‘İzleme Odası’ Teklifi Hollywood’u İkiye Böldü

Dünya Manşet

Hollywood bugünlerde epey hareketli. Nedeni ise Screening Room, yani evinizde oturduğunuz yerden vizyona giren filmleri gününde izleyebilme şansına sahip olma!

JJ Abrams ve Peter Jackson gibi birçok yapımcının desteğini alan Screening Room servisi filmlerin gösterim tarihlerinde ayağınıza gelmesini teklif ediyorsa da James Cameron ve Christopher Nolan gibi Hollywood’un önde gelen diğer yönetmenleri buna karşı bir duruşta ısrarlı gözüküyorlar.

Film Screening Room

Medyanın önde gelen yatırımcılarından Sean Parker, kendisi aynı zamanda Napster ve Facebook’un kurucularından ve Prem Akkaraju Sreening Room piyasaya sürmek için kolları sıvadı. Screening Room’a sahip olmak isteyenler öncelikle modem gibi set üstü bir yayın alıcısına ortalama 150 Dolar veriyorlar. Tabii bununla bitmiyor, vizyona girdiği gün bulunduğunuz mekândan izlemek istediğiniz her film için 50 Dolar veriyorsunuz ve 48 saat erişimden faydalanıyorsunuz. Bu şekilde evinizde eşi dostu çağırıp sinema gecesi yapabilirsiniz, ya da filmi tamamen kendinize saklamayı tercih edebilirsiniz.

Screening Room her satın alınan ya da daha doğrusu kiralanan filmin yanında müşterilerine bedava sinema biletleri de sunuyor, böylece sinemaya gitme kültürünün önünü kesmek istemediğinin alt mesajını da vermiş oluyor.

peter jackson for day 6 feature

Yüzüklerin Efendisi film serisinin yönetmeni Peter Jackson, Yıldız Savaşları yönetmeni J.J. Abrams, Martin Scorsese ve Steven Spielberg bu inisiyatifin destekçilerinden. Jackson’a göre sinemaya gidemeyen bir kitle için yararlı bir girişim, “Korsan yayınlara karşı bir stratejisinin yanı sıra Screening Room herhangi bir film için seyirci kitlesini genişletme potansiyelini içeriyor. Bu kitleyi sinemadan alıp evin oturma odasına kaydırmak anlamına gelmiyor, aksine saygı duyuyor ve hatta film endüstrisine ciddi katkıda bulunuyor”.

James Cameron

Jackson ve onun gibi yönetmenlerin fikrini paylaşmayan Avatar ve Titanik yönetmeni James Cameron ve Jon Landau gibileri sinemada izleme kültürüne bağlı kalınması taraftarı. Landau bunun üzerine şunları dile getirir, “Yaratıcılık ve finansal açıdan bizler filmlerin gösterime girmesinin sinemada gerçekleşmesinden yanayız. Endüstrinin film izlemenin en iyi deneyimini sunan sinemalara ve bizlerin yaratıcılık adına verdiği onca emeğe neden böylesi teklifle geldiğini anlamıyoruz”.

Şu ana kadar birçok stüdyo Screening Room teklifini incelemeye devam ederken, AMC teklife sıcak baktığını bildirdi. Ulusal Sinema Salonları Sahipleri Derneği’nden gelen açıklama ise pek şaşırtıcı değil, “Sinemada gösterim yeni sinema filmleri organizasyonlarına yol verir… Sinemadaki başarı markalaşmaya ve sonucunda alt pazara ciddi bir hasılat sağlar”.

Aslında yeni bir gösterim modeli sunulacaksa ilkin stüdyolara ve sinema salonları sahiplerine sorulmalı diye düşünülüyor ve Parker ve Akkaraju’nun sunduğu teklifin getirdiği üçüncü bir partiye çoğu sıcak bakmıyor.

Kaynak: CBC news

Çeviren: Elif Şimşek

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up