İtirazımız Yok!

Genel

saziye-ayas

Daha önce yazdıklarımızı okuyanlar Sen Aydınlatırsın Geceyi filminin elden dağıtılması yüzünden herkesin izleyemeyeceği bir film olmasına takıldığımı ve filmi izlemeyeceğimi söylediğimi bilirler. Sözümü tuttum hala izlemedim.
Ama yeni filmi çıkınca ilk fırsatta soluğu sinemada aldım ve Onur Ünlü’ nün bence kuşkusuz şu zaman kadarki en güzel filmi olan İtirazım Var’ı izleme şansına eriştim; bu şansımı da elbette +18 olmama borçluydum…
(Filmin yaş sınırı +15’e indi gözümüz aydın)
Filmin +15 olması sorununa değinmeyelim ama şimdi izin verirseniz bu sorunumuz kenarda dursun; dine bakışını, değerlere yaklaşımını bazılarını rahatsız etmesini de bir köşede bekletelim hatta. Biz filme daha objektif yaklaşalım, tutumlarımızı bir tarafa koyalım. Hikâyeden ve teknikten bahsedelim.

Başta Salih İpek olan mevtanın isminin iki üç sahne sonra Salih Kalyoncu olması gibi bazı hatalar vardı senaryoda mesela. Ayrıca Efrahim ‘in birden ortadan kaybolması, finale doğru hiç görünmemesi en büyük sorundu bence. Efrahim ‘in Gökhan ile hatta Zeynep ile hiçbir sahnede karşılaşmaması kafamızda bir bütünlük ve duygu çatışması olmasını engelliyordu.
Başlarda Selman Bulut’un hayat hikâyesinin didaktik bir biçimde verilmesi ama yine de yaptıklarını anlamlandırabileceğimiz bir altyapının hissedilmeyişi, Büşra Pekin ‘in canlandırdığı karaktere kızım derken birden aşık olduğunun gösterilmesi ve ne zaman abayı yaktığını anlayamayışımız gibi ayrıntılar filmden çıkıp düşünmeye başladıkça göze batıyordu.

Eksik değildi belki ama ben, Selman Bulut’un Yedinci Mühür’deki gibi Azraille mi yoksa tuzakların en büyüğünü kuran Allah’ın onun için yazdığı kaderle mi, yoksa macera yaşarken işlediği günahlardan dolayı şeytanla mı yoksa geçekten kendini gizlemeyi seven bir adamla mı satranç oynadığını ben anlayamadım.Filmin sonunda her şeyin kadınlar yüzünden olduğunu ima etmesine neredeyse “Allahumme ecirna min şerrin nisa” üzerine kurulu olmasına her kadın gibi alındım.

Ama yine tüm bu saydıklarım İtirazım Var’ın şimdiye kadar izlediğim en güzel Onur Ünlü filmi olmasını engellemedi. Salt şaşırtma üzerine kurulu Onur Ünlü sinemasında İtirazım Var daha az absürtlük örneği olan Beş Şehir’e yakın konumlandırılmıştı. Bu daha fazla gerçeğe yakın olma hali , Sırrı Süreyya Önder ile yapılan işbirliğinin bir sonucu gibiydi.

İtirazım Var Bayılırım Belaya

Şimdi gelelim filmin dini hassasiyetlere yaklaşımına…

Film Türkiye’deki din algısını da çok güzel işlemişti.

Ama tabi ki Selman Bulut’u tüm imamlara genellemeyeceksiniz değil mi sevgili okuyucu? Zaten filmlerin genellemeleri değil ayrıntıları anlattığını, farklı olmayandan film çıkmayacağını bilen entelektüel insanlarsınız siz değil mi?

