Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İzmir, 11 Yıl Sonra Film Festivaline Kavuştu

Yayınlandı

tarihinde

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası İzmir Film Festivali’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyor. En son 2001’de düzenlenen festival kapsamında tüm gösteriler ücretsiz izlenebiliyor. 28 Nisan’a kadar zengin bir programla sürecek festival, 100’den fazla filmin yanı sıra panel, söyleşi, sergi gibi etkinliklerle desteklendi.

Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı konuşmada, Türkiye’de sinema sektörünün hızla geliştiğini kaydetti. Antalya ve Adana’nın yanında Malatya gibi yeni merkezlerin de festivalleriyle adından söz ettirmeye başladığını belirten Günay, İzmir gibi bir kentin 10 yılı aşkın süreden bu yana sinema şenliğinden uzak kalmasının büyük eksiklik olduğunu ifade etti.

İzmir Film Festivali, George Melies’in 1902 yılında çektiği “Ay’a Seyahat” adlı filmin renklendirilmiş kopyasının Türkiye’de ilk defa gösterimiyle başladı. Festivalin açılışında yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen tiyatro ve sinema oyuncusu Çolpan İlhan’a ödülünü verdi. Ödülü alırken “İnsan yaşlandıkça daha çok heyecanlanıyor.” diyen İlhan, 1960’lı yıllarda geliştirmeye gayret ettikleri ulusal sinemanın yıllar sonra başrole geçtiğini, şimdi artık uluslararası festivallerde kendisini kanıtladığını belirtti. Festivalin diğer Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü ise Yunan yönetmen Costas Ferris aldı. Ödülünü İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın elinden alan Ferris, Türkiye’nin kendisi için çok özel bir ülke olduğunu belirtti. Festivalin Akademi Onur Ödülü’nü ise Prof. Dr. Oktay Kutluğ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan’ın elinden aldı.

‘SANAT FİLMLERİ DÜNYADA DA İLGİ GÖRMÜYOR’

Festivalde, Nuri Bilge Ceylan adına ayrılan özel bölümde yönetmenin ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’, ‘Uzak’ ve ‘Üç Maymun’ filmleri gösteriliyor. Ceylan’ın ‘Sinemaskop Türkiye’ başlıklı fotoğraf sergisi ise açılış töreninden önce izleyicilerle buluştu. Dün Fransız Kültür Merkezi’nde bir sinema dersi veren Ceylan, 1993 yılında çektiği “Koza”dan son filmi “Bir Zamanlar Anadolu”ya uzanan filmografisindeki durakları anlattı. Bir Zamanlar Anadolu’da memur olan babasının hayat hikâyelerinden kesintilerin bulunduğunu kaydetti.

Sinemadaki yolculuğunu anlatan Nuri Bilge Ceylan, ilk üç filmi kendi cebinden karşıladığını söyledi. Yönetmenliği para kazanmak için yapmadığını vurgulayan Ceylan, ailesinin bu konudaki tepkilerinden de bahsetti: “Hiçbir zaman para için bu işe girmedim. Annem de ‘Oğlum, bunları kim izler?’ derdi. Babam da ‘Oğlum, biraz para kazanacak işler yapsan’ diyordu.” Söyleşiye katılanların sorularını da cevaplayan usta yönetmen, “Çok ödül alan filmler Türkiye’de gişelerde ilgi görmüyor, bunu neye bağlıyorsunuz?” sorusuna karşılık, sanat filmlerinin dünyanın hiçbir yerinde ilgi görmediğini kaydetti. Sanat filmlerinde algının zor olduğunu anlatan Ceylan, “İnsanlar daha çok basit şeylere ilgi duyuyor. Daha kolay olan daha popülerdir. Son filmimi yaptığımda da az izleneceğini biliyordum. Bütün alıcıların tahmini de bu yöndeydi. Filmi almak istemediler, iş yapmaz diyorlardı. Tam tersi güzel iş yaptı.” cevabını verdi. Ceylan, yaptığı filmlerin Türkiye’deki dağıtıcılardan hiçbir zaman ilgi görmediğini, filmlerinin yurtdışında ilgi görmesinin ardından Türkiye’deki popülaritesinin de arttığını dile getirdi.

Yazının devamı için tıklayınız…

Zaman

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler