Isabelle Huppert ve 10 Performansı

Liste Manşet

Fransız sinemasının önde gelen kadın oyuncuları arasına ismini yazdıran Isabelle Huppert, 1995 yılında başrol olarak yer aldığı La Cérémonie filmi ile César Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünün sahibi oldu. 2016’da rol aldığı Paul Verhoeven imzalı Elle filminde Michèle rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre’yi kucakladı. Kariyeri boyunca yer aldığı filmlerle adından beğeniyle söz ettiren Huppert, Paul Verhoeven, Michael Haneke, Claire Denis ve François Ozon usta isimlerle çalışmıştır.

67. yaşını kutlayan Isabelle Huppert’ın 10 iyi performansını sizler için listeledik. İyi seyirler.

O Kadın (2016) Elle IMDb 7,1

Orta yaşlarını yaşamakta olan Michele, başarılı bir iş kadınıdır. Bir video oyunu şirketinin başında bulunan Michele, kocasından ayrılmış bekar bir hayat sürer. Ancak bir gün tanımadığı bir saldırgan tarafından evinde cinsel saldırıya uğrayınca Michele’in hayatı kökünden değişir. Artık hayatındaki tek amacı kendisine saldıran adamı bulmaktır. Bu arayış bir süre sonra bir kedi fare oyununa dönüşür.

Piyanist (2001) IMDb 7,5

Elfriede Jelinek’in Piyano Öğretmeni adlı romanından uyarlanan film, Viyana Müzik Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışan orta yaşlı bir kadın üzerine kurulu.

Annesiyle aralarında sevgi ve nefret karışımı bir ilişki bulunan Erika Kohut adlı bu kadın, bir yandan saygı duyulan ve otoriter bir öğretmen görüntüsü çizerken diğer yandan karanlık arzuları ve müzik arasında ikilem yaşamaktadır. Viyana’nın kenar mahallelerindeki sinemalara gidip gelen Erika, anlam katamadığı hayatında bir tür kendi kendini tüketme sürecine girmiştir. Kendisine karşı garip bir hayranlık ve tutku duyan erkek öğrencisiyle iletişim kurmasının ardından, görünüşteki hayatı ve bastırılmış arzuları arasındaki duvar yıkılmaya başlar.

Frankie (2019) IMDb 5,4

Frankie, tarihi bir şehir olan Sintra’da, sıradan bir tatil gününde hayatlarının değişmesine neden olacak bir deneyim yaşayan bir ailenin hikayesini konu ediyor. Üç neslin bir arada yaşadığı bir ailenin hayatı, güzel bahçeleri, destansı konakları ve sarayları ile bilinen Sintra’nın sıradan bir tatil gününde başlarına gelen olaylarla bambaşka bir hal alır. 

Gelecek Günler (2016) L’avenir IMDb 7,0

Mia Hansen-Løve’ın Berlin’den Gümüş Ayı ödülüyle döndüğü filmi Gelecek Günler, evli ve iki çocuklu felsefe öğretmeni Nathalie, işi, annesi ve evliliği arasında sıradan bir tempoda yaşamını sürerken başına gelenler yüzünden yeni bir hayat kurmaya doğru adım atar.

Madame Bovary (1991) IMDb 6,6

Emma, toplumun alt tabakasından, sıradan bir kadındır. Artık daha iyi bir hayat yaşamak istemektedir. Bir süre sonra duygusal olarak bir duvara benzeyen Charles Bovary ile evlenecektir. Evlilikten sonra aşkın cazibesi kaybolur. Emma kendisine yeni heyecanlar aramaya başlar. Ancak bir süre sonra içerisine gireceği borç batağı, onu uçuruma doğru sürüklemeye başlar.

Sıcak Çikolata (2000) Merci Pour le Chocolat IMDb 6,6

Marie-Claire Muller ailesinden kalan müthiş mirasla baş başa kalmıştır: Büyük ve harika bir çikolata fabrikası. Ünlü müzisyen Andre Polanski ile ikinci kez evlenmiştir ve hayatını rayına oturtmaya çalışmıştır. Ancak bir süre sonra ortaya çıkan esrarengiz bir kadın, yeni yeni huzuru bulmaya başlayan Marie-Claire Muller’e cehennem azabını tattırmaya oldukça kararlıdır.

8 Kadın (2002) 8 Femmes IMDb 7,1

1950’ler Fransa’sında, Noel zamanı bir kır evindeyiz. Marcel’in hayatındaki 8 kadın da evdedir. Evin hanımı Gaby, annesi Mamy, kız kardeş Augustine, kızları Suzon ve Catherine, hizmetçileri Chanel ve Louise. Marcel bıçaklanmış bir şekilde odasında bulunduktan sonra, izole edilmiş evde 8 kadın, içindeki katili ortaya çıkarmaya çalışır.

Bir Kadın Meselesi (1988) Une Affaire de Femmes IMDb 7,5

Savaşın en yıkıcı dönemlerinde Fransa’nın kaotik ortamındayız. Marie kocasının savaşa gitmesiyle birlikte çocuklarıyla bir başına kalmıştır. Geçim sıkıntısının tavan yaptığı bu dönemde kocasının Alman ordusunda esir düştüğünü öğrenen kadın, genç adamın geriye dönme ihtimalinin sıfıra yakın olduğunun bilincindedir. Çocuklarına bakabilmek için bir gün zor durumda olan komşusuna kürtaj yapan Marie, zamanla birkaç operasyon daha gerçekleştirir ve geçinebilmek için bu işi yapmaya devam eder. Ancak dönemin toplum değerleri ve yasaları buna müsade etmeyecektir. 

Seremoni (1995) La cérémonie IMDb 7,6

Burjuva bir aile olan Lelievre’lerin malikhanesinde hizmetçi olarak göreve başlayan Sophie, sessiz ve utangaç bir kadındır. Malikhane’nin yakınındaki ilçe merkezinde postane memuresi olarak çalışan ve tuhaf, enerjik, kompleksli kişiliğiyle toplum tarafından marjinal biri olarak tanınan Jeanne, kasabaya yeni gelen hizmetçi Sophie ile yakın arkadaş olmakta fazla gecikmez.

Aileye çok iyi hizmet vermek suretiyle herkesin memnuniyetini kazanan Sophie okuma yazma bilmediğinin ortaya çıkmasıyla Lelievre ailesine karşı içinde öfkenin de bulunduğu karmaşık duygular beslemeye başlar. Aileye karşı içten içe cephe alan Sophie’nin, bu durumu daha da öteye götürmesine neden olan kişi ise Jeanne’dan başkası olmayacaktır. Bu iki kadının dostlukları Lelievre’ler için pek de iç açıcı olmayan gelişmelere sebep olmaya başlar.

Greta (2018) IMDb 6,0

Greta, metroda bulduğu çantayı sahibine ulaştırması sonucu yolları kesişen iki kadının hikayesini konu ediyor. New York’ta tek başına yaşayan genç bir kadın olan Frances, metroda unutulmuş bir çanta bulur. Çantanın sahibi, klasik müzik hayranı bir piyano öğretmeni olan Greta’dır. Çantayı sahibine ulaştırmaya kararlı olan Frances, vakit kaybetmeden yola koyulur. Evine kadar gelip kendisine çantasını ulaştıran Frances’e teşekkür etmek isteyen Greta, onu kahve içmeye davet eder. Bu sayede yolları kesişen ve birbirlerini tanımaya başlayan Frances ve Grera arasında kısa sürede beklenmedik bir arkadaşlık oluşur. Yakın zamanda annesini kaybetmiş olan Frances ve kocasını kaybeden yalnız bir kadın olan Greta’nın bu arkadaşlığa ihtiyacı vardır.

Ancak bir süre sonra Frances, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder ve ikili arasındaki ilişki korkunç bir hal almaya başlar.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up