“İşte Çağdaş Türkiye!”

Manşet

SONY DSC

Birkaç ay önce “Eksik Hikaye” diye bir yazı kaleme alıp övgülerinize mazhar olmuştum. Fakat söylemek istediklerimiz varması gereken yerlere ulaşmamış olacak ki;

Samanyolu televizyonunun “İkna Odaları” projesini -sırf isminden mütevellit- ayrı tutarsak bu alanda elle tutulur pek bir gelişme göremedik.

Tabi onlar da bizi dinlediklerinden değil tevafuk olarak öyle bir projeye başlamış ; bizim gibi bu alandaki eksiği fark etmişlerdi.

Bunlar tek bir kurumun çabası ile olacak şey değil…

Her ne kadar artık sorunlar çözülmüş gibi gelse de başörtüsünün serbest olmasını istemeyen insanların da vicdanlarına seslenmek gerekiyor. Eğer onların vicdanlarına seslenip kendimizi, çilemizi, dertlerimizi anlatamazsak korkarım ki, başörtüsünün sorun olduğu günlere dönmek mevzu bahis olabilir.

Hiçbir yasak birden başarılı olmayacağı gibi kaldırıldığında da bazı insanların bu duruma alışmaları zaman alacaktır. Eğer biz onları yasakçı zihniyet diye öteleştirip neden yasağın kalkması gerektiğini anlatmazsak, onlar yasağı geri getirmek için ellerinden geleni yapacaklar. Oysa neden bir gün 28 Şubat da anıldığında 12 Eylül gibi yakmasın herkesin yüreğini?

Yasaklar kalktığında da bir normallşeme süreci gereklidir insanlara, yadırgamaları normal.
Ama biz bu yadırgamayı onları belirli bir sınır dahilinde olması kaydıyla mazur görmeli ve elimizden geldiğince anlatmalıyız. Bu durumun siyasi değil insani olduğunu yasakların kendilerini koruduğunu zanneden insanlara göstermeliyiz.

Bu anlatım süreci de mutlaka ve mutlaka çağımızı kuşatmış görsel memtaryel ile olmalı. Yani televizyon ve sinema ile..

Bu yüzden birkaç arkadaşımla birlikte biz neler yapabiliriz diye düşündük ve çevremizde sorup soruşturup yardım alabileceğimiz insanlarla konuşarak Gül Fatmagül isimli bir kısa film/video çektik, sadece elimizden geleni yapabildik diyebilmek için.

Şimdi sorun kendinize, en azından bizim yaptığımız gibi amatör bir iş yapamaz mısınız siz de?

Yorumlar

 

3 Yorum

  1. Güzel oynamışsınız. tebrikler. Az ve öz. Görünen köy kılavuz istemiyor. Daha uzunları ve devamı dileklerimle. Cihat Erdoğ Eğitimci-Yazar

    Reply
  2. Teşekkür ederim Cihat amca sizden bu sözleri duymak çok güzel

    Reply
  3. oyunculuğun hayırlı olsun tahsin kardeş daha uzun filimlerde de görmek isteriz

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up