İzleyeni Film Çekmeye Heveslendiren 10 Film

Liste Manşet

Bugünün dünyasını anlamak için sinemaya ihtiyacımız var; yüz yüze gelmeye cesaret edemediğimiz ne varsa, anlamak için sinemaya bakmalıyız.

Siz de dünyanızı sinemaya yansıtmak isteyenlerden misiniz? Birbirinden farklı hikayelere ev sahipliği yapan ‘İzleyeni Film Çekmeye Heveslendiren 10 Film‘ listesi sizlerle. İyi seyirler.

Ed Wood (1994) IMDb 7,8

Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de, filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmendir. Filmde Ed Wood’un ayrıntılı yaşam hikayesinden çok, en çok bilinen yapımlarını çektiği dönem ve film yapma konusundaki hırsı konu ediliyor.

Cennet Sineması (1988) Nuovo Cinema Paradiso IMDb 8,5

Artık ünlü bir yönetmen olmuş Salvatore, 30 yıl sonra bir arkadaşının öldüğü haberi üzerine doğduğu kasabaya geri döner. Kasabaya geldiğinde eski anıları canlanan Salvatore, Cinema Paradiso isimli sinemada projeksiyoncu olarak çalışan Alfred ile ilişkilerini hatırlar. Küçük bir çocuk olan Salvatore, günlerini Alfred’in yanında geçirmekte, filmlerle ilgili konuşmakta ve Alfred’in sinema konusunda deneyim ve bilgilerinden yararlanmaktadır. Babacan tavırlarıyla Salvatore’nin hayatında önemli bir yere sahip olacak Alfred sayesinde sinemaya olan aşkını ve tutkusu keşfedecektir.

Hitchcock (2012) IMDb 6,8

Dünya sinema tarihine adını ölümsüz harflerle kazımış olan ustaların ustası sinemacı Alfred Hitchcock’un sıradışı filmi Sapık’ın çekim sürecinde geçen film Hitchcock ve eşi Alma’nın aşklarına odaklanıyor. Filmde ustayı yine bir başka usta Anthony Hopkins canlandırırken karısı Alma rolünü ise Helen Mirren üstleniyor. Projenin yönetmen koltuğunda Sacha Gervasi otururken, senaryo ise John McLaughlin’e ait. Filme kaynaklık eden kitap ise Stephen Rebelloizamlı “Alfred Hitchcock and the Making of Psycho” adlı eser.

Mayıs Sıkıntısı (1999) IMDb 7,5

Kasabadaki herkes küçük dertleriyle içiçe ve sürpizlere kapalı hayatlarıyla yine de huzurlu görünüyor. Ancak bu huzur, çocukluğunu geçirdiği bu kasabada bir film çekmeyi kafasına koymuş Muzaffer’in gelişiyle biraz zedeleniyor ve olaylar başlıyor.

Mr. Banks (2013) Saving Mr. Banks IMDb 7,5  

Amerikalı Sinamacı Walt Disney’in iki kızına Mary Poppins hakkında bir film yapmak için söz vermesini konu alan yapımda, P.L Travers’den izin alma çabası anlatılmaktadır. 1961 yılında yazar Londra’dan Hollywood’a Disney projesini görüşmek için gelir fakat yüzleşemediği hesaplarla tekrar gün yüzüne çıkar. Geçmişiyle de hesaplaşacağı filmde, o yıl kaybettiği babası Mr. Banks karakterine de ilham kaynağı olmuştur. Mary Poppins filminin ortaya çıkış süreci ile kamera arkasını konu alan filmin senaryosunu Sue Smith ve Kelly Marcel yazdı.

Oyuncular (1992) The Player IMDb 7,5

Bir stüdyo yöneticisi geri çevirdiği senaryolardan birinin yazarı tarafından imzasız mektuplarla sürekli tehdit edilmektedir. Paçası tutuşan yönetici, yazarın kimliğini ortaya çıkarıp bu dertten kurtulmak ister, ama işi hiçkolay olmayacaktır. Filmdeki öykülerden biri böyle. Bunun dışında stüdyolar, yönetmenler, senaristler ve oyuncularla ilgili pek çok yan öykü mevcut. Altmanvari diye adlandırılan bir sinemanın en iyi örneklerinden.

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990) IMDb 7,7

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni; 60`larda ve 70`lerde çektiği aşk filmleriyle ünlenen ama bir dönemin kapanmasıyla birlikte çaptan düşen bir yönetmenin, kendini yenilemek için gösterdiği çabaları ve değişen dünyada karşılaştığı zorlukları anlatan tam bir başyapıt.

Felaket Sanatçı (2017) The Disaster Artist IMDb 7,4

Film yapmanın sevinci ve deliliği üzerine keyifli bir saygı duruşu niteliğinde olan The Disaster Artist, eksantrik sinemacı Tommy Wiseau ve onun en iyi arkadaşı olan aktör Greg Sestero’nun çılgın maceralarını anlatıyor. Bu iki sevimli haylaz adam, Los Angeles’a taşınır ve kendi uzun metraj filmlerini çekerek Hollywood rüyasını yaşamaya çalışır. Kendilerini unutulmaz derecede komik ve tahmin edilemez bir prodüksiyonun içinde bulan bu ikili, sinema tarihinin en kötü şöhretli, tuhaf ve bir o kadar da sevilen filmlerinden olan The Room’a imza atar.  

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004) IMDb 7,9

Biri karpuzcunun, diğeri berberin yanında çırak olarak çalışan iki çocuğun köylerinde film oynatmak için verdiği mücadeleyi anlatan film, Naif, hüzünlü ama umut dolu, sıcak bir işlenişe sahip: Recep ve Mehmet sinemaya delicesine tutkundur. Gündüzleri kasabada çalışıp, geceleri köydeki evlerinin ahırında bir yandan derme – çatma bir film projeksiyon makinası yapmaya çalışırken, diğer yandan da hayatlarını tümden değiştirecek olan rejisörlük hayalleri kurmaktadırlar. İşin içine Recep’in kendisinden yaşça büyük olan Nihal’e aşkı da karışınca, hayatlarında derin izler bırakan unutulmaz bir yaz mevsimi yaşarlar.

Manik Depresif (1995) Living in Oblivion IMDb 7,5

‘Sıfır bütçeli’ bağımsız bir film çekmek üzerine bundan daha iyisi henüz yapılmadı. Son derece düşük bir bütçeyle çekilen film, dönemin bağımsız Amerikan sinemasını, özellikle David Lynch’e özenen yönetmenleri inceden hicvediyor. Peter Dinklage’in ‘Kim rüyasında cüce görür?’ diyerek yönetmene ayar verdiği sahne unutulmaz. Ortam sesi kaydı yapılırken ekibin aklından geçenler de öyle. Tuhaf Türkçe adına bakıp yanılmayın, mutlaka seyredin.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up