Bizimle İletişime Geçin

Manşet

James Bond Günümüz Mübarek Olsun(!)

Yayınlandı

tarihinde

 

Toplamda yirmi beş kez beyaz perdede arz-ı endam eylemiş, elli yıllık geçmişiyle sinema tarihinin en uzun soluklu devam filminin kahramanı James Bond, 5 Ekim’de alışık olmadığımız bir kutlamanın aktörü olarak bir kez daha gündeme gelecek. “Dünya James Bond Günü” olarak adlandırılan bu kutlamanın, kurmaca bir karaktere ithaf edilmesi bakımından üzerinde durulması gerektiği kanısındayım.

“My Name is Bond. James Bond…” Dünyanın elektrik yüzü görmüş hangi bölgesine giderseniz gidin, bu repliğin sahibinin tanındığına şahit olursunuz. Ajan 007’yi bilmek için sinemaya özel bir merakınız olması ya da sayfalarca araştırma yapmanıza gerek yoktur. Küresel sistem bir şekilde bu karakteri zihninizin bir köşesine nakşetmiştir. Bir kuşağın karizma göstergesi olarak elinde taşımaktan gurur duyduğu ‘bond çantalar’ bile adını bu karaktere borçludur. Hatta geçtiğimiz yıllarda dünyaca ünlü bir saat markası James Bond’un o döneme kadar karşılaştığı yirmi iki düşmanını sembolize eden yirmi iki saatlik bir koleksiyon tasarlamıştır. Kullandığı arabalar, güneş gözlükleri, takım elbiseler hatta çakmaklar kısa sürede trend haline gelir. Nasıl gelmesin! İlkinden bu yana Bond filmlerini dünya üzerinde 1 milyar 567 milyon 500 bin kişi seyretmiş. Tabi sadece sinema salonunda seyredenlerden bahsediyoruz. Sayının daha iyi anlaşılması için şöyle bir not düşeyim, henüz 7 milyon kişinin seyrettiği bir yerli filmimiz yok. Buradan hesaplayın işte.

AMERİKALILAR TAYTLI, İNGİLİZLER TAKIM ELBİSELİ

Peki, Bond hayatımıza nasıl girdi de, bugün adına gün tahsis edilecek kadar seçilmiş bir şahsiyete dönüştü? James Bond ilk olarak İngiliz gazeteci yazar Ian Fleming’in bir roman karakteri olarak 1952’de ortaya çıktı. Yıla dikkat edelim… İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış devletlerin kendilerini toparladıkları ve Soğuk Savaş gerginliğinin dünyanın her köşesinde hissedildiği bir dönemden bahsediyoruz. Bu yıllarda kurmaca kahramanlar, toplumların katarsis ihtiyacını gidermede önemli bir işleve sahipler. Amerika’da kostümlü, taytlı, fantastik çizgi roman süper kahramanlarının altın çağlarını yaşadığı dönem de, yakın tarihlere denk gelir. Tabi Amerikalılardan daha ağırbaşlı ve aristokrat karakterli İngilizlere, tayt yerine takım elbise giyen bir kahraman şüphesiz daha sempatik gelecektir. Askeri eğitim almış bir yazar olarak Fleming’in böyle bir karakter kurgulaması tesadüfi değildir şüphesiz. Fleming ölene kadar karakter etrafında şekillenen çok sayıda roman yazmıştır ancak James Bond 1962’de çekilen ilk sinema filmi Dr. No ile birlikte patlar.

Dr. No, 1 milyon dolar bütçeyle çekilmiş, 59 milyon 600 bin dolar gelir getirmiştir. Paranın kokusunu alan yapımcıların filmin devamını getirmeleri fazla uzun sürmez. Bir yıl içinde serinin ilk devam filmi Rusya’dan Sevgilerle gelir ve elli yıldır devam eden Bond macerası böylece başlamış olur. Yapımcıların tek derdi elbette ki para değildir. Dünyanın her köşesinde iz bırakan Bond, filmleriyle İngiltere’nin hatta Batının politik sembollerinin sözcülüğünü üstlenir adeta.  İlk macerasından itibaren bu ‘kahramanın’ kolu her yere uzanmaktadır. Dünyanın her köşesine yaptığı ziyaretlerde o bölgenin kültürüne ne denli hâkim olduğunun gösterilerini de yapar. İstanbul’a ilk kez geldiği Rusya’dan Sevgilerle filminde kahvesini orta şekerli istemesi bile söylediğimiz tarzda küçük çaplı bir şov örneğidir. Serinin ilk filmlerinde bu tarz detaylarla 007, ziyaret ettiği şehirlerin bir nevi prezantasyonunu yapmış olur. Tabi, kendi göstermek istediği şekliyle… Ancak zamanla ülkeler ve şehirler Bond filmlerinde yalnızca birer manzara dönüşür ve tanıtım işlevi ortadan kalkar. İstanbul’da geçen iki Bond filminde (Rusya’dan Sevgilerle/1963, Dünya Yetmez/1999) bile farkı çok net görebilirsiniz. Ajanımız İstanbul’u ikinci ziyaretinde Kız Kulesi’ni adeta bir otel odası gibi kullanmıştır. Bu benzetmeyi başka ülke ve şehirler için de yapabiliriz elbette. O yüzden yaklaşık bir ay sonra vizyona girecek yeni macerasını yine İstanbul ve Adana’da çekmesine bu kadar sevinmek ne kadar anlamlı, filmi seyredince göreceğiz.

BİR BOND DÜNYAYA BEDEL

Bond’un düşman tanımı da aynı parametrelerce şekillenir. Yeri gelir Çinliler, yeri gelir Almanlar, Ruslar, tabi ki en çok Ruslar Bond’un mücadele ettiği düşmanlar listesinde yer alır. Sık sık karşılaştığı düşmanı SPECTRE adlı birliktir. Türkçe karşılığı, hayalet anlamına gelen bu sözcüğün açılımı “Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion” şeklindedir. Yani, Karşı-istihbarat, Terörizm, İntikam ve Gasp için Özel Yönetim… Bu tanım bir anlamda Bond’un düşman listesinin ne denli geniş bir suç ağını içine aldığının da göstergesidir. Böylelikle Ajan 007 kötülüğe karşı dünyanın her yerinde savaşma yetkisini de eline geçirmiştir. İngiliz istihbarat servisi M16 adına savaşan bir adamın bunu yapabilmesi üstü örtülü bir biçimde seyirciye şu mesajı verir; “tek adamımızla bile dünyanın her yerine gücümüz yeter…” Yeri gelir dünyayı nükleer tehditten korur, yeri gelir bir şehri yok olmaktan kurtarır. Hatta bu şehirlerin arasında İstanbul’da yer alır. Dünya Yetmez filminde bir zamanların pay-i tahtı şehrin kurtarıcısı bir zamanların işgalcisi İngilizlerin ajanıdır.

HAREMİMDEKİ DÜŞMAN

Bond’un düşmanları ne kadar güçlü olursa olsun, Bond’u gölgede bırakacak denli detaylı tasvir edilmezler. Oysa genellikle kahraman filmlerinin çoğunda düşman olabildiğince abartılarak, kahramanın gücüne vurgu yapılır. Bond filmlerinde onun karizmasına gölge düşürecek durumlara pek de izin verilmez. Daniel Craig performansıyla seyrettiğimiz James Bond her ne kadar önceki romantik yaklaşımlara göre daha kanlı canlı, ete kemiğe bürünmüş bir karaktere dönüşse de, burada bile aynı durum söz konusudur. Casino Royal’de (2006) zehirlenip ölümden döndükten bir saat sonra Bond’un “karnım acıktı” diyebilmesi bu yaklaşımın bir sonucudur. Tüm abartısına rağmen Ajan 007, tıpkı İngilizlerin ön plana çıkan bir diğer karakteri Sherlock Holmes gibi aklını ve teknolojiyi kullanan bir karakter düzeyinde tutulur, asla fantastik bir kahramana dönüşmez. Burada insan zekâsına yapılan bir yüceltme de söz konusudur. Q’dan aldığı teknoloji desteğiyle Bond, teknolojinin tüm nimetlerini ellerinde tutar. Yani teknolojiye hakimiyeti bakımından da tüm düşmanlarından üstün olduğu mesajını buraya gizlemiştir.

