İstanbul Bir Kez Daha Hollywood’u Ağırlayacak

Türkiye

Da Vinci’nin Şifresi, Melekler ve Şeytanlar derken Dan Brown‘un bir kitabı daha film oluyor. Dünya çapından en çok satan kitaplar listesinde yer alan Dan Brown’un Cehennem kitabının uyarlamasında bolca İstanbul göreceğiz. Çünkü kitabın yaklaşık 100 sayfası Türkiye’de geçiyor. Filmde, adı kitapta adı geçen Türk belgeselci Göksel Gülensoy da “Ayasofya’nın Derinliklerinde” belgeseliyle yer alacak.

Göksel Gülensoy, “Ben bundan çok büyük mutluluk duydum. Filmin kilit noktalarından biri hem benim hem de benim çektiğim belgesel. Bunu bir şekilde filmin içinde seyirciye vermek zorundalar. Bu kitabın karakteri olarak canlıysam filminde olmayı çok arzu ederim” dedi.
Göksel Gülensoy 15 yıldır 8 kişilik özel ekibiyle Ayasofya’nın su kuyularına dalıyor, dar tünellerini inceliyor.

Gülensoy, “Özel olarak 3D animasyonlarla çalışıyoruz bu girdiğimiz yerlere. Çok ciddi mezar odaları var. Ayasofyanın altında çevresinde Ayasofyanın dışına çıkan yollar var. Aya İrini, Topkapı Sarayı ve Hipodroma doğru giden tüneller var. Ve bu tünellerin birbirleriyle bağlantıları var” dedi.

150 metrelik çevresinde başlayan araştırma bin 200 metreye ulaştı. Göksel Gülensoy, “Ayasofya’nın Derinliklerinde” belgeselini, Dan Brown’ın Cehennem filmiyle yakın zamanlarda çıkarmayı düşünüyor.
Bu ikiliyle ilgili bazı sürprizler de olabilir. Türk belgeselci Gülensoy, “Belki de ileriki aylarda Ayasofya’yı birlikte gezeriz onunla siz de şahit olursunuz” dedi.

 

kaynak: ntv

____

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up