İzleyene Bulmaca Çözdüren Filmler

Liste Manşet

Agah Bilal Köroğlu hazırladı…

Cube

Cube (Küp) 1997

                  Kanada yapımı bilim-kurgu ve gerilim filminin yönetmen koltuğunda Vicenzo Natali oturuyor. Düşük bütçeyle çekilmesine rağmen konusu gereği fazlaca ilgi gören filmde; Nicole De Boer, Andrew Miller gibi oyuncular yer alıyor. Daha önce bir birlerini hiç tanımayan yedi kişi kendilerini bir küp sisteminin içinde bulur. Farklı yetenek ve zaaflara sahip bu yedi kişi olan biteni anlamaya çalışırken bir küpten başka küpe geçmeye çalışarak bir çıkış yolu ararlar. Ancak her küpün içerisinde kendilerini bekleyen farklı bir tehlike olacaktır. Korkuya esir olmuş insanların konu edindiği film gösterdiği başarıyla devam filmleri niteliğindeki Cube 2 ve Cube Zero ile seyirciyle buluşuyor.

____

 

Labirent: Ölümcül Kaçış

The Maze Runner (Ölümcül Kaçış) 2014

                  James Dashner’in 2009 yılında yayımlanan romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Wes Ball üstleniyor. Bilimkurgu, aksiyon ve gerilim dolu filmin başrolünü Dylan O’Brien canlandırırken Kaya Scodelario ve Thomas Brodie-Sangster gibi isimler ona eşlik ediyor. Kahramanımız Thomas uyanır ve kendisini geri dönüşü olmayan bir asansör yolculuğu sonrasında “Kayran” denilen bir mekanda bulur. Etrafındaki, kendisi gibi bir şekilde oraya bırakılmış, gençlerle karşılaşır. Thomas da Kayranlılar gibi ilk geldiğinde sadece ismini hatırlamaktadır. Çevrelerini saran duvarlar bir kapı araçlığıyla bir labirente aralanır. Herkes oradan çıkışın imkansız olduğunu düşünürken; kahramanımız, zihninin derinliklerindeki sırları da hesaba katarak çıkış yolu bulabileceğini düşünmektedir.

_____

palabras encadenadas movie ile ilgili görsel sonucu

Öldüren Kelimeler (2003) Palabras encadenadas

Otuzlu yaşların hemen başında olan psikiyatr Laura, hapsedilmiş olduğu karanlık bodrumda dehşet içinde seri bir katil olduğunu itiraf etmekte olan adamın video görüntülerini izlemek zorunda kalır. Son derece normal ve zararsız bir insan gibi görünen adam, kırk yaşlarındaki eski kocası Ramon’dan başkası değildir. Laura kendisini kaçıran, ağzını bantlayan ve onu sandalyeye bağlayan kişinin Ramon olduğu gerçeğiyle karşı karşıyadır. Ramon konuşmaya başlayınca televizyonu kapatır . Laura’nın ağzındaki bandı çıkarır ve onu ‘kelime oyunu’ oynamaya zorlar. Laura kazanırsa serbest kalacak kaybederse bir gözünden olacaktır. Oyun başlar ve Laura bir hata yapar…

La habitación de Fermat

Fermat’s Room (Kapan) 2007

                  Senaryo alanında, “Uluslararası Fantastik Film Ödülüne” sahip filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Luis Piedrahita ve Rodrigo Sopena ikilisi üstleniyor. 2007 yapımı filmin oyunculuklarını ise günümüz ispanyol yıldızlarından Alejo Sauras, Elena Ballesteros ve Santi Millian paylaşıyor. Film, üç matematik dehası ve bir mucidin kapana kısıldıkları odadan kurtulmalarını sağlayacak bir bulmacayı çözmeye çalıştıkları esnada yaşadıklarını konu ediniyor. Bir birini hiç tanımyan kahramanlarımız bulmacayı çözmek için davet edildkleri bu mekanda, kendilerine yöneltilen soruları zamanında ve doğru şekilde cevaplamazlarsa içinde bulundukları oda bir ölüm tuzağına dönüşecektir. Ne varki kendilerini buraya getiren ortak sebep ve bağlantıları bulamadıkları takdirde kurtuluşları yoktur.

____

Sınav

Exam (Sınav) 2009

                  Tek mekandaki tek soru ile gerilimi zirveye çıkaran filmin yönetmen koltuğunda Stuart Hazeldine oturuyoru. İngiliz yapımı filmin başrollerini ise Adar Beck, Gemma Chan ve Nathalie Cox gibi isimler paylaşıyor. Film gizemli ve güçlü bir şirketin kendileriyle çalışacak olan elemanları tabi tuttuğu mülakatı konu ediniyor. Yönetici, katılımcılara kuralları anlatır tek bir soru olduğunu ifade eder ve doğru cevabı veren kişinin işe alınacağını söyleyip odadan dışarı çıkar. Ne varki ortada cevap verilecek bir soru yoktur. Tek bir mekanda ellerindeki kağıt kalemle bekleyen on kişinin soru ve cevabı bulmaya çalıştıkları gerilimli mücadele seyirciyi de düşünsel olarak harekete geçiriyor.

___

Şeytan Üçgeni

Triangle (Şeytan Üçgeni) 2009

                  İngiltere ve Avustralya ortak yapımı filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Christopher Smith yapıyor. Gerilim ve gizem ağırlıklı filmin başrolünü ise Melissa George üstleniyor. Büyük bir kısır döngünün hakim olduğu film, Atlantik okyanusunda yatla geziye çıkan bir grup gencin olumsuz hava koşulları sonrası gizemli bir gemiye bindikten sonra yaşadıklarını konu ediniyor. Kahramanımız Jess, terk edilmiş gemide daha önce bulunduğuna inanmaktadır. Bütün arkadaşları gemide teker teker öldürülür. Jess, olayı çözmeye çalışır ancak işlenen vahşetten sorumlu kendisinden başkası değildir. Kahramanımız, yaşayacağı zihinsel karmaşayla birlikte üç farklı karaktere bürünerek korkunç deneyimleriyle yüzleşiyor.

___

El método

El Metodo 2005

                  12 öfkeli adam ve Exam gibi filmleri çağrıştıran filmin yönetmen koltuğunda Marcelo Pineyro oturuyor. Filmin başrollerini ise Eduardo Noriega, Najwa Nimri ve Ernesto Alterio gibi isimler paylaşıyor. Tek mekanda geçen ve “İnsan yaptıklarıdır, ama aynı zamanda yapmaya niyet ettikleri de.” repliğiyle hafızalarda yer edinen film, hızla gelişen küresel dünyanın sosyolojik özeti niteliğinde. Film, iş başvurusunda bulunan adayları elemek için psikologlar tarafından geliştirilen “Grönholm” denilen bir metodun uygulanmasını konu ediniyor. Mülakatı yapan şirket tek kişilik kontenjan için katılımcıların yeterli olduğunu ispatlamalarını istiyor. Ancak savaş meydanına dönüşen iş hayatında iyi olmanın yanında düşmanlarınızı da yok etmek zorundasınızdır.

____

Zamanın Ötesinde

Zamanın Ötesinde (2014) Predestination

                  Ülkemizde; kader, zamanın ötesinde gibi isimlere çevrilen Avustralya yapımı bilim-kurgu filminin yönetmenliğini Michael ve Peter Spierig kardeşler üstleniyor. Filmin başrolünü Ethan Hawke canlandırırken Sarah Snook ve Noah Taylor gibi isimler ona eşlik ediyor. Film genel olarak zaman içerisinde seyahat edip gerçekleşmiş ya da gerçekleşecek olayların önüne geçmeye çalışan bir zamansal ajanın hikayesini konu ediniyor. Seyircide acaba ne olacak sorusunu sürekli canlı tutan film; “kim kimin nesiydi?” ile yetinmeyip zamansal paradokslar arasında seyirciye takla aştırıyor.

Yaşam Şifresi

Source Code (Yaşam Şifresi) 2011

                  İzleyicinin karşısına bilim-kurgu ve gizem türüyle çıkan filmin yönetmen koltuğunda, Duncan Jones oturuyor. Başrolünü Jack Gyllenhaal’in üstlendiği filmde Michelle Monaghan ve Vera Fermiga gibi isimler yer alıyor. Kendisini hızlı trende uyurken bulan ve burada nasıl bulunduğu hakkında hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter; tavırlarından, kendisini tanıyor olabileceğini düşündüğü biriyle karşılıklı oturmaktadır. Neler olup bittiğini anlamaya çalışan kahramanımız, tuvalette saklanmaya çalışırken aynada kendine ait olmayan bir yüzle karşılaşır. Filmimiz, kuantum fiziğinin de konuya dahil olmasıyla birlikte bulmaca meraklıları için seyir zevki yüksek bir film olarak karşımıza çıkıyor.

___

Olağan Şüpheliler

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) 1995

                  “Şeytanın yapmış olduğu en büyük hile, tüm dünyaya yaşamadığına inandırmaktır.” sözüyle hafızalarda yer edinen filmin yönetmen koltuğunda, Bryan Singer oturuyor. İzlerken sürekli geri dönüşlere ihtiyaç duyduğumuz filmin oyuncu kadrosunu ise Kevin Spacey, Gabriel Bryne ve Stephan Baldwin gibi isimler oluşturuyor. Film, polisler tarafından sorguya alınan küçük çapta bir dolandırıcı olan Verbal Kintin hikayesini anlatıyor. Kint, San Pedro’daki bir gemide meydana gelen büyük yangın ve katliama kadar uzanan karmaşık bir hikayeden bahseder. Geri dönüşler ile öykülenen Kint’in hikayesi, suç partnerleriyle gemide ne işleri olduklarını anlatmaya çalıştıkça giderek karmaşık bir hal alır.

___

Gitme

Stay (Gitme) 2006

                  Yönetmenliğini Marc Forster’in yaptığı film, dram ve psikolojik gerilim türüyle karşımıza çıkıyor. Filmin oyuncu kadrosunu; Ryan Gosling, Naomi Watts, Ewan McGregor gibi isimler oluşturuyor. Film, alanında uzman bir psikiyatrist olan, Sam Foster’in hayal gücü ve gerçeklik arasındaki gidip gelmelerini konu ediniyor. Bu durum intihara eğilimli hastası, Henry Letham’ın üzerine yoğunlaşması sonucu ortaya çıkacaktır. Sanatçı Henry, kendisi gibi sanat dünyasındaki insanların hayatlarından etkilenerek yirmi bir yaşında intihar etmeyi planlamaktadır. İlerleyen seanslarla birlikte psikiyatrist ile hasta, gerçek ile hayal arasındaki çizgiyi göremez hale gelir; ikisi de var olmaya çalıştıkları dünyada gizemli bir hale bürünürler.

Mutlaka izlemişsinizdir ama biz yine de bu başyapıt filmleri de tekrar hatırlatalım: Inception, Saw, The Game, Momento, Mr, Nobody, Identity…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up