İstanbul Sinema Merkezi Derslere Başladı

Etkinlikler

istanbul-sinema-merkezi

İstanbul Tasarım Merkezi bünyesinde Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan İstanbul Sinema Merkezi, ilk etkinliği olan Teorik ve Uygulamalı Kısa Film Atölyesi ’nin derslerine 16 Şubat Cumartesi günü yapılan açılışla başladı.

Yola çıkış amacını sinemanın her yönünün, yeni paradigmalarla tartışılabileceği ve uygulanabileceği, gerçek bir merkez olmak şeklinde belirleyen İSM, ilk adımını böylece atmış oldu. Açılışa öğrencilerle beraber Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı  İsmail Cenk Dilberoğlu ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı da katıldılar ve birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda dikkatle değinilen husus öncelikle, bir ‘ben’ idrakine dayanan, medeniyet diline nasıl sahip olabileceğimiz sorusuna cevap aramak gayreti oldu. Yapılan atölyenin bu anlamda sinema dili üzerinden kurmak istediği temelin ufuk açıcılığına dikkat çekildi.

Atölye yöneticisi Sinan Sertel’in derslerin işleyişi hakkında yaptığı açıklamalardan ve katılımcılarla tanışma faslından sonra ilk derse geçildi. İlk derste sinemanın en temel unsurlarının ne olduğu, bu sanatın varoluşunun nasıl bir zaman, zemin ve ‘kusur’a dayandığı ayrıca sinemanın görmeyle, gözle, zâhiri gerçeklikle kurduğu ilişkinin nasıl tanımlandığı gibi konulara değinildi.

Atölyenin ilk günü Gökhan Yorgancıgil’in yaptığı senaryo dersiyle sona erdi.

Seda Kaya bildirdi…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up