Filmin Hristiyanlıkla kurduğu ilişki, bir imamın içki sofrasına oturuşu, besmele ile rakıya başlaması, Hz. İsa’dan yardım dileyişi, kilisede mum dikmesi, caminin ortasında küfretmesi ve daha bir sürü hatırlamadığım şey kulağa çok kötü gelip bir önyargı oluştursa da ben filme neredeyse dini bir diyeceğim. (Dini film örneğinin bulunamadığı Türkiye’de bu kolay)

Çünkü gerçekten ben de şahidim faiz çok kötü bir şey! diyen ve bunu iliklerimize kadar hissettiren bir başka film yok Türkiye’de maalesef…
Çünkü ben de Ebuzer Ğifari’nin dediği gibi aç yattığı geceden sonra eline kılıç almayan adamın aklından şüphe ederim. Artık gerçekten insanlar “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” düsturunu çok yanlış anlayıp zengin mahallelerine görünüşü beğenilmeyen insanların içeri alınmadığı koca koca çitleri olan sitelere taşınıyorlar. Ve maalesef hepimiz 40 da bir Müslümanlarıyız. Yani sizin anlayacağınız İsmail Abi’nin deyimiyle böyle vaaz veren bir imam hiç kötü olur mu aklın mantığın alıyor mu? Sizin ağzınızın söylediğini kulağınız +15 olmadan duymuyor mu?

İtirazım  Var

Evet, gelelim gündemi meşgul eden +18, +15 mevzusuna…
Haksızlar diyemem, haklılar da diyemem. Ama atalarımız ne güzel demiş akıl yaşta değil baştadır diye… Haksız değiller çünkü bu filmi izlemek için bence +15 yetmez; filme girmeden insanlarla mülakat yapılmalı, seyircilerin doğru konulara itiraz edeceğinden emin olunmalı! Belki ben bile bu mülakattan kalırım bilmiyorum…

Diğer yandan +15 olmadığı halde 40-45 yaşındaki at gözlüklü amcalarımızdan daha anlayışlı, daha çok dinini bilen ve dinine sahip çıkan çocuklar var ki…
Lütfen, biz bir eserde yanlışlar var diye doğruları çöpe atanlardan olmayalım sevgili okuyucu. Bilirsiniz israf haramdır. En büyük haram da bence hakikate gözlerimizi açmamızı sağlayacak acı gerçeklerin israfıdır.
Ama yine de filme yapılan sınırlamalar , insanları Müslüman ve İslamcı olarak ayırıp; “Ben rakı içerim ama sizden daha has Müslümanım. Siz gösterişçisiniz!” demenin bahanesi olamaz, olmamalı.
Aynı zamanda kimse ”İçinde bana göre hatalar barındırıyor, yanlış anlaşılmalara mahal verebilir.” diye sanatın üzerinde hüküm kurmaya çalışmamalı. Böyleleri ellerine biraz fırsat geçse Kuranı yasaklayıp Ortaçağ’da Hristiyan âleminde olduğu gibi onu mabetlere kilitleyip kimseye göstermezler. Kuranı ehil olmayan okumasın derler. İslam’ı Hristiyanlaştırırlar. Allah hepimizi böylelerinden korusun.
Velhasılı kelam kimse diğerinin imanı üzerinde söz sahibi değil. Birbirimize göstermemiz gereken tek saygı düsturu bu olsa bize yeter de artar ve başkasının imanı üzerinde ehliyetsiz olarak atıp tutmak size/bize günah olarak yeter.

“(Allah) Göklerdeki ve yerdeki her şeyi bilir. Gizlediklerinizi de açığa vurduklarınızı da bilir. Allah, göğüslerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilendir.”

Allah’ın sizin başkaları hakkında hüküm vermenize ihtiyacı olduğunu mu düşünüyorsunuz. Bu ne kibir!

itirazim_var_film_yas_siniri_151

Siz de “Dinle şaka olmaz !” deyip bizi sert bir dille de olsa bizi iyiliğimiz için uyaranları mı kötüleyeceksiniz yoksa “Gerçekten biz böyle miyiz acaba?” diye bu filmi bir özeleştiri olarak alıp “Başımızın üstünde yeri var.” mı diyeceksiniz karar verin.

Unutmayalım ki; eleştirmek için günahsız olmak gerekmez.
Hangi birimiz günahsız ki?
Zaten günah işleyip tövbe etmeyen insan tekamül edebilir mi?

Önyargılarınıza yenilip, uyarıları es geçenlerin değil, terakkiye açık olanların seçtiği yoldan gidersiniz İnşallah.
Hayırlı Seyirler…

Not; İhsan Eliaçık ‘ın kitabından alınan ve Serkan Keskin’in sesinden tüyleri diken diken eden vaazı dinlemenizi ayrıca tavsiye ediyorum.
Doğruları kim söylerse söylesin onlar değerlidir değil mi , sevgili okuyucu?

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up