İşçi Sınıfının Mücadelesini Anlatan Filmler

Liste

Babamın Kanatları (2016)

30 yıldır inşaat işçiliği yapan ve şu anda İstanbul’da lüks konut inşaatında çalışan İbrahim bazı tetkiklerin sonucu akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Sigortalı olduğu gün sayısı yetersiz olduğundan malulen emekli olamaz. Sigortasını dışarıdan ödeyip emekli olmayı ister ama bir toplu parası da yoktur. Üstelik depremzede olan ailesi konteynırdan devletin yaptığı konutlara çıkmayı beklemektedir. Bu konutların uzun yıllar sürecek taksitlerine rağmen İbrahim sonuçta ev sahibi olacakları için mutludur. Yoğun çalışma temposu sırasında üniversiteli bir genç olan Fırat yüksekten düşerek hayatını kaybeder. Hukuki süreçlerden uzak bir şekilde kan parası verilmesi gündeme gelir. İbrahim Fırat’a verilen kan parasını duyar. Genç çocuğun ölümüne üzülmüş olsa da o an aklına bütün ruhunu esir alacak bir düşünce gelir ve yerleşir. Ölümünden gelecek tazminatla ailesi deprem konutlarının taksitlerini ödeyebilecektir.

Grev

Grev (1925) Stachka

Eisenstein’ın bu yapıtındaki tutumu, yöntemi, anlatımı ve biçemi nedeniyle Grev sinema tarihinde bir ilktir. Sinemanın Ekim’i dir. Avrupa-Amerikan sinemasının bilinen yöntemlerine ve felsefesine cepheden karşı çıkarak, öyküyü kaldırarak, yıldızları dışlayarak; yıldızların, başoyuncuların arka planında basit bir detay olarak yer alan hiçleri, önemsizleri, figüran olarak sunulanları topyekün “başoyuncu” haline getirerek, devrimin işlevini, yani “ne işe yaradığını” kendi sinema yönteminde anlatmıştır.

____

matewan

Matewan (1987) IMDb 7.9

Gerçek bir olaya ve karakterlerin gerçek kişilere dayandığı Matewan, yerli, siyah ve İtalyan gruplarından oluşan kömür işçilerinin, sendika örgütleyicisi Joe Kenehan‘ın önderliğinde şirket yöneticilerine ve silahlı eşkıyalara karşı verdikleri sendika kurma mücadelelerini anlatıyor…

___

Tohum Yeşerince

Tohum Yeşerince (1993) Germinal

Etienne Lantier iş bulma ümidiyle Kuzey Fransa’da küçük bir maden kasabasına gelir. Burada açlık sınırında yaşayan işçi ordusuna katılır ve onlar gibi, gün doğumundan batımına dek madende kazma sallar. Çok geçmeden zorlu koşullar karşısında işçileri örgütlemeye karar verir ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla bir grev düzenler. Tüm bu olumsuzluklar içinde Catherine adlı bir kıza gönül vermiştir. Ancak olaylar Etienne’in beklediği gibi gelişmez ve iki aşığı sürpriz bir son bekler.

__

Maden (1978)

Her an ölüm tehlikesiyle karşılaşan maden işçilerinin çalıştıkları ocaklarda gereken önlemler alınmaz. Ve uyarı amacıyla imza toplanırsa da dayanışma sağlanamaz. Davasında yalnız kalan İlyas direnmesini sürdürünce sendika ağaları tarafından kurşunlatılır. Bir süre sonra da İlyas’ın göçük altında kalıp ölmesi sonucu ilk kez işçiler bir araya gelir. Ve film ‘işçiler birleşin” sloganıyla biter.

___

Modern Zamanlar

Modern Zamanlar (1936) Modern Times

Film, ağıllarına doğru hızla ilerleyen bir koyun sürüsünün üstten görüntüsüyle başlıyor. İşte bu noktada Charlie Chaplin’in yarattığı lümpen serseri, anarşist kimliğiyle ön plan çıkıyor. Kısacası Chaplin ve Modern Zamanlar gerek yarattıkları karakter gerekse de sinematografik diliyle modern yaşamın inşa ettiği konformizmin hapishanesinin modernist firarileridir.

__

Saturday Night and Sunday Morning

Cumartesi Gecesi ve Pazar Sabahı (1960) Saturday Night and Sunday Morning

1950’lerin sonunda İngiltere’de ortaya çıkan “Özgür Sinema/Free Cinema” akımının en başarılı örneklerinden biri sayılan “Saturday Night and Sunday Morning” Arthur Seaton’ın özelinde, fabrika dumanlarıyla kararmış Nottingham kentindeki işçi ailelerinin yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor.
___

Ben, Daniel Blake (2016)

I, Daniel Blake, dokunaklı olduğu kadar öfke dolu bir dram. Devlet yardımı alabilmek için sisteme ve bürokrasiye direnen Daniel Blake adlı emekli bir marangozun mücadelesini izleyen film, bozuk sisteme ve boğucu bürokrasiye karşı dayanışmayı ustalıkla yüceltiyor.

____

Karanlıkta Uyananlar (1979)

Bir boya fabrikasında çalışan emekçilerle, babasının ölümünden sonra işin başına geçen ve emekçilerden yana tavır alan genç patronun öyküsü.

__

İşçi Sınıfı Cennete Gider

İşçi Sınıfı Cennete Gider (1971) La classe operaia va in paradiso

İtalyan politik sinemasının önde gelen isimlerinden Elio Petri’nin yönetmenliğini yaptığı başrolünde Gian Maria Volonte ‘nin oynadığı 1971 tarihli filmde, parmağını kaybeden Lulu Massa isimli bir işçinin giderek politikleşmesi , çevredeki Maocu öğrencilerle ilişkiye geçmesi, çıkan grevin liderliğini yapması anlatılmaktadır.

___

Yoldaşlar

Yoldaşlar (1963) I compagni

Cenovalı bir siyasi mülteci olan sosyalist profesör Sinigaglia, Torino’daki eski bir arkadaşını ziyaret eder. Şehrin tekstil fabrikasındaki korkunç çalışma koşullarını görünce dehşete düşer ve orada kalıp işçileri organize ederek grev üstüne grev yapmalarını sağlar; bunu yaparken de sık sık kendi güvenliğini tehlikeye atar. Birkaç kez ölüm tehlikesi atlatmasına karşın hayatta kalmayı başarır ve hep birlikte güçlü bir sendika oluşturmaya doğru giden fabrika işçilerine örnek olur.

Yoldaşlar, 19. Yüzyıl’ın sonlarında İtalyan emekçilerinin sömürülmesi konusuna cesur, belgesele yakın bir anlayışla yaklaşır. Film eleştirmenlerinin çoğu, etkileyici görüntüleri ve zengin içeriğiyle Yoldaşlar’ı, Sergei Eisenstein’ın sessiz filmi “Grev” ve René Clement’ın “Gervaise”i gibi proleter sinema klasiklerine benzetmişlerdi.

___

Vaatler Ülkesi

Vaatler Ülkesi (1975) Ziemia obiecana

20. yüzyılın başında Polonya’nın sanayi sehri olan Lodz’da bir Polonyalı, bir Alman ve bir Yahudi, üç genç arkadaşın aralarındaki farklılıklara aldırmadan sermayelerini bir araya getirerek ortak bir tekstil fabrikası kurma çabaları ve sonrasında amansızca servet peşinde koşmalarının konu edildiği filmde 19. yüzyıl kapitalizminin gelişme sancıları ve Lodz kentinin tarihi irdelenir. Tarih boyunca hep acılar çekmiş olan Polonya toplumunun oluşumu destansı bir dille anlatılır. Yönetmen Andre Wajda ön planda bu üç bireyin hikâyesini anlatırken, arka planda da Polonya’nın feodalizmden modern kapitalizme geçiş sancılarını, mülkiyetin bölünmesini ve el değiştirmesini, sermaye birikimin oluşmaya başlamasını, merhametsiz tekstil sanayicilerini, güvensiz hatta tehlikeli iş koşullarını, işçilerin grev haklarının farkına varmalarını bir bir gözler önüne serer. Film bu anlamda bir bakıma Marx’ın Kapital adlı eserinin dramatik bir belgeseli gibidir. Filmin 25 dakika daha uzun bir versiyonu Polonya’da televizyonda 4 bölüm halinde gösterilmiştir.

___

İnsan Kaynakları (1999) Ressources humaines

Babasının makinist olarak çalıştığı büyük bir firmada stajyer olarak işe başlayan Franck, bir süre sonra yeni planlamaların yapıldığı projede aktif olarak görev alır. İşverenlerin kendi topladığı verileri aldatıcı biçimde kullandığını fark eden Franck, bir grup çalışanın işten atılacağını öğrenir. Bu kişilerden biri de babasıdır.

___

Herşey Yolunda

Her Şey Yolunda (1972) Tout va bien

68 Mayısından sonra Godard ve arkadaşları siyasi tavrını yeni yeni hissettiren Jane Fonda’nın başrolünde oynadığı Marksist-Brechtçi bir güldürü ile dönüp o günlere baktılar. Sert bir dille kapitalizmi medyayı toplumu ikili ilişkileri eleştirdiler. Film, Amerikalı bir kadın gazeteci ile Fransız reklamcı/yönetmen eşinin gözünden grevdeki bir fabrikada yaşananları anlatan radikal bir başyapıt.

___

Bread and Roses

Ekmek ve Güller (2000) Bread and Roses

Meksika sınırından illegal olarak Los Angeles’a geçen Maya, ablası Rosa’nın evine yerleşir. Rosa ona, sendikasız ve güvencesiz işçi çalıştırılan bir şirkette temizlik işi bulur. Hizmet işçileri sendikası, Sam Shapiro’yu ‘temizlik işçileri için adalet’ kampanyasını örgütlemek üzere görevlendirir. Maya’yı tutkulu bir dinleyici olarak örgütlemeye çalışan Sam, ondan hoşlanmaya başlar. Hasta kocasını düşünmek zorunda olan Rosa, bu ilişkiye karşı çıkar. İşçiler halkın desteğini sağlamak üzere çaba harcarken, şirket yönetimi de işçileri bölmeye ve akıllarını çelmeye çalışır.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

1 Yorum

  1. Diyet’i unutmuşsunuz :))

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up