özel bölümde Jack'in "yaşamış olabileceği" olası bir sonuç olduğunu kabul etti. Yönetmen, çekimler sırasında DiCaprio ve Winslet'e benzer boy ve kiloya sahip iki dublör tuttu ve birden fazla teori ve sonucu test etmek için bir havuzda Titanic sal sahnesini yeniden yarattı.

İlk testte Cameron, salda hem Jack hem de Rose'un hayatta kalması için yeterli alan olduğu yönündeki fan teorisini çürütür. Cameron, "Jack ve Rose'un sala binmeleri için yeterli alan olmasına rağmen, artık ikisi de tehlikeli seviyelerde dondurucu suya batmış durumda" dedi. Görüntüler, bu senaryoda dublör ikilisinin vücutlarının çoğunun su altında olduğunu gösteriyor.

Winslet, “Happy Sad Confused” podcast'inde yakın zamanda göründüğü sırada bu sonucu kendisi tahmin etti ve “ Dürüst olmam gerek: Aslında ikimiz de o kapıdan çıksaydık hayatta kalacağımıza inanmıyorum. Bence sığardı ama devrilirdi ve sürdürülebilir bir fikir olmazdı. Evet, o kapıya sığabilirdi ama ayakta kalamazdı. Olmazdı.” dedi.

İkinci testte Cameron, hem Jack hem de Rose'u tekrar sala sığdırdı, ancak vücutlarını üst yarıları (hayati organları içeren) suyun dışında kalacak şekilde konumlandırdı. Bu senaryoda her ikisinin de hayatta kalma şansları arttı.

Bu senaryoda soru işareti dayanıklılıktır. Dublörler iyi dinlenmişlerdi ve üst vücutlarını daha uzun süre sudan kaldırabiliyorlardı. Jack ve Rose da aynısını yapabilir miydi? Karakterler filmde kendilerini salda bulduklarında, saatlerce süren yorucu kovalamacalara, potansiyel boğulmalara, kavgalara ve Titanik'in tüm batmasına katlanmışlardır. Muhtemelen hiçbir karakter, daha uzun süre hayatta kalmak için gereken vücut pozisyonlarını sürdürebilmek için dublörlerin taze dayanıklılığına sahip olmayacaktı.

Üçüncü ve son test için Cameron, dublörlere Jack ve Rose'un onları yormak için filmde yaptıkları tüm yorucu aktiviteleri yaptırdı. Cameron ayrıca filmde yer almayan Rose, Jack'e can yeleğini verdiği bir an ekledi.

İşte karşınızda: Rose ona can yeleğini verseydi Jack "yaşayabilirdi". Ama tabii ki filmde bu olmuyor.

“Titanic: 25 Years After With James Cameron” 5 Şubat'ta National Geographic Channel'da yayınlanacak. Cameron'ın “Titanic” filmi yeni bir 4K 3D restorasyonla 10 Şubat'ta sinemalara geri dönüyor.

Variety.

İlginizi Çekebilir