İşte Kalandar Soğuğu’nun Oscar’daki Rakipleri

Manşet Türkiye

Akademi Ödülleri’nin 89’uncusu için dünya ülkeleri Yabancı Film Oscar’ına adaylarını gönderdi. Türkiye’nin ilk 9 için yarışan filmi Mustafa Kara’nın yönetttiği Kalandar Soğuğu. Peki Kalandar Soğuğu’nun rakipleri kimler? İlk bakışta Cannes’te FIPRESCI ödülünü alan Toni Erdmann en güçlü rakiplerden. Saraybosna’nın tek mekanda geçen filmi Death in Sarajevo da kurgusu ile dikkat çeken bir başka rakip. Filistin daha önce iki kere aday olan Hany Abu-Assad’ın The Idol’ünü, Polonya ise 2000 yılında Akademi’den onur ödülü alan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Andrzej Wajda’nın Afterimage filmini seçti. Jonas Cuaron’un yönettiği Desertio, İran’dan Aşgar Farhadi’nin Foruşande’si (The Salesman), Yunanistan adına yarışan Şövalye önemli rakiplerden.

Siz de bu konudaki görüşlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

İşte tüm Yabancı Dilde Film Oscar aday adayları…

Arnavutluk, “Chromium”, Yön: Bujar Alimani
Cezayir, “The Well,” Yön: Lotfi Bouchouchi
Arjantin, “The Distinguished Citizen,” Yön: Mariano Cohn, Gastón Duprat
Avustralya, “Tanna,” Yön: Bentley Dean, Martin Butler
Avusturya, “Stefan Zweig: Farewell to Europe,” Yön: Maria Schrader
Bangladeş, “The Unnamed,” Yön: Tauquir Ahmed
Belçika, “The Ardennes,” Yön: Robin Pront
Bolivya, “Sealed Cargo,” Yön: Julia Vargas Weise
Bosna Hersek “Death in Sarajevo,” Yön: Danis Tanovic
Brezilya, “Little Secret,” Yön: David Schurmann
Bulgaristan, “Losers,” Yön: Ivaylo Hristov
Kamboçya, “Before the Fall,” Yön: Ian White
Kanada, “It’s Only the End of the World,” Yön: Xavier Dolan
Şili, “Neruda,” Yön: Pablo Larraín
Çin, “Xuan Zang,” Yön: Huo Jianqi
Kolombiya, “Alias Maria,” Yön: José Luis Rugeles
Kosta Rika, “About Us,” Yön: Hernán Jiménez
Hırvatistan, “On the Other Side,” Yön: Zrinko Ogresta
Küba, “The Companion,” Yön: Pavel Giroud
Çek Cumhuriyeti, “Lost in Munich,” Yön: Petr Zelenka
Danimarka, “Land of Mine,” Yön: Martin Zandvliet
Dominik Cumhuriyeti, “Sugar Fields,” Yön: Fernando Báez
Ekvador, “Such Is Life in the Tropics,” Yön: Sebastián Cordero
Mısır, “Clash,” Yön: Mohamed Diab
Estonya, “Mother,” Yön: Kadri Kõusaar
Finlandiya, “The Happiest Day in the Life of Olli Mäki,” Yön: Juho Kuosmanen
Fransa, “Elle,” Yön: Paul Verhoeven
Gürcistan, “House of Others,” Yön: Rusudan Glurjidze
Almanya, “Toni Erdmann,” Yön: Maren Ade
Yunanistan, “Chevalier,” Yön: Athina Rachel Tsangari
Hong Kong, “Port of Call,” Yön: Philip Yung
Macaristan, “Kills on Wheels,” Yön: Attila Till
İzlanda, “Sparrows,” Yön: Rúnar Rúnarsson
Hindistan, “Interrogation,” Yön: Vetri Maaran
Endonezya, “Letters from Prague,” Yön: Angga Dwimas Sasongko
İran, “The Salesman,” Yön: Asghar Farhadi
Irak, “El Clásico,” Yön: Halkawt Mustafa
İsrail, “Sand Storm,” Yön: Elite Zexer
İtalya, “Fire at Sea,” Yön: Gianfranco Rosi
Japonya, “Nagasaki: Memories of My Son,” Yön: Yoji Yamada
Ürdün, “3000 Nights,” Yön: Mai Masri
Kazakistan, “Amanat,” Yön: Satybaldy Narymbetov
Kosova, “Home Sweet Home,” Yön: Faton Bajraktari
Kırgızistan, “A Father’s Will,” Yön: Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu
Letonya, “Dawn,” Yön: Laila Pakalnina
Lübnan, “Very Big Shot,” Yön: Mir-Jean Bou Chaaya
Litvanya, “Seneca’s Day,” Yön: Kristijonas Vildziunas
Lüksemburg, “Voices from Chernobyl,” Yön: Pol Cruchten
Makedonya, “The Liberation of Skopje,” Yön: Rade Šerbedžija, Danilo Šerbedžija
Malezya, “Beautiful Pain,” Yön: Tunku Mona Riza
Meksika, “Desierto,” Yön: Jonás Cuarón
Karadağ, “The Black Pin,” Yön: Ivan Marinović
Fas, “A Mile in My Shoes,” Yön: Said Khallaf
Nepal, “The Black Hen,” Yön: Min Bahadur Bham
Hollanda, “Tonio,” Yön: Paula van der Oest
Yeni Zelanda, “A Flickering Truth,” Yön: Pietra Brettkelly
Norveç, “The King’s Choice,” Yön: Erik Poppe
Pakistan, “Mah-e-Mir,” Yön: Anjum Shahzad
Filistin, “The Idol,” Yön: Hany Abu-Assad
Panama, “Salsipuedes,” Yön: Ricardo Aguilar Navarro, Manolito Rodríguez
Peru, “Videophilia (and Other Viral Syndromes),” Yön: Juan Daniel F. Molero
Filipinler, “Ma’ Rosa,” Yön: Brillante Ma Mendoza
Polonya, “Afterimage,” Yön: Andrzej Wajda
Portekiz, “Letters from War,” Yön: Ivo M. Ferreira
Romanya, “Sieranevada,” Yön: Cristi Puiu
Rusya, “Paradise,” Yön: Andrei Konchalovsky
Suudi Arabistan, “Barakah Meets Barakah,” Yön: Mahmoud Sabbagh
Sırbistan, “Train Driver’s Diary,” Yön: Milos Radovic
Singapur, “Apprentice,” Yön: Boo Junfeng
Slovakya, “Eva Nová,” Yön: Marko Skop
Slovenya, “Houston, We Have a Problem!” Yön: Žiga Virc
Güney Afrika, “Call Me Thief,” Daryne Joshua
Güney Kore, “The Age of Shadows,” Yön: Kim Jee-woon
İspanya, “Julieta,” Yön: Pedro Almodóvar
İsveç, “A Man Called Ove,” Yön: Hannes Holm
İsveçre, “My Life as a Zucchini,” Yön: Claude Barras
Tayvan, “Hang in There, Kids!” Yön: Laha Mebow
Tayland, “Karma,” Yön: Kanittha Kwunyoo
Türkiye, “Kalandar Soğuğu,” Yön: Mustafa Kara
Ukrayna, “Ukrainian Sheriffs,” Yön: Roman Bondarchuk
Birleşik Krallık, “Under the Shadow,” Yön: Babak Anvari
Uruguay, “Breadcrumbs,” Yön: Manane Rodríguez
Venezuela, “From Afar,” Yön: Lorenzo Vigas
Vietnam, “Yellow Flowers on the Green Grass,” Yön: Victor Vu
Yemen, “I Am Nojoom, Age 10 and Divorced,” Yön: Khadija Al-Salami

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up