Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İzmir’in Film Festivali Başlıyor

Yayınlandı

tarihinde

14. İzmir Kısa Film Festivali Afişi

Bu yıl 14. kez gerçekleşecek Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali başlıyor.

Uluslararası İzmir Kısa Film festivali ilk kez 2000 yılında düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur. Festivalin, düzenlendiği İzmir’in tek sinema festivali olma özelliği büyük önem taşımaktadır.

Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Başbakanlık Tanıtma Fonunun önemli katkıları ile İzmirli sinemaseverlerle ücretsiz olarak Fransız Kültür Merkezi’nde buluşacak.

Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kısa filmlere Altın Kedi Ödülleri veren festival, yurtdışından ve Türkiye’den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı ortam yaratmıştır.

Bu yılda festival izleyicileri Oscar, Bafta, Cannes, Berlin, Oberhoussen ve diğer önemli festivallerde ödül kazanmış filmlerin yanısıra, ilk kez gösterime giren filmlerle de buluşacaktır.

Yarışmalı bölümünün yanı sıra; Türkiye’den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile özenle seçilmiş filmler gösterime alınmakta ve sinemaseverlerle buluşturulmaktadır.

Film gösterimleri paneller, söyleşiler, sergiler ve başka etkinliklerle de desteklenmektedir. Bu açılardan  İzmir Kısa Film Festivali seyirciyle en fazla kaynaşan, kitlelere başarı ile  ulaşan festival olma özelliğini de korumaktadır.

Festivalin bu yıl ki Jüri Üyeleri İzmir Kısa Film Festivali’ne, ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirilecek olan yarışmada finalist filmleri değerlendirmek üzere ve Altın Kedi Ödüllerini sahipleri ile buluşturacak olan her yıl Türkiye’den ve dünyadan sinema alanında uzman isimlerden seçilerek oluşturulan 14. İzmir Kısa Film Festivali jürisi yine birbirinden ünlü isimleri ağırlıyor:

Yavuz Özkan / Yönetmen

Hüseyin Karabey / Yönetmen

Burak Göral /Sinema Yazarı

İrene Genhart  /Sinema Yazarı

Betül Aksoy / Arkas Sanat Merkezi Yöneticisi

Bede Chang / Hong Kong Film Festivali Program Direktörü

Solmaz Panahi / Oyuncu

 

Altın Kedi Ödülleri 2013

Altın Kedi Ödülleri, Türkiye’de Kısa Film Alanında uluslararası kategorisi bulunan tek ödüldür.

14. İzmir Kısa Film Festivali kapsamında, ulusal kategorilerde 10 film  ve uluslararası kategoride 10 film Altın Kedi ödülü için yarışacak.

 

Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü

Festival ilk kez 2011yılında, ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı” ile yeni bir dal tesis etmiş ve “Genç ve umut veren oyuncu” dalında Altın Kedi Ödülü vermişti. Bu yılda  “Genç ve umut veren oyuncu” ödülü verecektir.

 

Özel Bölümler

Sinemada Ses

14. izmir Kısa Film Festivali kapsamında yarışma bölümleri dışında Küratörlüğünü Elhum Shakerifar’ın yaptığı ve ingiltere, Gürcistan ve Avusturya yapımı 5 filmden oluşan ”Sinemada Ses” başlıklı özel bir bölüm yer alacak.

 

Arap Dünyası

İzmir Kısa Film Festivali kapsamında her yıl farklı coğrafyalardan filmler sinemaseverlerle buluşmak üzere festival programında özel bir başlık altında toplanmaktadır. 14. izmir Kısa Film Festivali’de bu yıl arap dünyasına özel bir program hazırlandı.  Lübnan, Suudi arabistan, Mısır, Filistin, Qatar veFas yapımı filmlerden oluşan bir program sinema severlerin beğenisine sunulacak.

 

Jafar Panahi’nin Çocukları Solmaz Panahi ve Panah Panahi İzmir’de

İran Yeni Dalga sinemasının etkili isimlerinden, dünyaca ünlü 
yönetmen-senarist-yapımcı Jafar Panahi’nin ”Bu Bir Film Değildir”in özel gösterimi yapılacak. Gösterim sonrası iranlı ünlü yönetmenin Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü alan “Daire” adlı filminde oynayan kızı Solmaz Panahi ve oğlu Panah Panahi ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

 

“This Is Not A Film/Bu Bir Film Değil” Özel Gösterimi

14. İzmir Kısa Film Festivali’nde özel gösterimi yapılacak olan “This Is Not A Film/In Film Nist-Bu Bir Film Değil” adlı filmde Panahi, hapiste temyiz sonucunu bekleyerek geçirdiği günlerini aktarırken İran sinemasının şu andaki durumuna da ayna tutuyor. Panahi, yönetmen arkadaşı Mojtaba Mirtahmasb’ı tutuklu bulunduğu evinde ağırlıyor, yapamadığı filmini anlatarak senaryosunu okuyor. Panahi’nin çok kısıtlı olanaklarla çektiği film, flaş diskle yurt dışına çıkarılıp Cannes Film Festivali’ne ulaştırılmıştı.

        

Jafer Panahi’ye Mektuplar

İzmir Kısa Film Festivali kapsamında Jafer Panahiye destek vermek amacıyla hazırlanacak olan özel bir bölümde sinemaseverlerin duygu ve düşüncelerini Jafer Panahi’ye iletmeleri için özel bir defter açılacak. Festival Sonunda bu defter Jafer Panahi’ye iletilmek üzere Solmaz ve Panah Panahi’ye verilecek.

 

”Avare” Filmi bir kez daha Beyaz Perde’de

Hindistan Sinemasının 100. yılında. ”Avare” Filmi bir kez daha beyaz Perde’de…

Hindistan sinemasın 100 yılı onuruna ”Avare” filminin özel gösterimi gerçekleştirilecek. Raj Kapoor’un hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde oynadığı 1951 yapımı Hint filmi. Raj Kapoor bu filmle dünya çapında üne kavuştu.

 

Söyleşiler

14.İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl sinema severleri ve genç sinemacıları sinemanın önemli  isimleri ile buluşturuyor. Gerçekleştirilen söyleşilerle sinemaseverler sinema dünyasının önemli isimleri le buluşarak bilgi ve deneyimlerini paylaşma olanağı yakalıyorlar. Festival kapsamında gerçekleştirilecek olan söyleşilerden bazıları.

 

Yavuz Özkan, Yönetmen

Hüseyin Karabey, Yönetmen / Yapımcı

Solmaz ve Panah Panahi; Jafer Panahi’ye Mektuplar

Elhum Shakerifar; Sinema’da Ses

Berat İlk: Animasyon Atölyesi

14. İzmir Kısa Film Festivali Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler