İspanyol Sinemasından Gerilim Türünde 12 Başyapıt

Liste Manşet

Hollywood klişelerinden sıkılan gerilim sever izleyicilere ilaç gibi gelecek, son dönem gerilim sinemasında senaryosu, kurgusu zekice ve özgün filmleriyle rüştünü ispatlamış İspanya’dan bir liste…

Sibel Atagün hazırladı.

El orfanato

Yetimhane (2007) El orfanat IMDb 7.5

2007 yapımı bir yetimhane filmi olan The Orphanage’nin yönetmenliğini Juan Antonio Bayona, yapımcılığını ise gerilim türünde kendini kanıtlayan, sırf isminin hürmetine filmi izlettirebilecek Guillermo Del Toro üstlenmiş. Başrolünde İspanyol gerilim sineması dendiğinde ilk akla gelen isimlerden başarılı oyuncu Belen Rueda’nın yer aldığı film korku filmi klişelerini barındırsa da görselliği, konuyu ağır ağır işleyerek gerilimi yükseltmesi ve kan şiddet görsellerine yer vermeden psikolojik unsurlarla korkutuculuğu sağlaması ile izleyicilerden yüksek not almış diyebiliriz. Çocukluğu yetimhanede geçmiş bir kadının yıllar sonra büyüdüğü yetimhaneyi satın alması ile çocukluğunda kaybettiği sevdiklerinin ruhlarını görmeye başlamasının konu edinildiği film klasik bir hayalet hikayesi değil. Görselliği ve ses unsurlarının yerinde kullanımı ile her ne kadar gerilecek olsanız da filmin tek eksiği bu filmdeki hayaletlerden korkmayacak hatta onları sevecek olmanız.

_____

Los ojos de Julia

Julia’nın Gözleri (2010) Los ojos de Julia IMDb 6.7

Senaryosunu son dönem İspanya gerilim sinemasının gizem-suç-gerilim unsurlarını zekice kullanmasıyla adını duyuran ismi Oriol Paulo ile birlikte özgünlüğünü El Habitante İncierto ile kanıtlamış Guillem Morales’in, yönetmenliğini yine Guillem Morales’in üstlendiği 2011 yapımı filmde, bizi gizemli ve gerilim dolu bir atmosfer karşılıyor. Filmde ileride kör olmasına sebep olacak bir göz hastalığı olan Julia’nın ( Belen Rueda)  gözleri görmeyen ikiz kardeşinin intiharının ardından intihar olayının gerçekliğini araştırmaya başlaması işleniyor. Fakat bu sorgulama hikayesi klasik bir cinayet mi intihar mı sorgulaması değil. Julia’nın gözlerini kaybetmesi sonucu kardeşinin katilinin kendisini izlediği şüphesi ile mücadele etmesi izleyiciyi metafizik bir gerilimin ortasına atıyor. Sırf Belen Rueda için bile izlenir olsa da gerçekten sağlam bir gerilim filmi olduğunun altını çizelim.

Gizli Oda

Gizli Oda (2011) La cara oculta IMDb 7.4

Andres Baiz imzalı 2011 yapımı oldukça farklı bir gerilim filmi. Film tek mekanda geçen filmlerden. Bu şekilde bir ya da iki mekanda geçip bu denli sürükleyici olabilmek gibi zor bir işi çok iyi kotarmış. Çapkın bir müzisyenin sevgilisi, sevgilisine ders vermek için ev sahibesinin parlak fikri ile bir veda videosu çekerek kendisini evin yatak odasından geçilen gizli sığınağına kapatır. Kızımızın bu akıl almaz gereksiz dersinden müthiş bir gerilim doğar. Kesinlikle izlemeye değer.

___

Secuestro 

Secuestro (2016) IMDb 6.3

İspanyol deha Oriol Paulo bu kez senaryo koltuğunda. Basit bir hikaye gibi başlayıp üst üste gelen tersliklerle içinden çıkılmaz hale gelen bir kayıp çocuk hikayesi. 2016 yapımı filmin yönetmeni Mar Targarona. Kaybolan çocuğunu bulan, çocuğun kendisini kaçıran kişiye dair yanlış teşhisi ile kaybettiği itibarını geri kazanmak isteyen bir avukat kadının karizmasını çizdirmemek uğruna mahvettiği hayatlar diye kendimce bir özet getirdim filme. İyi seyirler.

____

Kiralık

Kiralık (2006) Películas para no dormir: Para entrar a vivir IMDb 6.3

Peliculas Para No Dormir serisinden seçtiğim film. Yani şahsıma göre serinin en iyisi. Jaume Balaguero imzalı 2006 yapımı filmde yeni bir eve taşınmak isteyen çiftimiz bir emlak ilanı ile ıssız bir yere giderler. Buraya kadar konu size bir korku klişesi filmi intibası uyandırmış olabilir. Durun kapatmayın! Emlakçı psikopat kadını canlandıran Nuria Gonzales’in müthiş oyunculuğu, yerinizde sizi iki dakika huzur içinde durdurmayacak gerilimi ile sonuna kadar izlettiriyor. Çiftimizdeki kadın İspanya gerilim sinemasının vazgeçilmez simalarından Macarena Gomez.

