İşte ‘Dedemin İnsanları’

Türkiye

Çağan Irmak’ın bu ay sonu çekimlerine başlayacağı filmi ‘Dedemin İnsanları’nın oyuncu kadrosu belli oldu. Irmak, yeni filminde Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz, Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener, Ezgi Mola ve Mert Fırat gibi isimlerle çalışacak.

Altı yıl önce çektiği ‘Babam ve Oğlum’ filmiyle izleyenleri gözyaşlarına boğan Çağan Irmak, yeni filmi ‘Dedemin İnsanları’ ile yine bir aile öyküsünü beyaz perdeye taşıyor… Most Production ve Ay Yapım’ın yapımcısı olduğu, Irmak’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yapacağı filmin oyuncu kadrosu belli oldu. Irmak’ın senaryosunu dedesinin yaşam öyküsünden kurgulayarak yazdığı ‘Dedemin İnsanları’ filminde; Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Mert Fırat, Ezgi Mola, Mehmet Ali Kaptanlar, Sacide Taşaner, Ünal Silver, Ushan Çakır, Serkan Genç, Yiğit Arı ve Durukan Çelikkaya rol alacak.

‘GAVUR’ DENİLEN TORUN KAFA TUTUYOR
Film, Ege’de küçük bir sahil kasabasında yaşayan 10 yaşındaki Ozan ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Girit göçmeni dedesi Mehmet Bey nedeniyle Ozan’ın arkadaşları onunla “gavur” diye alay etmektedir. Yalnız kalmaktan korkan Ozan, başta dedesi olmak üzere ailesine kızar ve “Biz Türküz” diyerek kafa tutar. Ozan’ın dedesi Mehmet Bey, kasaba eşrafından, saygın bir adamdır, torununun bu durumundan dolayı endişe duymaktadır. Mehmet Bey daha yedi yaşındayken, ailesi zorla topraklarından kopartılmış, mübadeleyle Girit’tengöçmüşlerdir. En büyük arzusu ölmeden evvel doğduğu toprakları görebilmektir. Bu özlemle içinde mektuplar olan şişeleri Ege’nin sularına bırakmaktadır.

KASIMDA VİZYONDA OLACAK
Film, kalabalık ve sıcak Ege insanlarının hikâyesini izlerken; mübadeleye, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere bir defa daha ama bu kez farklı bir yerden bakma fırsatını veriyor.

ÇEKİM GİRİT’TE BAŞLIYOR
Filmlerinde aile öykülerini masalsı bir dille anlatarak, izleyicide derin izler bırakan Irmak, ‘Dedemin İnsanları’nda bir aileöyküsü üzerinden dönemin Türkiye’sine kamerasını çeviriyor. Çağan Irmak hayranlarının sabırsızlıkla beklediği filmin çekimlerine, Mayıs sonunda Girit’te başlanacak. Gökçeada, Milas, Bodrum ve Söke’de devam edecek olan çekimler, Temmuz sonunda tamamlanacak. Filmin Kasım ayında tüm Türkiye ve Avrupa’da vizyona girmesi bekleniyor.

Kaynak: Sabah/Günaydın

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up