Aynı durum kadınlarla olan ilişkisinde de kendini gösterir. Bond Kadını diye bir kavram üretilmesi şüphesiz sadece filmi görsel olarak daha cazip kılmak için değil. Kadınların Bond’a olan zaaflarıyla onu bir arzu nesnesine dönüştürmelerini bir yana bırakırsak, karakterin karşı cinsle olan ilişkisinin bir tüm tahakküm kurma aracına dönüştüğünü görmek zor değil. Bond her filmde genellikle iki kadınla birlikte olur. Çoğunlukla düşman safından olduğu ortaya çıkan kadınlarla birlikteliği, onun düşmanlarını dize getirmesinin metaforu olarak okunmaya müsait. Bond’u gerçek anlamda besleyen ve yönlendiren M karakteriyle ise bir anlamda Kraliçeye atıf yapılır.

Özetle söyleyecek olursak James Bond, İngiliz değerlerinin karaktere dönüşmüş hali gibidir,  konjonktürün gerektirdiği mesaj neyse, bize onu söyler. Yıllardır Hollywood desteğiyle çekilmesine rağmen karakteri canlandıran aktörlerin Britanya kökenli oluşlarında bile bu mantık kendini gösterir. Londra Olimpiyatları açılış şovunda, Bond’un kraliçeyle birlikte yer alışından, İngiltere için ne anlama geldiğini okumak mümkündür. Bu yıl Dr. No filminin galasının yapıldığı 5.Ekim.1962 tarihinin ellinci yıldönümünün Dünya James Bond Günü kutlanması ve her yıl sürdürülmesi planlanıyor. Kutlamanın çapı ne kadar olur, bu iş dünyada ne kadar kabul görür bilinmez ama bunu kapitalist bir eğlence biçiminden ibaret görmek saflık olur. İngiltere’nin, Büyük Britanya kimliğini gitgide ön plana çıkardığı son yıllarda, ürettiği bu değeri dünyaya hazmettirme çabasının bir parçası bu kutlama. Tüm bunlara rağmen Bond’a ilişkin kurduğumuz cümlelerin sadece zeki, yetenekli, cazibeli, iyi giyimli düzeyinde kalışını bir sorgulamak gerekiyor bana kalırsa…

Naz Emel KOÇ
twitter.com/nazemelk

(Yeni Şafak /Pazar)

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Şairlerin Hayatını Beyaz Perdeye Taşıyan Filmler

Şairleri anlatan şiir gibi filmler…

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali (2012)

Filmde Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliğinin yanı sıra sevdaları, fikir dünyası ve onu faili meçhule götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri de ele alınıyor.

Sylvia (2003) IMDb 6,3

Yıl 1956, İngiltere. İleride tanınan bir şair ve yazar olarak ün salacak olan Sylvia Plath, şair Ted Hughes ile tanışır. Cambridge’de şairin dizelerinden yansıyan zekasından etkilenip henüz tanışmadan önce aşık olmuştur ona. Ted de tanıştıkları zaman aşık olur. Evlenirler. Sylvia çok geçmeden kocasının dizelerine, kalemine, yakışıklılığı ile birleşen başarısına vurulan, etkisi altında kalan başka kadınların da varlığının farkına varır. Bir zaman sonra Sylvia, kocasının profesyonelliğinin gölgesinde var olma çatışmasına düşer. Yazma kariyerindeki ilerleyişi Ted’inki kadar doğal ve içgüdüsel gelişememektedir. Acı ve öfke duyguları arasında yazdığı yarı otobiyografik bir roman ve az sayıda şiirleri ile kariyerine imzasını atmıştır.

Kelebeğin Rüyası (2013) IMDb 7,8

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir.

Parlak Yıldız (2009) IMDb 6,9

Filmde şair Keats’ın yaşamına dokunuyoruz. Yıl 1818 ve Londra dışında eşsiz doğa manzaralı bir yerdeyiz. O vakitler henüz yirmi üç yaşında olan şair, genç komşusu Fanny Brawne ile gizli bir ilişki sürdürmektedir. Aralarındaki aşk giderek kök salıp güçlenirken üstesinden gelinmesi gereken engeller ile karşı karşıdırlar. Öncelikle Fanny’nin annesi bu engellerden biridir. Öte yandan Keats’in bir hastalığı vardır. Buna bir de Keats’in en yakın arkadaşı Brown eklenince işler iyice zorlaşır. 

Mavi Gözlü Dev (2007) IMDb 6,7

 Komünizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen haklı bir üne kavuşur. Dil yeteneği ve muhteşem şiirleri sayesinde yavaş yavaş bir efsane haline dönüşür. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir devrimci ve sanatçı arkadaş grubu oluşurken Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye’dir.

Lope (2010) IMDb 6,0

Trajedi ve komediyi harmanlayarak İspanyol sinemasında yeni bir devir başlatan, Lope de Vega’nın hayatını konu alan bir film.

Tutkunun Şairleri (1995) IMDb 6,6

Fransız şairler Arthur Rimbaud ve Paul Verlaine’nin hayatından kesitler sunan, 1995 yapımı biyografik filmde iki şairin hayatından kesitler sunuluyor. Paul Verlaine evlidir fakat karısının kendi şair ruhundan anlamadığını düşünür. O sıralarda evinden kaçarak şehre gelen, kendisine önceden şiirlerini yollayarak zekasına hayran bırakan genç ve idealist Rimbaud’u evinde ağırlar. Rimbaud’un haşarı ve rahatsız edici tavırları ev sakinleri tarafından hoş karşılanmaz fakat bu durum Verlaine için geçerli değildir. Rimbaud’un gizemine kapılan Verlaine için Rimbaud devri başlar. Aynı dili konuşan bu iki insanın arasındaki ilişki sadece şair iki arkadaş ilişkisi olmaktan çıkacak ve tüm hayatlarını değiştirecek bir yol izleyecektir.

Postacı (1994) IMDb 7,7

Sıradan bir İtalyan postacı, ünlü bir şairin mektuplarını taşırken şiir sevmeyi öğrenir. Bu durumu Beatrice adındaki güzeli etkilemek için kullanacaktır. Mektupların sahibi Pablo Neruda’dır. Onun gönderilerinden sorumlu postacı Mario, kısa sürede kendisi ile bir bağ kurar. Ondan aldığı destekle Mario, kendi içindeki cevheri açığa çıkartmayı öğrenir. Ardından da aşka davet zamanı gelir. 

Sayat Nova (1969) IMDb 7,7

Ermeni ozan Sayat Nova’nın hayatını ele alan film, sanatçının ünlü şiirleri eşliğinde Nova’nın yaşamının önemli dönüm noktalarını işliyor. Sofiko Chiaureli’nin altı farklı rolde izleyici karşısına çıktığı filmde Nova’nın bilinmeyen, gölgede kalmış eserleri de ölümsüzleşiyor. 

Howl (2010) IMDb 6,7

1957 yılının San Francisco’sunda genç şair Allen Ginsberg, yıllar boyunca en fazla okunan ve tartışılan şiire imza atar: Howl .Filmde tıpkı bu performatif şiir gibi üç parçadan oluşur: Allen Ginsberg’in gençlik dönemlerinden kesitler, şairin kendi sesi ile bir araya gelir. Howl şiirini Chicago davası’nda okuyan Ginsberg’e tepkiler bir diğer bölümü oluşturur.

BONUS

Yedi Güzel Adam

Hikayesi 1950 ve 1970’li yılların Kahramanmaraş’ında geçen dizi; yakın edebiyat tarihimize damgasını vuran şairlerimiz Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan ve Alaeddin Özdenören’in hayatını konu alıyor.

HazırlayanMehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et

Liste

Bruce Willis ve 10 Performansı

66. yaşına özel Bruce Willis’in 10 iyi performansını sizler için derledik.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

1988 yapımı Zor Ölüm (Die Hard) filmindeki performansı ile Hollywood’un vazgeçilmez aktörleri arasına girmeyi başarmış olan Bruce Willis, 1985 yılında yer aldığı Mavi Ay dizisi ile Altın Küre ödüllerinde ‘Müzikal veya Komedi Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu‘ ödülünü alırken 1987 Emmy ödüllerinde ‘Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Başrol Oyuncusu‘ ödülünü kucakladı.

