Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İSTANBUL SPOR FİLMLERİ FESTİVALİ

Yayınlandı

tarihinde

ULUSLARARASI FICTS
1. İSTANBUL SPOR FİLMLERİ FESTİVALİ ŞARTNAMESİ
23-25 Eylül 2011
AMAÇ
Festival Spor Filmleri ve Programları aracılığı ile spor filmleri ve videolarının üretiminin yaygınlaşması, Dünyadaki televizyon ve filmlerin sanatsal ve kültürel gelişimine katkıda bulummak amacı taşımaktadır. Spor imajının kalitesinin arttırılması, üreticilerin ürünlerini yayınlamak için teşvik edilmesi, Olimpizmin altını çizerek spor yayıncılığında yaratıcı şekilde çalışanlar arasındaki birliği sağlamak. Spor medyası ve üreticileri arasında işbirliği, çalışmalar, tartışmalar ve yaratıcı ve kültürel konular üretmek amacı taşımaktadır. Spor medyası ve üreticileri arasında ortak bir platform ve dayanışma zemini oluşturmak ve daha fazla ürünün üretilmesini sağlamak.

DÜNYADA FICTS
Uluslararası Spor Filmleri Federasyonu FICTS bünyesinde Türkiye’ninde yer aldığı 108 üye ülke bulunmaktadır. Dünyada Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC’nin partnerliğinde çalışmalarını yürüten FICTS festivali her yıl belirlenen ortalama 15 ülkede düzenlenir. Spor Filmleri Festivallerinde kananan filmler otomatik olarak Milano’da düzenlenen Dünya Finaline katılmaya hak kazanır.

KATEGORİLER
1- Belgesel Filmler
2- Uzun Metraj Filmler
3- Animasyon ve Kısa Filmler
4- TV Şovu, Spor Programı, Talk Show ve Eğlence Programları
5- Sosyal Sorumluluk Filmleri
6- Spor Reklamcılığı (Ticari ve Sosyal Filmler)
7- Spor Kulübü ve Federasyon Filmleri
8- Olimpik Oyunlar ve Olimpik Ruh Temalı Filmler

İÇERİK
Tüm kategorilerde konu ve içerik serbesttir. Spor filmleri kültürel bir olaydır. Hiçbir şekilde Pronografik öğeleri, Olimyat Ruhuna aykırı içeriği barındıramaz. Ürünlerdeki amaç toplumun spor kültürünü geliştirmek, bilgilendirmek ve eğlendirmek olmalıdır.

TÜM KATILIMLAR ÜCRETSİZDİR…
Tüm katergorilerde 1. Olan Filmler Milano’da düzenlenen Dünya Finaline ücretsiz katılacaklardır. Festival komitesince ön elemeyi geçecek 50 eserin temsilcisinin Türkiye’deki festival katılım giderleri Festival Komitesince karşılanacaktır.

SON BAŞVURU TARİHİ : 30 Ağustos 2011

İnternet : www.sporfilmfest.org
Mail: can@sporfilmfest.org veya info@sporfilmfest.org

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

32. Ankara Film Festivali Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandı

297 başvuru arasında kazanan afişin sahibi Necdet Yılmaz oldu.  

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

32. Ankara Film Festivali’nin Afiş Tasarım Yarışması sona erdi. 297 başvuru arasında kazanan afişin sahibi Necdet Yılmaz oldu.  

32. Ankara Film Festivali 4-12 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek festivalin Afiş Tasarım Yarışması sona erdi. Jürinin değerlendirmeleri sonucu bu yıl afiş tasarımı Necdet Yılmaz’ın imzasını taşıyor.

Afiş Tasarım Yarışması’nda 297 başvuru oldu

Festivalin geleneksel Afiş Tasarım Yarışması’na bu yıl 297 başvuru oldu.  Başvurular, sanatçı, çizer, ressam Selçuk Demirel, grafik tasarımcı, araştırmacı, sanatçı Yılmaz Aysan, Ankara Reklamcılar Derneği Asbaşkanı, SVStudios kurucusu Amaç Ukav, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğr. Gör. ve iletişim tasarımcısı Ömer Durmaz ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol, tarafından değerlendirildi. Jüri, ulusal ve uluslararası alanda çalışmaları ile dikkat çeken, ödüllü tasarımcı ve illüstratör Necdet Yılmaz’ın tasarımını 32. Ankara Film Festivali’nin afişi olarak belirledi.

Necdet Yılmaz tasarladığı afişe dair, “Deyim olarak konuşma dilinde de kullandığımız “kedi gibi dört ayak üstüne düşmek” bilim insanlarını uzun süre uğraştıran bir fizik problemi oldu. Nasıl oluyordu da ters bırakılan bir kedi havada dönerek dört ayağı üzerine düşebiliyordu? Çıplak gözün algılayamadığı bu olayın cevabını Fransız bilim insanı Étienne-Jules Marey 1882’te geliştirdiği kronofotografik silah adını verdiği bir aletle verdi. Bu aslında saniyede 12 kare çekebilen bugünkü sinema kamerasının atasıydı. Marley bu icadı ve araştırmasıyla sinematografinin öncülerinden biri olmakla kalmadı sanat dünyasını da etkiledi. 32. Ankara Film Festivali için yaptığım afiş tasarımında Murley’in bu çalışmasından esinlendim. Tabii ki bizimki Fransız değil renkli gözlü, sevimli bir sinefil Ankara kedisiydi. Düştüğü yer de izleyicileri festival boyunca başka dünyalara götüren bir sinema salonu,” dedi.

Afiş Tasarım Yarışması’na başvuran ve jürinin ilk elemesinden geçip finale kalan 33 tasarımcıya festival web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Umut Karadağ 31. Cottbus Film Festivali Jürisinde

Festivalde Bağlılık Hasan filmi de ekranlara gelecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bağlılık Hasan filmiyle adını Cannes’a duyuran Umut Karadağ, 31. Cottbus Film Festivali’nde jüri koltuğuna oturacak.

Son olarak Semih Kaplanoğlu’nun yazıp, yönetmenliğini üstlendiği “Bağlılık Hasan” filmiyle ekranlara gelen Umut Karadağ, bu sene 31. kez düzenlenen Cottbus Film Festivali‘nde jüri koltuğuna oturacak. Karadağ‘ın başrol olarak yer aldığı Bağlılık Hasan ise 31. Cottbus Film Festivali’nde 6 Kasım’da özel gösterim yapacak.

Cannes, Karlovy Vary, Kudüs, Antalya, Chicago’dan sonra 21 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında 45. Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek olan Bağlılık Hasan, İstanbul prömiyerini 9. Boğaziçi Film Festivali kapsamında yapacak. Film, 24 Ekim saat 21:00’da Atlas Sineması’nda, 27 Ekim saat 21.00’da Kadıköy Sineması’nda izlenebilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

72. Berlin Film Festivali Jüri Başkanı “M. Night Shyamalan” Oldu

Festival, 10 Şubat – 20 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Berlin Film Festivali’nin uluslararası jüri başkanı, yönetmen ve yapımcı M. Night Shyamalan olacak.

10 Şubat 20 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek 72. Berlin Film Festivali‘nin uluslararası jüri başkanı M. Night Shyamalan olacak. Yönetmen ve yapımcı olarak kariyerine devam eden Shyamalan, son olarak Old filmiyle seyirci karşısına çıkmıştı.

Daha önce The Sixth Sense, Unbreakable, Village, Split gibi filmleri yöneten isim, festival başkanlığı hakkında şu sözleri söyledi: “Hollywood sistemi içinde her zaman bağımsız bir film yapımcısı gibi hissettim. Sesimizi tanımlayan, tam olarak içimizdeki farklı ve alışılmışın dışında olan şeylerdir. Bunları kendimde sürdürmeye ve sanatımda bu yönleri korumak için başkalarını neşelendirmeye çalıştım. Berlinale’nin bir parçası olmamın istenmesi benim için çok anlamlı. Bir film yapımcısı için en yüksek yetkiyi temsil eder. Hikaye anlatımında dünyanın en iyi yeteneklerini desteklemek ve kutlamak, mutlu bir şekilde kabul ettiğim bir hediye.

Diğer jüri üyeleri ve yarışma filmleri henüz belli olmayan festival hakkında detaylar için Sinefesto hesabını takipte kalın.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler