İtalyan Yönetmen, Film Gösterimleriyle Anılıyor

Etkinlikler Genel Türkiye

Pier Paolo Pasolini 40. ölüm yıldönümünde eşsiz eserleriyle anılıyor.

4-22 Kasım tarihleri arasında Pera Film, İtalya’nın en önemli isimlerinden sinemacı, şair, romancı, oyun yazarı, ressam, eleştirmen ve entelektüel Pasolini’nin unutulmaz filmlerini sinema severlerle buluşturuyor.

pasolini 4

Seçki, 4 Kasım’da  Pasolini’nin yönettiği ilk film olan ve sokak suçları üzerine kurgulanmış öyküsünü beyazperdeye taşıyan Dilenci ile başlıyor.

Ardından gösterimi yapılacak filmler sırasıyla;

Klasik Kral Oedipus tragedyasının, karanlık ve sürükleyici yeniden anlatımıyla düzenlendiği Kral Oedipus.

Trajik bir fabl anlatımıyla İtalya’da hayatın kilise ile devlet arasındaki zıtlığına kapılmış bir baba-oğulun hikayesi Şahinler ve Serçeler.

Pasolini’nin ikinci uzun metraj filmi olan ve İsa’yı kilisenin gösterişinden çıkarıp, toplumun dışına itilmiş bir İtalyan köylüsü olarak sunan Matta’ya göre İncil.

Ünlü yazar Alberto Moravia ve tanınmış psikolog Cesare Musatti’nin etkileyici konuşmalarının yer aldığı Aşk Buluşması.

İtalyan Yeni Gerçekçilik geleneğine bağlı kalarak çekilen Mamma Roma.

İncil’deki Lanetlenen İncir Ağacı hikayesine bir gönderme niteliği taşıyan Aşk ve Nefret: Kağıttan Çiçek Bölümü.

Bernardo Bertolucci’nin, Tiber Irmağı kıyısında vahşice öldürülen Romalı bir hayat kadınının cesedinin bulunmasıyla başlayan ilk uzun metrajlı filmi Korkunç Orakçı.

Sinematik bir not defteri üslubunda anlatılan Afrikalı Orestiade İçin Notlar,  Pasolini’nin Öfkesi ve Kehanet: Pasolini’nin Afrikası da bulunuyor.

——————————————————-

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up