_____

La habitación de Fermat

Kapan (2007) La habitación de Fermat IMDb 6.7

Luis Piedrahita ve Rodrigo Sopeǹa imzalı 2007 çıkışlı film Cube serisini izleyenlere tanıdık gelecek bir senaryoya sahip. Fakat İspanyol gerilimine özgü sürekli şaşırtma, yavaş yavaş ve izleyiciyi gererek çözülen gizem öğeleri ile Cube filminden ayrılıyor. Dört matematik dehasını kapanvari bir odaya kapatan gizemli adamımız Fermat’ın ismi Fermat’ın son teoremine dayanıyor. Fermat, matematikçilere sorular soruyor ve bilemedikleri ya da geç cevap verdikleri her soruda kapan biraz daha kapanıyor. Kurgu ve konu güzel evet ama final bağlamında havada kalan bir senaryo olması filmin tek eksiği. Bu özgün senaryo çok daha güzel bir finalle sonlanabilirdi fakat bu eksik filmi izlemeye engel değil.

_____

Musarañas

Tuhaf Ev (2014) Musarañas IMDb 6.7

Genç yönetmen Juanfer Andres ve Esteban Roel imzalı 2014 yapımı film, izlediğinize asla pişman olmayacağınız bir psikolojik gerilim. Ruh hastası bir abla, kız kardeş, hastalıklı bir aşk, travmatik bir geçmiş ve saplantılı bağlılık öğeleriyle psikolojik gerilim severleri de kan görmek istiyoruz diyenleri de memnun edecek cinsten. Ayrıca Macarena Gomez oyunculuğu ile beni kendisine hayran bıraktırmıştır. Baba rolünde ise İspanya sinemasının göz bebeği Luis Tasar yer almakta.

Tez

Tez (1996) Tesis IMDb 7.5

Karşınızda Amanebar efsanesi 96 yapımı bir film. Amanebar’ın dünyaca duyulmasını sağlayan Snuff türünün başyapıtı. Üniversitede şiddet konulu bir tez hazırlayan Angela’nın bulduğu bir snuff videosunun peşine düşmesi ile başına gelen dehşet dolu olayların konu edildiği film özellikle yabancı filmlerde aşina olduğumuz merak ve deli cesareti birleşimi ile Angela’nın başına açtığı korkunç bir belaya odaklanıyor. Filmin sonuna kadar kim bu manyak demekten yok artık diye yerinizde hoplamaktan kendinizi alamayacaksınız.

Suç Zamanı

Suç Zamanı (2007) Los cronocrímenes IMDb 7.2

Nacho Vigalondo imzalı 2007 yapımı bu filmin konusunu okuyup haftalarca burun kıvırdığım ve nihayet merakıma yenilip izlediğimde şok olduğum, tek kelimeyle bayıldığım film. Siz de ilk okuduğunuzda klasik bir zamanda yolculuk filmi deyip geçtiyseniz hemen geri dönün. Bahçesinde huzur içinde evinin etrafını dürbünle izleyen Hektor’un elbiselerini çıkaran ve ortadan kaybolan bir kadın görmesi üzerine yine merak duygusuna yenilerek kızın peşine düşmesi sonucu başına çözülmez çoraplar öreceği, ilerleyen dakikalarda ikinci ve üçüncü Hektor’un filme dahil olacağı hafiften kafa karıştıran müthiş bir bilim-kurgu gerilim filmi.

Contratiempo

Contratiempo (2016) IMDb 8.0 

Dahi çocuk Oriol Paulo imzalı 2016 çıkışlı film, dedektiflik, gizem, cinayet denilince akla ilk gelen Agahta Christie’yi ona katlayan, tam anlamıyla bir ters köşe destanı. Başarılı bir iş adamı. Evli ve çocuklu. Yasak aşkı ile yaptığı bir araba yolculuğu esnasında kaza ile bir cinayete sebep olur. Olayı gizleyip üstünü örttüğünü düşünürken kendilerini izleyen ve tüm olan biteni gören birinin olduğunu fark etmeleriyle bulmaca başlar. Film yer yer sürprizi abartmış olsa da hoşumuza gitmedi dersek yalan olur.

El cuerpo

Ceset (2012) El cuerpo IMDb 7.6 

Paulo’nun 2012 yapımı ilk harikası.

Mayka Villaverde ( Belen Rueda) adlı hırslı, zeki ve hayatında her ince noktayı planlayan, aşık olduğu genç kocasının bile hayatını düzenleyebilme becerisine sahip bir kadın beklenmedik bir şekilde ölür. Olay intihar mı cinayet mi çözülmeden bir de morgdan kadının cesedi kaybolur. Olayı inceleyen dedektif Jaime de pek öyle aydınlık bir geçmişe sahip değildir. Bundan sonra katil kim, ceset nerede, neden, nasıl sorularıyla şaşkınlık içinde filmi izliyoruz. İzlediğim en sağlam gerilim filmlerinden diyebilirim.

Ölüm Uykusu

Ölüm Uykusu (2011) Mientras duermes IMDb 7.2

Geldik zirveye. Jaume Balaguero’nun 2011 yapımı bu filmi esasında gerilim yönünden El-Cuerpo’nun gerisinde olsa da özgünlüğü ve etkileyiciliği ile benim için zirveye oturmuş durumda.

Luis Tosar’ın muhteşem oyunculuğu ile hiçbir klişe barındırmayan sıra dışılığı ile gönlüme taht kurdu. Kendi mutsuzluğu yüzünden kimsenin mutlu olmasını istemeyen adamımız hayata tutunabilmek için başkalarını mutsuz etme yolunu seçiyor. Yer yer tırnak yedirtecek bir gerilime, adamın mutsuzluğunu ve acınası çaresizliğini izledikçe kedere, mutluluğuna dayanamadığı kadına yaptıklarını gördükçe öfkeye sürükleyen olağanüstü bir film.

twitter.com/film_ve_ruya

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

2 Yorum

  1. Sibel hanım bu listede Nicole Kidman’lı The Others neden yok acaba bence asıl başyapıt o film.!

    Reply
    • ispanyol sineması dediği için olabilir mi acaba ?

      Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up