İzlendiğinde Ufku İki Katına Çıkaran Filmler

Liste Manşet

Şişir Beni

Şişir Beni (2004) Super Size Me

Dünyanın yüzde 50’si çöpten besleniyor, kalan yarısı ise para vererek başka çöplerle besleniyor. Fast food bedenimize aldığımız saatli bombadır.

Spurlock, fast food’un insanlar üzerindeki etkisini görebilmek için, günde 3 öğün sadece ve sadece McDonal’slarda beslenmeye başlar. Yiyebileceği ve içebileceği şeyler sadece McDonald’s menüsündekilerle sınırlıdır. 1 ay boyunca bu diyeti uygulayan Spurlock, kısa zamanda fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmeye başlar. Daha ikinci haftada tüm sağlığı bozulan Spurlock, doktorların tabiriyle ölümle yüz yüze gelme tehlikesi altındadır.
Belgesel türündeki film, Amerikan beslenme kültürüne, şişmanlığın kaynağına ve yaşam tarzlarına cesur bir bakış sergiliyor.

___

The Machinist

Makinist (2004) The Machinist

Vicdan en rahat yastıktır.

Trevor Reznik adlı bir makine operatörü uyuma yeteneğini kaybeder. Fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar. Yanında çalışanlar en başta görünüşündeki tuhaflıktan ötürü ondan ürkmeye başlarlar ancak dükkanda onun da karıştığı bir kaza sonucu adamlardan biri kolunu kaybedince adamları karşısına almış olur. Kaza yüzünden Trevor’u suçlarlar. Artık hem kendisi hem de diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve adamların tek isteği Trevor’un gitmesidir.Çalışanların onun işten atılması için komplo kurmaya başlamalarını anlayınca Trevor’un suçluluk duygusu zamanla şüphe ve paranoyaya dönüşür, acaba daha kötüsünü mü beklemelidir? Önce evinde gizli notlar bulur. Tüm bu gizemler, Trevor’u delirtmek için kurulmuş bir entrikanın parçaları mıdır? Yoksa her şeyin sebebi aşırı uykusuzluk ve yorgunluk mudur?Olup bitenleri anlayabilmek için meydana gelen tuhaf olayları araştırmaya başlayan Trevor’un hayatı uykusuz bir kabusa dönmeye başlar. Daha fazla öğrendikçe aslında daha azını bilmiş olmayı tercih eder.

___

V For Vendetta

V For Vendetta (2005)

Ekranlarda, radyolarda ve gazetelerde her söylenen doğru değildir.

Faşist bir düzenin egemen olduğu Büyük Britanya’da, çağ ötesi bir olay gelişir. “V” olarak bilinen bir özgürlük savaşçısı baskıcı topluma karşı savaşmak için terörist taktiklerini kullanmaktadır.
V, gizli polisten genç bir kadını kurtarır ve bu kadın beklenmedik bir şekilde onun müttefiki olacaktır.

____

Ta'm e guilass

Kirazın Tadı (1997) Ta’m e guilass

Yaşamak için bir kirazın tadını hissetmek bile yeter, şu güzelim dünyada!

İran’ın en önemli yönetmenlerinden Abbas Kiyarüstemi, bu filminde intihar etmek isteyen orta yaşlı bir adamın, kendisini gömmek için birisini ararkenki yolculuğunu anlatıyor.

Bay Badii yolculuğu esnasında üç farklı kişiden intiharından sonra kendisini gömmesini rica eder: Kürt bir askerden, Afgan bir öğretmenden ve yaşlı Türk bir tahnitçiden. Aralarından sadece biri bu teklifi kabul eder. Ancak Bay Badii bu yolculuğu esnasında bu kişilerden hayat dersi niteliğinde pek çok şey öğrenecektir.

___

Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı

Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı (2015) Mr. Holmes

Hafıza, hatıra ve geçmiş tek servetimiz.

Hikâye 1947’de geçmektedir. Holmes uzun yıllardan beri Sussex’de kâhya kadın ve dedektif olarak yetiştirdiği oğluya emekli hayatını sürdürürken 50 yıllık çözümlenmemiş bir davanın aklından çıkmadığını fark eder. Holmes’un zekâsı eskisi gibi değildir, bu yüzden davanın küçük parçalarını yani öfkeli bir kocayla olan yüzleşmeyi ve güzel ama dengesiz kadının gizli ilişkisini hatırlar. Emekli olmuş ihtiyar Sherlock Holmes, güzel bir kadının da dâhil olduğu çözümlenmemiş davayla boğuşurken geçmişini anımsar.

___

 

Aşkın Ritmi

Aşkın Ritmi (2015) We Are Your Friends

Bir şarkı sadece şarkı değildir. Müzik hissetmektir.

Hollywood’da geçen film, kendi geleceğini yaratmak ve büyük bir yıldız olmak isteyen 23 yaşındaki yakışıklı ve hırslı DJ Cole’un hikayesini konu alıyor. Cole’un hayatı, kendisini kanatları altına alan karizmatik DJ James ile tanışmasıyla giderek karmaşık bir hal alır. Çünkü Cole, James’in genç ve güzel kız arkadaşına  aşık olmaya başlar. Yasak ilişkisinin derinleşmesi ve arkadaşlarıyla arasının eskisi gibi olmaması Cole’u aşk, dostluk, sadakat ve kendisini bekleyen gelecek arasında seçim yapmaya zorlayacaktır.

___

Lütfen Başa Sarın

Lütfen Başa Sarın (2008) Be Kind Rewind

“Modern dünyaya bir peygamber daha gelseydi, emirleri sinema ile tebliğ ederdi. Sinema bir tutkudur.”

Jerry manyetik güçlere sahiptir ancak bunu henüz fark edememiştir. Her gün video kaset kiraladığı dükkana son gidişinde bir sorunla karşılaşır. Dükkandaki yarıdan fazla video kaset silinmiştir ve bunun nedeni Jerry’nin manyetik gücüdür. Jerry batacağını düşünen dükkan sahibine inanılmaz bir fikir verir. Silinmiş filmlerin yerine kendileri o filmleri çekecektir. Böylece Ghostbusters, Robocop ve Aslan Kral gibi kültleşmiş filmlerin kopyalarını çekmeye koyulurlar. Dükkana gelen müşterilerin tepkisi, bunun hiç de iyi bir fikir olmadığını düşünen dükkan sahibini çok şaşırtacaktır: Çünkü filmleri beğenilmiştir.

____

Blackhat

Hacker (2015) Blackhat

Herkesin herkese temas ettiği bu çağda barış en kırılgan şeydir.

Yakın gelecekte iki süpergüç olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin yüksek oranda siber suç işlenmesi nedeniyle, güvenliklerini sağlayabilmek adına işbirliği yapmak zorunda kalırlar. Bu sorunu çözmek için de en iyi saha ajanlarını görevlendirirler.

___

Into the Wild

Özgürlük Yolu (2007) Into the Wild

“Mutluluk sadece paylaşıldığı zaman gerçektir.”

Yaşamak için kariyer, para ve sizi pohpohlayan kişilere ihtiyacınız yok. Sadece özgürlüğünüz yeter.

Christopher McCandless üniversiteden mezun olduktan hemen sonra iş, aile ve sorumluluk gibi ağırlıkları geride bırakıyor. Bütün parasını yakıyor ve Alaska’da doğa ile birebir yaşamak için yola koyuluyor.

McCandless, uzun yolculuğu boyunca bin bir tür macera ve bin bir tür insan ile karşılaşıyor. Grand Canyon’da river rafting yapıyor, doğayı kendine ev ediniyor, orta yaşlı bir hippi çift ve özellikle yaşlı yanlız bir adamla unutulmaz birer ilişki kuruyor.

McCandless, iki yıllık yolculuğu boyunca bir kez bile ebeveynleri ve en önemlisi her şeyden çok sevdiğine inandığımız kız kardeşi ile haberleşmiyor.

___

Yıldızlararası

Yıldızlararası (2014) Interstellar

Yaşadığımız bu ‘dünya’ güzeldir. Değerini bilelim. Yıldızlara bakıp gökteki yerimizi ararken, bir anda biz ne yaptık deyip utançla ve pişmanlıkla yere bakabiliriz.

Film, Kip S. Thorne’nun evrende ‘” solucan deliklerinin ” gerçekten var olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak çekilmiştir.

Filmin hikayesi bir grup cesur kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, birlikte kalabilmek için verdikleri mücadele her birini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up