İstanbul Modern’de Metin Erksan Filmleri Gösterilecek

Etkinlikler Manşet

Metin Erksan’ın dokuz filmi İstanbul Modern Sinema’nın özel bir programıyla 19 – 29 Nisan arasında tekrar beyazperdeye dönüyor.

Türk sinema tarihinin çığır açan yönetmenlerinden Metin Erksan’ın dokuz filmi İstanbul Modern Sinema’nın özel bir programıyla tekrar beyazperdeye dönüyor. 19 Nisan – 29 Nisan arasında gösterilecek seçki, Metin Erksan sinemasının olgunlaştığı ve en iyi ürünlerinin ortaya çıktığı 1960’lı yıllarda çektiği filmlerine yer veriyor.

‘Metin Erksan Siyah Beyaz’ başlıklı program, 19 Nisan Perşembe 16.30’da ‘Kuyu’ filminin gösterimiyle başlayacak. Gösterimin ardından 18.30’da filmin yapımcısı Necip Sarıcı, ‘Kuyu’yu Türk sinema tarihinin en iyi filmi olarak niteleyen sinema yazarları Yeşim Tabak ile Burcu Aykar’ın katılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Söyleşi sonrası Metin Erksan’ın 1968’de Altın Koza’da kazandığı ‘En İyi Yönetmen’ ödülüyle ilgili özel bir belgesel gösteriliyor. Yenilikçi ve evrensel bir sinema dili kullanan Erksan’ın, uluslararası bir yarışmada birincilik ödülü kazanan ilk Türkiye yapımı olma özelliğine sahip, 1964 Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı sahibi eseri ‘Susuz Yaz’ ve sinemamızın kült filmi ‘Sevmek Zamanı’ da gösterim kapsamında. Seçkide yer alan diğer Erksan filmleri ‘Yılanların Öcü’, ‘Cingöz Recai Beyaz Cehennem’, ‘Dokuz Dağın Efesi’, ‘Gecelerin Ötesi’, ‘Mahalle Arkadaşları’ ve ‘Suçlular Aramızda’.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up