66. yaşını kutlayan Bruce Willis’in 10 iyi performansını sizler için listeledik. İyi seyirler.

Altıncı His (1999) The Sixth Sense IMDb 8,1

Bruce Willis’in oyunculuğuyla dikkat çeken, 1999 yapımı psikolojik korku filmidir. Ölüleri görebildiğini ve onlarla konuşabildiğini iddia eden sorunlu, içine kapanık bir çocuk ve ona yardım etmeye çalışan eşit derecede sorunlu bir çocuk psikoloğunun hikâyesini anlatır.

Glass (2019) IMDb 6,7

James McAvoy ve Anya Taylor-Joy’un başrolünü üstlendiği Parçalanmış ile Bruce Willis ve Samuel L. Jackson’ın başrollerini üstlendiği Ölümsüz filmlerini birleştiren yapım, Parçalanmış üçlemesinin devam halkası. Filmde, aşırı güçlü ve zarar görmeme yeteneğine sahip olan David Dunn, Kevin Wendell Crumb’ın parçalanmış kişiliklerinden biri olan ve en tehlikelisi olarak öne çıkan The Beast’in peşine düşüyor. Bu kovalamaca sırasında, kemiklerinin narinliğini şeytani zekası ile dengeleyen Mr. Glass’ın gölgesi de yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Glass’ın bildiği kimi sırlar iki adam için de kritik düzeyde önem kazanıyor. Aynı psikiyatri kliniğinde tedavi gören üç adam, birbirlerinden bambaşka karakterlerde olmalarına rağmen, “süper kahraman olduklarına inanan insanlar” üzerine uzmanlaşmış olan bir psikiyatrın bakımında tedavi için psikiyatri merkezine yatırılıyor. Ancak Mr. Glass ve Crumb’ın bir araya gelişi, kaçınılmaz olarak bir firar ile sonuçlanıyor. Onları durdurabilecek tek kişi olan Dunn da arkalarından firar ederek ikilinin peşine düşüyor.

Ucuz Roman (1994) Pulp Fiction IMDb 8,9

Ucuz Roman’da Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

12 Maymun (1995) Twelve Monkeys IMDb 8,0

Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur.
12 Maymun, zamanda yolculuk temalı filmlerin arasında en önemli olanlardan biri. 

Zor Ölüm (1988) Die Hard IMDb 8,2

Zor Ölüm’de Noel gecesi New York polis departmanı dedektifi John McClane günden güne uzaklaştığı karısı Holly’le arasını düzeltmek ve tekrar barışmak için Los Angeles’a gelir. Holly şirketinin yılbaşı partisi için Nakatomi Plaza’dadır ve McClane bu binaya doğru yola çıkar. McClane plazaya vardığında kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu esnada bir grup Alman terörist binayı kuşatarakk içindeki insanları rehin alır. Ellerinden kurtulabilen tek kişii McClane’dir. Şimdi McClane’e düşen görev içerisinde eşinin de bulunduğu bu kalabalığı kurtarmak olacaktır.

Günah Şehri (2005) Sin City IMDb 8,0

Frank Miller’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanan film; kendini bir hilkat garibesi olarak düşünen buna karşın oldukça güçlü hatta yenilmez bir sokak savaşçısı olan gizli romantik Marv, özel dedektif Dwight, çabalarının yetersiz kalacağını bilse de, pislik yuvası haline dönmüş olan şehri temizlemeye çalışan idealist, gözü pek polis memuru Hartigan ve onların maceralarını anlatıyor.

Olaylar asıl ismi Basin olan fakat her türlü suçun vaka-i adliyeden sayılması nedeniyle “Günah Şehri” diye anılan hayali bir mekanda geçmektedir. Marv ve Dwight alışageldiğimiz “kahraman” tiplemelerine tam olarak uymasalar da alıştığımız gibi kötü adamlara karşı amansız bir savaş vermekteler. Hartigan ise bataklıkta açan bir çiçek misali dürüst ve namuslu birisidir. Bu üç kahraman, gücünü farklı kuvvetlerden almaktadır. Marv intikam, Dwight merhamet ve aşk, Hartigan ise dürüstlük.

Şanslı Slevin (2006) Lucky Number Slevin IMDb 7,7

Slevin’in hayatı hiç iyi gitmemektedir: Yaşadığı binanın mühürlenmesine karar verilmiştir; bir soyguncuya kimliğini kaptırmıştır; ve kız arkadaşını başka bir erkekle yakalamıştır. Los Angeles’tan ve sorunlarından bir süreliğine kurtulmak için arkadaşı Nick Fisher’ın New York’taki dairesinin anahtarını alır. Ama kötü talihi peşini bırakmayacak, işler daha da sarpa saracaktır.

Haham ve Patron New York’un yer altı suç dünyasının iki saygın ve korku uyandıran mafya babasıdır. Bir zamanlar ortak olan iki adam şimdi birbirlerinin en büyük düşmanıdırlar ve operasyonlarını aynı caddede karşılıklı malikanelerinden yürütmektedirler. Ellerinde tuttukları güce rağmen, paranoyanın esiridirler ve son 20 yılda kalelerinden bir kez olsun çıkmamıştırlar.

Ölümsüz (2000) Unbreakable IMDb 7,3

Tüm yolcuların hayatlarını kaybettiği büyük tren kazasından kurtulabilen tek kişi David Dunn olur. İşin daha da ilginç yanı Dunn’ın tek bir çizik bile almadan bu kazayı atlatmış olmasıdır. Bu mucizevi durum tüm insanların ilgisini çeker, en başta da bir çizgi roman müptelası ve koleksiyoncusu olan Elijah Price’ın… Price David Dunn’la tanışmak ister ve bu amacına ulaştığında ona bu kazayla ve bu gibi kazalardan nasıl kurtulduğuyla ilgili gizemli bir teoriden bahseder. Dunn’a başlarda gerçek dışı gelen bu teori zamanla kendini keşfetmeye giden yolun ilk adımı olacaktır.

5. Güç (1997) The Fifth Element IMDb 7,7

23. yüzyılda New York. Dünya yok olmanın eşiğindedir. Her 5000 yılda bir geri dönerek yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güç, bir gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır. Bunu başaracak tek kişi eski bir asker olan taksi şoförü Korben Dallas’tır. Ancak onun ilgilenmesi gereken mükemmel güzellikte bir yaratık vardır.

Armageddon (1998) IMDb 6,7

 Birleşik Devletler Hükümeti, bizden dünyayı kurtarmamızı istiyor. İtirazı olan?”

Dünyayı yok edecek büyüklükte bir göktaşını yok etmek için bir grup sondajcı gök taşına doğru tehlikeli bir yolculuk yaparak onu yok etmeye çalışırlar.

Mavi Ay (Dizi 1985 – 1989) Moonlighting IMDb 7,6

Maddie Hayes ile eğlenceli dedektif David Addison’ın maceralarını anlatan Mavi Ay, 1985 ile 1989 yılları arasında ABC’de 65 bölüm olarak yayınlanmıştır. ABD yapımıcı Mavi Ay, sürekli çekişen ancak birbirlerine aşık iki karakterin dedektiflik hikayelerini konu almaktadır.

Okumaya Devam Et

Liste

Sağlık Çalışanlarının Hayatımızdaki Önemini Anlatan 10 Güzel Film

Tıp Bayramı kutlu olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Biyografiden dramaya; sizi sürükleyecek, sonuna geldiğinizde sağlık çalışanlarına teşekkür etmek isteyeceğiniz filmler listesi sizlerle. Tıp Bayramı kutlu olsun. İyi seyirler.

Doktor (1991) The Doctor IMDb 7,0  

Jack McKee zengin ve başarılı bir doktordur. Düzgün seyrinde giden hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır.

Doktor Ölüm (2010) You Don’t Know Jack IMDb 7,6

Gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanan ve televizyon kanalı HBO tarafından çekilen film, iyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan, ‘ölüm meleği’ lakaplı meşhur Doktor Jack Kevorkian’ın hayatını anlatıyor.

Tanrıyı Oynayanlar (2004) Something the Lord Made IMDb 8,2

Büyük Buhran sırasında başlayan, cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas’ın 34 yıllık ortaklıklarının hikayesi. İlk başta hademe olarak işe alınan Thomas, el becerisi ve kardiyolojiye duyduğu ilgi sayesinde Cerrah Blaloc’un araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak dönemin ırkçı yaklaşımı Thomas’ı oldukça zorluyor. Kapalı kapılar ardında sorunsuz yürüyen bu ortaklık ilişkisi, beyazların hüküm sürdüğü kapıların ardında tam bir mücadeleye dönüşüyor.

Patch Adams (1998) IMDb 6,8

İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in (Monica Potter) öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

Article 99 (1992) IMDb 6,1

Veteran Hastanesi’ndeki bir grup doktor, umutsuz bir durumla uğraşmak zorundaydı: çok fazla hasta ve yetersiz yatak kapasitesi. Doktorların sorunlarının asıl sebebi, hastane yönetiminin kemer sıkma politikasıdır. Doktorlar ise ellerinden gelen en iyi şekilde hizmet etmeye karar verirler, bu yönetimin kurallarına karşı gelme ve izinsiz işlemler gerçekleştirme anlamına gelse bile.

Aklım Karıştı (1999) Girl, Interrupted IMDb 7,3

Yaşamına kast etme,günlük ilişkiler yaşama ve kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak ‘Claymoore’ adlı psikiyatri kliniğine yatırılan yazar adayı genç Susanna Kaysen’in buradaki personel ve hastalarla yaşadığı hüzünlü, heyecan verici, iç burkucu ilişkinin hikayesini anlatan film yazar Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanıdan, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.

Yetenekli Eller: Ben Carson Hikayesi (2009) Gifted Hands: The Ben Carson Story IMDb 7,7

Dr. Ben Carson, işinde oldukça yetenekli bir cerrahtır. Kendisine gelen son vaka, onun bu yeteneğini kanıtlamasında bir kez daha etken olacaktır. Dr. Carson’un bu yeteneğini nasıl kazandığı, geçmişindeki zorlu mücadelede saklıdır.

Zeka (2001) Wit IMDb 8,0

1998’de Pulitzer ödülü kazanmış bir tiyatro oyunundan uyarlanan tv filmi, kendisine konulan kanser teşhisinin ardından, hayatı sorgulamaya başlayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Edebiyat Profesörü olan Vivian Bearing; koyulan kanser teşhisinin ardından, hayatını gözden geçirirken, önceliklerini de yeniden değerlendiriyor.

Uyanışlar (1990) Awakenings IMDb 7,8

Oliver Sacks’ın kendi hayatını kaleme aldığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film, ömrünü bilime adayan asosyal bir doktorun, icat ettiği bir ilaç sayesinde değiştirdiği yaşamları anlatır. Nörolog Malcolm Sayer, yeni çalışmaya başladığı bir hastanede, daha önce görmediği tarzda bir hastalığa sahip bir grup hastayla karşılaşır. Bu insanlar uzun yıllardır hareket etmeden yatağa bağlı bir şekilde uyku modundadırlar. Doktor Malcolm bir konferans esnasında tanıtılan bir ilacın bu hastalığı da iyileştirebileceğini düşünür ve bu hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Uyandırılıp hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe olur.

Fil Adam (1980) The Elephant Man IMDb 8,1

Fil Adam, gerçek bir hayat öyküsünü anlatıyor. 1880’ler Londra’sındayız. Şehrin sokaklarından süzülen kasvet ve karamsarlık, arka sokaklarda olup bitenleri belli eder nitelikte. Doktor Treves, isli sokaklarda gezindiği esnada gezici bir sirke rastlıyor. Önündeki kalabalıktan anlaşıldığı üzere içeride normal olmayan bir gösteri var. Ve bu normal olmayan gösterinin kahramanı, doğuştan engelli olan John Merrick. Annesi Merrick’e hamileyken bir fil tarafından saldırıya uğradığı söylenir bu sirkte. Doktor Treves ise hızlı bir hamleyle tedavi altına almak ister bu fil görünümlü adamı ve istediği gibi de olur. Her haliyle ürkütücü olan fil adamın bu korkunç görünümünün altında, gönlünde yatanlar ise zamanla dökülmeye başlar.

Okumaya Devam Et

Popüler