Bizimle İletişime Geçin

Dünya

‘İzleme Odası’ Teklifi Hollywood’u İkiye Böldü

Evinizde oturduğunuz yerden vizyona giren filmleri gününde izleyebilme şansına sahip olma!

Yayınlandı

tarihinde

Hollywood bugünlerde epey hareketli. Nedeni ise Screening Room, yani evinizde oturduğunuz yerden vizyona giren filmleri gününde izleyebilme şansına sahip olma!

JJ Abrams ve Peter Jackson gibi birçok yapımcının desteğini alan Screening Room servisi filmlerin gösterim tarihlerinde ayağınıza gelmesini teklif ediyorsa da James Cameron ve Christopher Nolan gibi Hollywood’un önde gelen diğer yönetmenleri buna karşı bir duruşta ısrarlı gözüküyorlar.

Film Screening Room

Medyanın önde gelen yatırımcılarından Sean Parker, kendisi aynı zamanda Napster ve Facebook’un kurucularından ve Prem Akkaraju Sreening Room piyasaya sürmek için kolları sıvadı. Screening Room’a sahip olmak isteyenler öncelikle modem gibi set üstü bir yayın alıcısına ortalama 150 Dolar veriyorlar. Tabii bununla bitmiyor, vizyona girdiği gün bulunduğunuz mekândan izlemek istediğiniz her film için 50 Dolar veriyorsunuz ve 48 saat erişimden faydalanıyorsunuz. Bu şekilde evinizde eşi dostu çağırıp sinema gecesi yapabilirsiniz, ya da filmi tamamen kendinize saklamayı tercih edebilirsiniz.

Screening Room her satın alınan ya da daha doğrusu kiralanan filmin yanında müşterilerine bedava sinema biletleri de sunuyor, böylece sinemaya gitme kültürünün önünü kesmek istemediğinin alt mesajını da vermiş oluyor.

peter jackson for day 6 feature

Yüzüklerin Efendisi film serisinin yönetmeni Peter Jackson, Yıldız Savaşları yönetmeni J.J. Abrams, Martin Scorsese ve Steven Spielberg bu inisiyatifin destekçilerinden. Jackson’a göre sinemaya gidemeyen bir kitle için yararlı bir girişim, “Korsan yayınlara karşı bir stratejisinin yanı sıra Screening Room herhangi bir film için seyirci kitlesini genişletme potansiyelini içeriyor. Bu kitleyi sinemadan alıp evin oturma odasına kaydırmak anlamına gelmiyor, aksine saygı duyuyor ve hatta film endüstrisine ciddi katkıda bulunuyor”.

James Cameron

Jackson ve onun gibi yönetmenlerin fikrini paylaşmayan Avatar ve Titanik yönetmeni James Cameron ve Jon Landau gibileri sinemada izleme kültürüne bağlı kalınması taraftarı. Landau bunun üzerine şunları dile getirir, “Yaratıcılık ve finansal açıdan bizler filmlerin gösterime girmesinin sinemada gerçekleşmesinden yanayız. Endüstrinin film izlemenin en iyi deneyimini sunan sinemalara ve bizlerin yaratıcılık adına verdiği onca emeğe neden böylesi teklifle geldiğini anlamıyoruz”.

Şu ana kadar birçok stüdyo Screening Room teklifini incelemeye devam ederken, AMC teklife sıcak baktığını bildirdi. Ulusal Sinema Salonları Sahipleri Derneği’nden gelen açıklama ise pek şaşırtıcı değil, “Sinemada gösterim yeni sinema filmleri organizasyonlarına yol verir… Sinemadaki başarı markalaşmaya ve sonucunda alt pazara ciddi bir hasılat sağlar”.

Aslında yeni bir gösterim modeli sunulacaksa ilkin stüdyolara ve sinema salonları sahiplerine sorulmalı diye düşünülüyor ve Parker ve Akkaraju’nun sunduğu teklifin getirdiği üçüncü bir partiye çoğu sıcak bakmıyor.

Kaynak: CBC news

Çeviren: Elif Şimşek

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler