İzmir’de ‘Konak Sineması’ Geri Dönüyor

Manşet Türkiye

İki yıl önce AVM’lere yenik düşen İzmir’in kahraman sineması Konak, perdelerini yeniden açmaya hazırlanıyor!

Yeşilçam kültürünün, sinemayı sevdirdiği 1960’lı yıllardan bu yana, İzmirlileri binlerce filmle buluşturan, ancak AVM sinemalarına direnemediği için iki yıldır kapısı kilitli olan tarihi Konak Sineması, işletmesini alan İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği’nin (İZSGD) başlattığı kampanya ile perdelerini sinemaseverler için yeniden açmaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 40 yıl sinemaseverleri ağırlayan Konak Sinemasında, yıkıntılar arasında kalmış eski afişler, bilet koçanları, kırık merdiven korkulukları, yerlerinden sökülen koltuklar yenilenmek için; beyaz perde ise izleyicisiyle yeniden buluşmak için gün sayıyor.

Kapalı haldeki Konak Sineması’nın işletmesini alan İZSGD, sinemayı yaşatmak adına başlattığı kampanya ile toplam 500 koltuğun isim hakkını, alt limiti bin liradan satışa çıkardı. Dernek, gençlik yıllarında bu sinemada film izlemeye gelen İzmirli sanatçı Sezen Aksu ile temas halinde.

İZSGD Başkan Yardımcısı Aydın Karataş, çağrı merkezi yapılması planlanan sinemaya talip olarak, 5 yıllık işletmesini aldıklarını, mayıs ayından bu yana da sinema salonunda tadilat çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

Daha önce tek salon olan sinemanın balkon kısmını ikiye bölüp toplam 500 koltuk kapasiteli üç salon halinde hizmetvermeyi planladıklarını anlatan Karataş, şöyle devam etti:

”Cep salonlarında Avrupa filmleri, büyük salonda ise vizyon filmleri göstereceğiz. İki küçük salonu aynı zamanda eğitim çalışması için kullanacağız. Öğrencilere sinema ve görsel sanatlar alanında eğitim vereceğiz. Eğitimle birlikte yayınevi faaliyetine de gireceğiz. Yani buraya tek başına Konak Sineması demek yetersiz kalacak. Aynı zamanda kültür merkezi olarak da kullanılacak burası. Seansları saat 13.00’te başlatacağımız için yarı zamanlı toplantı da yapılabilecek.”

”Sponsor arayışımız sürüyor”
Aydın Karataş, Konak Sineması’nı yaşatmak için koltukların isim hakkını satışa çıkardıklarını, en az bin lira olmak üzere istenilen miktarda katkıda bulunulabileceğini söyledi.

Karataş, ”Satın alan kurum ve kuruluşlar var. Pek çok sinemasever ilgi gösterdi. Burada anıları olanlar. Mesela Sezen Aksugençlik yıllarında buraya gelirmiş. Şu anda görüşüyoruz, muhtemelen o da alacaktır. Hangi kapıyı çalsak, kapılar ardına kadar açıldı. Bu bizi çok mutlu etti ve biraz da cesaretlendirdi” diye konuştu.

Sponsor arayışında olduklarını dile getiren Karataş, henüz sinema salonunun tadilatı bitmeden pek çok gezici ve uluslararası film festivallerinden teklif aldıklarını, kent kültürüne çok ciddi katkıları olan bu sinemayı tekrar faaliyet geçirmek için çaba gösterdiklerini belirtti.

Çalışmaların kasım ayı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Karataş, İzmirlileri ve sinemaseverleri, KonakSinemasını yaşatma kampanyasına destek vermeye çağırdı.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up