Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Işık Doğudan Gelir

İran’lı yönetmen Majid Majidi’nin doğunun ve doğulunun iç dünyasına, yaşantısına dönük ortaya koyduğu film yokluğun, yoksulluğun izlerini işliyor yüreklere.

Yayınlandı

tarihinde

fatih-uyar

Cennetin Çocukları/Children of Heaven (1997)

İran’lı yönetmen Majid Majidi’nin doğunun ve doğulunun iç dünyasına, yaşantısına dönük ortaya koyduğu film yokluğun, yoksulluğun izlerini işliyor yüreklere. Doğu yaşam tarzı olarak her ne kadar batıya benzeme yolunda adımlar atmaya devam etse de, değerler dünyası, zihinsel dünya farklı olmaya devam edecektir. Doğunun bu farklılığı her yere sinecektir elbet. Edebiyatı farklı bir zevk unsurunu teşkil edecektir. Romanı, şiiri, mimarisi, sanatı, resmi hep farklı gelişecektir batıdan. Yaşam neyse, yaşanılan neyse o bir kültürün ortaya dökümüdür. İşte bu zihinsel farklılık sinemanın da, yönetmenin de bakış açısına ve düşünsel arka planına yansıyacaktır kuşkusuz. Türk Edebiyatı’nın önemli kalemlerinden Mehmet Kaplan  “Edebi eser, yazarın şahsi hayat tecrübesi ile beraber, onun yaşadığı tarihi anı, çevresini, sahip olduğu kültürü, beslendiği kaynakları, irsiyet ve mizacından gelen anlaşılması güç çok çeşitli unsurları sanatkârane bir şekilde ifade eder”  der. Sinema da edebi eser gibi yönetmeninin iç dünyasını, yaşam tarzını, fikri kanaatlerini, sanat anlayışını, hayallerini, geçmişini, geleceğini, kısacası hayatı nasıl anlamlandırmak istediğini ortaya koyar.

Ali ve Zehra’dır film kahramanlarının isimleri. Mehmet ile Ayşe, Hasan ile Fatma, Osman ile Hatice de olurdu. Doğunun çocukları işte. Babaları çaycılık yaparak evini geçindirmekte, yokluğu, muhtaçlığı tüm hücrelerine kadar hissetmektedir aile. Ali kardeşinin ayakkabısını tamire götürür, fakat dönüşte uğradığı manavda bir şanssızlık üzerine çöp toplayıcı Alinin dışarı bıraktığı ayakkabıları alır ve götürür. O günden itibaren iki kardeşin ayakkabı maceraları başlar. Hayal dünyalarında telefonlar, bilgisayarlar, güzel giysiler, güzel yiyecekler yoktur o çocukların. Bir çift kız çocuğu ayakkabısıdır ikisinin de hayali.

Filmde yokluk ve yoksulluğun çocuk dünyasında akisleri ortaya konmaktadır. Ama bu öykünün içerisinde Majidi Doğu’nun değerler dünyasını zihinlere kazımaktadır. Baba çaycıdır ve bir gün eve şeker çuvalı getirerek onları çay ocağında kullanabilecek şekilde ufaltmaktadır. Zehra babasına çay getirir, babası ondan şeker ister, Zehra anlam veremez, çünkü babasının önünde kilolarca şeker varken ne diye şeker istemektedir. İzleyici bir değer dünyasıyla yüzleştirilir. O değer müminlerin emiri Ömer’in değeridir: Evde devlet işi yaparken devletin mumunu, kendi işini yaparken şahsi mumunu kullanan Hz. Ömer’in değeridir o değer. Sonra ayakkabılarını almak için gittikleri evin önünden çocukların davranış şekilleri üzerinden bir değer daha çıkartılır izleyicinin karşısına. Çocuklar kendilerinden daha muhtaç olduklarını gördükleri çocuktan ayakkabılarını almaktan vazgeçerler. Öyle bir değer ki, en muhtaç zamanında dahi kardeşini kendisine tercih eden yüce bir değer.

Children-of-Heaven-cennetin-çocukları

Majidi bu değerler dünyasını inşa ederek, adeta insanlığın hırs ve ihtiras ile birbirlerini yediği dünyaya bir insanlık modelini sunmaktadır. Harama göz dikmeyen, kendisinden daha muhtaç olanı kendisine tercih eden bir insanlık modelini.

Majidi bir diğer mesaj olarak ise bütün yokluklar, yoksulluklar içerisinde kızını okutan, ilimden uzak durmayan bir medeniyetin izlerini izleyiciye sunmaktadır. Batıya göre doğu kadınlarına önem vermeyen, onları cehalete terk eden bir yapıya sahiptir. Majidi bu mesajıyla İran hakkında ortaya konulan anlayışlara da cevap verir görünmektedir.

Film 1998 yılında Yabancı dilde En iyi Akademi Ödülünü az farkla kaptırırken, Montreal film festivalinde ödüle layık görülmüş, değişik organizasyonlarda da ödüller almıştır. Majidi’nin, Danimarka’da yaşanan karikatür krizinde Peygamberimize yönelik hakaretler sebebiyle Danimarka Film Festivali’nden çekilmesi de yönetmeni ve filmini gündeme getirmesi bakımından önemlidir.

İnsan hayallerinin sınırsızlaştığı, insanlığın doyumsuzlaştığı, materyalizm yüzünden dünyanın kan gölüne çevrildiği bir dönemeçte, içerdiği mesajlar ve değerler sistemi açısından izleyicilerde etki bırakacak bir film.

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

1 Yorum

  1. ÜLKÜ ELİUZ

    11 Nisan 2014 at 14:15

    sevgili fatih..
    film her ne kadar orjantalist izler taşısa da güzel ve yorumunla daha da anlamlandı…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler