İslamiyet ve İslam Felsefesi Üzerine Filmler

Liste Serkan Baştimar

Hiç kuşkusuz, İslamiyet üzerine çekilmiş çok sayıda film var. Bir liste yapmak, yapan kişinin izledikleri ve okuduklarından ibaret. Eksiğini-gediğini bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Listede doğrudan İslamiyet’i anlatmayan ama yaşayış biçimiyle İslam’ı rehber almış gerçek veya kurgu isimlerin de filmleri var. İlk olarak en bilinenle başlasak da izlemediğiniz ve ilginizi çekecek bir film mutlaka bulacaksınız.

Çağrı

Çağrı (1977) The Message

Bu listede hiç kuşkusuz en başta anılması gereken film Çağrı’dır. Film,  Hz. Muhammed’i göstermeden İslam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamıştır. Mustafa Akkad’ın çektiği eser, İslamiyet’in dünyaca tanınmasında ve anlaşılmasında büyük rol oynar. Tekrar tekrar izlenecek bir eser.

___

Bab'Aziz

Bab’Aziz (2005)

Tunus’lu yazar, şair, ressam ve yönetmen Nacer Khemir 2005’te çektiği Bab’Aziz ile sinema severleri bu kez de büyülüyor. Tunuslu sanatçının ”tasavvuf”u masalsı bir anlatımla aktardığı bu yapımda, zamana bağlı olmayan bir ana öykü ve onunla bağlantılı altı küçük öykü var.

Parviz Shahinkhou ve Maryam Hamid’in başrollerini paylaştığı filmin Tonino Guerra ve Nacer Khemir imzalı öyküsüne bakalım: Yaşı ilerlemiş kör bir derviş olan Baba Aziz, çölde sufilerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının ”meçhul” yerini aramakta; küçük torunu Isthar da ona eşlik etmektedir. Hayat dolu olan ve dedesini çok seven Isthar, toplantı yerini asla bulamayacaklarından korkmaktadır. Isthar’ın hayata ve varoluşa dair çok şey öğreneceği bu uzun çöl yolculuğunda ikili, ilginç insanlarla karşılaşır. Küçük çocuğa yol boyunca ayrıca yaşlı adamın anlattığı altı öykü eşlik edecektir…

Bu yalın ve mistik yol öyküsü; kurgusu, müziği ve çarpıcı görüntülerin yanı sıra tasavvufi öğelerle bezenmiş, Mevlana’dan izler taşıyan çarpıcı diyaloglarıyla da çok etkileyici.

___

Büyük Yolculuk

Büyük Yolculuk (2004) Le grand voyage

Müslüman bir ailenin oğlu olan Reda ailesiyle birlikte yıllardır Fransa’nın güneyinde yaşamaktadır. Reda’nın Arapça’dan başka bir dil konuşmayan tutucu babasının ölmeden önce yerine getirmek istediği son bir dileği vardır: hacca gitmek. Bunun için de oğlunun kendisini Mekke’ye götürmesini istemektedir. Fransız bir sevgilisi olan Reda sınavlarını bahane etse de babasını ikna edemez ve arabayla Fransa’dan yola çıkarlar. Başlangıçta yolculuk çok zor görünmektedir. Babayla oğlun hiç ortak noktaları yoktur çünkü. Mecbur kalmadıkça konuşmazlar bile. Aralarında sessiz bir iletişim kurulur. Reda yolculuğun tadını çıkarmaya çalışırken, babası ise kendisine ve yerine getirmek istediği bu kutsal göreve saygı duyulmasını beklemektedir. Aralarında iletişim bile mümkün değilken babayla oğul yavaş yavaş birbirlerini tanımaya başlarlar. Ne yazık ki yolculuğun da sonu yaklaşmıştır…

____

Lion of the Desert

Çöl Aslanı Ömer Muhtar (1981) Lion of the Desert

Diktatör Mussolini Müslüman yerlileri yok etmek için 20 yıl boyunca Afrika’da şiddet politikası sürdürür. Generallerinden Rodolfo Graziani’i Libya valisi olarak atar ve isyancılar diye nitelendirdiği insanları yakalayarak cezalandırılmalarını ister. Libya’da direniş Ömer Muhtar önderliğinde yürür. Mesleği öğretmenlik olan Ömer Muhtar İtalyan birlikleri ile savaşır.

Filmin çekimi için ihtiyaç duyulan savaş sahnelerinde askeri birlikler kullanılmış. Film için kasaba inşa edilerek 400 bina yapılmış ve akrep sokması ile sıcaklara karşı koymak için de bir tıp merkezi kurulmuş.

___

Benim Adım Khan

Benim Adım Khan (2010) My Name Is Khan

Asperger sendromu (sosyal bozukluklara sebebiyet veren bir otizm çeşidi) hastası olan Rizwan Khan, Mumbai’nin Borivali bölgesinden bir müslümandır. Rizwan Hintli bir dul olan Mandira ile evlidir ve San Fransisco’da yaşamaktadırlar. 11 Eylül olaylarının ardından Rizwan, Los Angeles havaalanında ‘şüpheli’ davranışlarından dolayı alıkoyulur. Tutuklanışın ardından tanıştığı terapist Radha, ona bu durumundan ve hastalığından kurtulması için yardımcı olur. Rizwan bunlardan sonra Obama ile görüşüp adını temize çıkarmak için bir yolculuğa çıkar.

___

Khuda Kay Liye

Khuda Kay Liye (2007)

İngiltere, ABD ve büyük bir bölümü Pakistan’da geçen, bir kaç hikayenin iç içe yaşandığı güzel bir film. İnsanların inançlarını sorgulamasını göz önüne getiren ve kandırılışlarının anlatıldığı, toplum baskısı, terörizm, işkence, müzik ve İslam gibi değişik başlıkları bir araya getirmiş, farklı kültürlerden gelmiş insanların ilişkilerinin de mevcut bulunduğu izlenmeyi fazlası ile hak eden bir film. Ayrıca film içerisinde özellikle doğu müziğini sevenler için de güzel parçalar bulunmakta.

Filmin finalindeki mollanın, İslam’daki yanlış algılamalara getirdiği tefsiri özellikle önemlidir.

___

Çamurlu Kuş

Çamurlu Kuş (2002) Matir moina

2002 yılında Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü kazanan “Çamurlu Kuş”, 60’larda Doğu Pakistan’da, Bangladeş’in kuruluşuyla sonuçlanan olayların eşiğinde geçiyor. Anu’nun babası Kazi, bağnaz bir Müslümandır, annesi Ayesha ise zamanında hayat dolu bir kız olsa da, kocasına hizmet ede ede neşesi sönüp gitmiştir. Oğlunun ruhani gelişimi konusunda kaygılanan Kazi, Anu’yu bir medreseye gönderir. Ama Anu meraklı yapısıyla medrese ortamına pek uymaz.

___

İbrahim Bey Ve Kuran'ın Çiçekleri

İbrahim Bey Ve Kuran’ın Çiçekleri (2003)  Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran

60’ların Paris’inde ergenlik çağındaki Musevi çocuk Moses, annesi kardeşini de alıp evi terkedince babasıyla mutsuz bir hayata mahkum olur. Zamanının çoğunu mahallenin Türk bakkalı İbrahim Demirci ile geçirmeye başlar. Moses’ın babası depresyon sonucu intihar edince, onu İbrahim evlat edinir.

Çok bilge bir adam olan İbrahim’in ışığında Kuran’dan yaşama dair güzel şeyler öğrenir Moses. Sonunda dükkanı kapatarak bir spor araba alırlar ve İbrahim’in ülkesine, yani Türkiye’ye doğru bir yolculuğa çıkarlar. Moses, burada bambaşka bir yaşama adım atarken yepyeni insanlarla da tanışacaktır.

____

Adem’in Oğlu Abu (2011) Adaminte Makan Abu

Tek hayali Hacca gitmek olan çok iyi kalpli Abu ve karısının Hacca gitmek için çabaları, para toplamaları ve bu sırada yaşadıkları filmin konusunu oluşturmaktadır. Film durağan da olsa kendini izlettiren bir film. Oyunculuk performansları da iyi denilebilecek bir seviyede. Filmi izledikten sonra siz de kutsal topraklara doğru bir yolculuk için can atacaksınız.

___

Journey to Mecca

Mekke’ye Yolculuk (2009) Journey to Mecca

Yapımı 4 yıl süren ve temel olarak İbn Battuta Seyahatnamesi’nin ilk bölümünü kısa ve ana hatlarıyla anlatan belgesel film.

___

Bir Peygamberin Mirası (2002) Muhammad: Legacy of a Prophet

1400 yıl önce okuma yazma bilmeyen bir insan Arabistan’ın görünüşünü değiştirdi. Bu büyük insanın adı Hz. Muhammed’dir. Bugün onun yaptığı değişiklik dünyanın her yerinde görülebiliyor. Hatta Amerika’da bile. Bu ‘O’nun hikayesidir ve ‘O’nun yanında Allah’a inanan milyonlarca Amerikalının hikayesi. “Muhammad: Legacy of a Prophet” adlı belgesel ‘O’nun öğretisi ile dünyanın her yerinde yaşadığını gözlerimizi yaşartarak gündemimize taşıyor.

___

Arranged

Bunları da kaçırmayın:

Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi (2011)

Takva (2006)

Arranged (2007)

Firaaq (2008)

Shahada (2010)

Yunus Emre: Aşkın Sesi (2015)

Muhammad: The Last Prophet (2002) Hz. Muhammed: Son Peygamber (Çizgi film)

Çizme (1991)

Minyeli Abdullah (1990)

Allah’ın Sadık Kulu: Barla (2011)

Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı (2008)

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up