İstanbul Film Festivali Başlıyor

Festivaller

iksv

İstanbul Film Festivali, 5-20 Nisan arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenleniyor.

1982 yılında 6 filmin gösterildiği “Film Haftası” adı altında etkinliklerine başlayan İstanbul Film Festivali, bu yıl 33. kez hayata geçiyor. Festival, 5-20 Nisan tarihleri arasında Akbank sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenleniyor.

FESTİVAL’DEN “ALTIN LALE”

Festivalde, “33. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışması” adı altında bir film yarışması da düzenleniyor. Filmler, 31 Ocak’ta sona eren katılımlar arasından seçilecek. “Altın Lale Ulusal Yarışma” bölümünde yer alacak filmlere jüri tarafından En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi İlk Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller verilecek.

“Ulusal Yarışma” kategorisinde yer alacak filmler arasından jürinin seçeceği En İyi Film’e 150.000 TL, En İyi Yönetmen’e ise 50.000 TL ödül takdim edilecek.

FESTİVAL AFİŞİ “İNCİ EVİNER”DEN

33. İstanbul Film Festivali Afiş33. İstanbul  Film Festivali afişi Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen tarafından, İnci Eviner’in desenleri ve el yazısı tasarımıyla hazırlandı.İnci Eviner, Bülent Erkmen’le birlikte böyle bir çalışma ortaya çıkarmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kendi işimde sözcükler olarak kullandığım figürlerle, Bülent Erkmen burada sinema için bir cümle kurdu. Kendi alanım olmayan sinema ve sinema izleyicisiyle afişlerde buluşmak çok güzel bir deneyim oldu.” dedi.Festivalin geçen yılki afişinde Nuri Bilge Ceylan’ın el yazısı ve “Babam İçin” serisinden “Uykusuz Gece” fotoğrafı kullanılmıştı.

 

 

FESTİVAL AÇILIŞ FİLMİ “PHİLOMENA”

philomena afiş33. İstanbul Film Festivali’nin açılış filmi belli oldu. Festival, 04 Nisan Cuma gecesi Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde yapılacak törenin ardından gösterilecek Stephen Frears’ın Oscar adayı son filmi Philomena ile açılacak. En İyi Film dahil dört dalda Oscar’a aday olan ve Martin Sixsmith’in kitabından senaryolaştırılan Philomena, prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde birçok ödül kazandı. Gösterildiği uluslararası festivallerde büyük ilgi toplayan Philomena, dört dalda BAFTA, üç dalda Altın Küre ve En İyi Film ile En İyi Kadın Oyuncu dahil dört dalda da Oscar’a aday gösterildi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up