İstanbul’un Jüri Başkanları Ceylan ve Murathan Mungan

Festivaller

Bu yıl 31.’si düzenlenecek İstanbul Film Festivali’nin uluslararası yarışmasında yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ulusal yarışmasında ise yazar ve senarist Murathan Mungan jüri başkanı olacak.

İKSV tarafından düzenlenen, 31 Mart’ta başlayacak 31. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Uluslararası Yarışması’nda Nuri Bilge Ceylan, Altın Lale Ulusal Yarışma’da ise Murathan Mungan jüri başkanı olacak. Geçtiğimiz yıl Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü alan Nuri Bilge Ceylan, 1997’den bu yana altı uzun metrajlı filme imza attı.

Ulusal Yarışma’nın jüri başkanı Murathan Mungan ise daha çok edebiyatçı kimliğiyle tanınsa da sinema konusunda da yetkin bir isim. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı kült film Dağınık Yatak’ın senaristi Mungan’ın çekilmemiş iki senaryosu da bulunuyor. 1977’den itibaren 7 Gün dergisi, Söz gazetesi, Milliyet, Milliyet Sanat gibi çeşitli yayınlarda sinemayazıları kaleme alan Mungan, 2007’de de bu yazılarını Kullanılmış Biletler adıyla topladı. Mungan’ın üniversite bitirme tezi de sinema üzerineydi: TürkiyeSinemasının İdeolojik ve Ekonomik Yapısı ve Yılmaz Güney Sineması.

Yazar, 2007’de de Barselona Politik Filmler Festivali’nde jüri üyesiydi. Uluslararası Yarışma Jürisi’nin seçeceği En İyi Film, toplam 25 bin euro (yaklaşık 57 bin 500 TL) para ödülünün sahibi olacak. Ulusal Yarışma Jürisi Festivalde dokuz dalda ödül verecek. Ulusal Yarışmada seçilen En İyi Film 150 bin TL, En İyi Yönetmen 50 bin TL, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu 10 biner TL ile ödüllendirilecek. Festivalie katılmak isteyen Türk filmlerinin, 3 Şubat’a dek Şişhane’de İKSV binasına başvurmaları gerekiyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up