Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İzmir, 11 Yıl Sonra Film Festivaline Kavuştu

Yayınlandı

tarihinde

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası İzmir Film Festivali’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyor. En son 2001’de düzenlenen festival kapsamında tüm gösteriler ücretsiz izlenebiliyor. 28 Nisan’a kadar zengin bir programla sürecek festival, 100’den fazla filmin yanı sıra panel, söyleşi, sergi gibi etkinliklerle desteklendi.

Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı konuşmada, Türkiye’de sinema sektörünün hızla geliştiğini kaydetti. Antalya ve Adana’nın yanında Malatya gibi yeni merkezlerin de festivalleriyle adından söz ettirmeye başladığını belirten Günay, İzmir gibi bir kentin 10 yılı aşkın süreden bu yana sinema şenliğinden uzak kalmasının büyük eksiklik olduğunu ifade etti.

İzmir Film Festivali, George Melies’in 1902 yılında çektiği “Ay’a Seyahat” adlı filmin renklendirilmiş kopyasının Türkiye’de ilk defa gösterimiyle başladı. Festivalin açılışında yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen tiyatro ve sinema oyuncusu Çolpan İlhan’a ödülünü verdi. Ödülü alırken “İnsan yaşlandıkça daha çok heyecanlanıyor.” diyen İlhan, 1960’lı yıllarda geliştirmeye gayret ettikleri ulusal sinemanın yıllar sonra başrole geçtiğini, şimdi artık uluslararası festivallerde kendisini kanıtladığını belirtti. Festivalin diğer Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü ise Yunan yönetmen Costas Ferris aldı. Ödülünü İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın elinden alan Ferris, Türkiye’nin kendisi için çok özel bir ülke olduğunu belirtti. Festivalin Akademi Onur Ödülü’nü ise Prof. Dr. Oktay Kutluğ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan’ın elinden aldı.

‘SANAT FİLMLERİ DÜNYADA DA İLGİ GÖRMÜYOR’

Festivalde, Nuri Bilge Ceylan adına ayrılan özel bölümde yönetmenin ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’, ‘Uzak’ ve ‘Üç Maymun’ filmleri gösteriliyor. Ceylan’ın ‘Sinemaskop Türkiye’ başlıklı fotoğraf sergisi ise açılış töreninden önce izleyicilerle buluştu. Dün Fransız Kültür Merkezi’nde bir sinema dersi veren Ceylan, 1993 yılında çektiği “Koza”dan son filmi “Bir Zamanlar Anadolu”ya uzanan filmografisindeki durakları anlattı. Bir Zamanlar Anadolu’da memur olan babasının hayat hikâyelerinden kesintilerin bulunduğunu kaydetti.

Sinemadaki yolculuğunu anlatan Nuri Bilge Ceylan, ilk üç filmi kendi cebinden karşıladığını söyledi. Yönetmenliği para kazanmak için yapmadığını vurgulayan Ceylan, ailesinin bu konudaki tepkilerinden de bahsetti: “Hiçbir zaman para için bu işe girmedim. Annem de ‘Oğlum, bunları kim izler?’ derdi. Babam da ‘Oğlum, biraz para kazanacak işler yapsan’ diyordu.” Söyleşiye katılanların sorularını da cevaplayan usta yönetmen, “Çok ödül alan filmler Türkiye’de gişelerde ilgi görmüyor, bunu neye bağlıyorsunuz?” sorusuna karşılık, sanat filmlerinin dünyanın hiçbir yerinde ilgi görmediğini kaydetti. Sanat filmlerinde algının zor olduğunu anlatan Ceylan, “İnsanlar daha çok basit şeylere ilgi duyuyor. Daha kolay olan daha popülerdir. Son filmimi yaptığımda da az izleneceğini biliyordum. Bütün alıcıların tahmini de bu yöndeydi. Filmi almak istemediler, iş yapmaz diyorlardı. Tam tersi güzel iş yaptı.” cevabını verdi. Ceylan, yaptığı filmlerin Türkiye’deki dağıtıcılardan hiçbir zaman ilgi görmediğini, filmlerinin yurtdışında ilgi görmesinin ardından Türkiye’deki popülaritesinin de arttığını dile getirdi.

Yazının devamı için tıklayınız…

Zaman

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler