İş Dünyasının Acımasızlığını Merkezine Alan 10 Eleştirel Film

Liste Manşet

Hani şu klasik söz “ekmek aslanın ağzında” nice zamandır “midesinde” olarak zikrediliyor kim bilir. Çağımız değişiyor, hepimiz acımasız bir rekabetin içinde, dışarıdan ‘kopardıklarımız, koparabildiklerimizi’ eve götürüyoruz. Kazandıklarımızla çoğu özelliğini kullanmadığımız android tabanlı telefonlar, janjanlı kıyafetler ve çabuk kilo aldıran tadı güzel besin değeri değersiz yiyecekler alıyoruz -neyse bunu başka bir listede tartışalım-.  İş dünyası sinemada çoğunlukla plazalar, takım elbiseli adamlar ve çeşitli kavramlar – terimlerle temsil ediliyor. Oysa ki merceği biraz yakına getirdiğimizde aşırı acımasız – rekabet dolu bir dünyayı görüyoruz. İşte o dünyadan 10 film… Listede olmasını istediğiniz yapımı yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları (1999) Ressources humaines IMDb 7.7

Babasının makinist olarak çalıştığı büyük bir firmada stajyer olarak işe başlayan Franck, bir süre sonra yeni planlamaların yapıldığı projede aktif olarak görev alır. İşverenlerin kendi topladığı verileri aldatıcı biçimde kullandığını fark eden Franck, bir grup çalışanın işten atılacağını öğrenir. Bu kişilerden biri de babasıdır.

Fragman için tıklayın.

____

L'emploi du temps

İş Yok Zaman Çok (2001) L’emploi du temps IMDb 7.4

Vincent sıkıcı orta kademe yöneticilik işinden yakınlarda atılmış orta sınıftan bir aile babasıdır. Ailesine işten kovulduğunu söyleyemeyen Vincent, iş saatlerini Fransız kırlarında arabasıyla dolaşarak geçirir. Sonra da yeni bir palavra atarak, Birleşmiş Milletler’de çalışmaya başlayacağını söyler…

Fragman için tıklayın.

___

Ölümcül Çözüm

Ölümcül Çözüm (2005) Le couperet IMDb 7.5

Bruno on beş yıldır aynı şirkette çalışan, yani düzenli bir işi ve hayatı olan bir adamdır. Yıllarını aynı kağıt fabrikasında yöneticilik yaparak geçiren ve patronlarına büyük bir sadakatle hizmet eden Bruno’nun başına beklenmedik bir olay gelir, işten atılır.

Kaynakların yetmediği gerekçesiyle birçok arkadaşıyla beraber kapının önüne konan Bruno için yaşadıkları tam bir felaket değildir. Ne de olsa başarılı bir iş hayatı olmuş ve iyi bir kariyer yapmıştır. Dünyada yeni bir iş bulmaktan kolay ne olabilir ki?

Ancak üç yıl sonra aynı noktada olduğunu gören ve bir adım bile atamadan hala işsiz dolaşan Bruno’nun hayatı artık felaketlere sürüklenmektedir. Olaylar bir prestij meselesi olmaktan çıkmış, hayat, ölüm-kalım savaşına dönmüştür.

Fragman için tıklayın.

____

La loi du marché

La loi du marché (2015) IMDb 6.8

İnsanın Değeri / The Measure of a Man, işçi sınıfının sosyolojik yapısını anlatan sosyal gerçekçi dram.

Film, birden bildiği tüm ahlaki değerlere karşı durmak zorunda kalan bir fabrika işçisinin hikâyesini anlatırken “aslında, insanın değeri nedir?”i sorguluyor. Açık bir kapitalizm eleştirisi yapan film, özellikle başrolündeki Vincent Lindon’un performansıyla büyük övgü aldı.

Fragman için tıklayın.

___

Le capital

Kapital (2012) Le capital IMDb 6.5

Bankalar, kapalı kapılar ardındaki entrikalar, lüks tekneler, manken kızlar, şirket uçakları, para, para, hep para… Kapitalist sistemin pis içyüzü dünyanın en tanınmış politik film yönetmenlerinden biri olan Costa-Gavras tarafından gözler önüne seriliyor… Kapital, para dünyasının en gözden çıkarılabilir hizmetkârlarından biriyken onun tartışmasız efendisi haline gelen Marc Tourneuil´ün önlenemez yükselişini konu alıyor. Avrupa´nın en büyük bankası Phenix Bank´ın yeni yönetim kurulu başkanı olunca, Tourneuil kurul üyelerine bir açıklama yapar: “Yeni Robin Hood benim! Yoksullardan çalıp zenginlere vermeye devam edeceğiz!” Gavras´ın deyişiyle, “Sermayenin kölesiyiz. Peki bizi kim özgür kılacak?”

Fragman için tıklayın.

____

deux-jours-une-nuit-iki-gun

İki Gün, Bir Gece (2014) Deux jours, une nuit 6.5

Küçük bir şirkette çalışan ve maddi anlamda pek de parlak bir dönemden geçmeyen Sandra’nın işi tehlikededir. İşini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır ve ailesini zor günler beklemektedir. Şirket patronunun çözüm planına göre ya Sandra işten çıkarılacak ya da şirket çalışanları ekstra maaş bonuslarından vazgeçeceklerdir. İlk oylama yapılır ve çalışanlar oylarını maaş bonuslarından yana kullanırlar. Sandra resmi olarak işini kaybetmiş sayılır. Ancak hemen sonrasında tekrar oylama yapılmasına ikna eder. Sandra’nın elinde sadece bir hafta sonu vardır; bu iki günlük süreçte çalışma arkadaşlarını maaş bonuslarından vazgeçip çalışmaya devam etmesinden yana oy kullanmaları için tek tek ikna etmek durumunda kalacaktır.

Fragman için tıklayın.

___

Rosetta

Rosetta (1999)

Film, içine doğduğu yoksulluktan sıyrılmayı başaramayan genç bir kızın öyküsünü anlatır. İzleyiciyi kıza iç gözlemsel bir yolla bakmaya zorlar, kızın yoksulluğu, öyküdeki diğer ayrıntılarla silinemeyecek kadar gerçektir. Hollywood’un gişe geliri elde etmek amacıyla üzerini örttüğü yaşam gerçekleri açısından çok zengin bir film. Sol eğilimli, toplumsal sorunlara düşkün, deneyimli belgesel yönetmenleri olan Dardenne kardeşler, cesur, duygusal olmayan usta işi mükemmel bir film ortaya çıkarmışlar.

Dardenne kardeşlerin Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülünü kazandıkları film, gerçeğin tam ortasındaki yoksulluğu anlatımı güçlü kılan öğelerle birleştirip tüm dünya halklarına sunmuş. Etkisi hemen hissedilmiş ve karşılığını bulmuştur. İlkin Belçika’da başlayan ve sonrasında AB’ye yayılan bu süreçte genç nüfuslardaki işsizliğe yönelik çözümler vs. “Rosetta Planı” adı altında planlı programlı hale gelmiştir.

Fragman için tıklayın.

____

l-zerre-67c117a0

Zerre (2012) IMDb 6.6

Küçük kızı ve annesi ile hayata tutunan Zeynep; bu büyük Evren’de ne kadar yer kaplar? İşsizlikle dolu bir şehirdeki insanlar, yaşadıkları sorunlar ve hayatları; uçuşan sayısız parçacıklar gibi küçücük müdür? Zerre, kızı ve annesi ile küçük bir evde yaşayan Zeynep‘in haksız yere işten atılmasıyla, üç kişilik bir ailenin hayatta kalmak için verdiği zorlu mücadeleyi anlatıyor. Sıradan bir iş bulmanın dahi imkânsız olduğu şehirde Zeynep, ev sahibi Kudret’in borcunu ödemesi için yaptığı baskıların da etkisiyle, şehir dışında bulduğu bir işi kabul eder ve yola çıkar… Zerre; tek bir karakter üzerinden ilerleyen öykü yapısı, omuzda hareketli kamera kullanımı, gerçek işçilerden ve fabrika mekânlarından oluşan gerçekçi anlatım biçimi ile küçük bir insan öyküsü üzerinden “varoluşu” arıyor.

Fragman için tıklayın.

___

babamin kanatlari

Babamın Kanatları (2016) 6.6

30 yıldır inşaat işçiliği yapan ve şu anda İstanbul’da lüks konut inşaatında çalışan İbrahim bazı tetkiklerin sonucu akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Sigortalı olduğu gün sayısı yetersiz olduğundan malulen emekli olamaz. Sigortasını dışarıdan ödeyip emekli olmayı ister ama bir toplu parası da yoktur. Üstelik depremzede olan ailesi konteynırdan devletin yaptığı konutlara çıkmayı beklemektedir. Bu konutların uzun yıllar sürecek taksitlerine rağmen İbrahim sonuçta ev sahibi olacakları için mutludur. Yoğun çalışma temposu sırasında üniversiteli bir genç olan Fırat yüksekten düşerek hayatını kaybeder. Hukuki süreçlerden uzak bir şekilde kan parası verilmesi gündeme gelir. İbrahim Fırat’a verilen kan parasını duyar. Genç çocuğun ölümüne üzülmüş olsa da o an aklına bütün ruhunu esir alacak bir düşünce gelir ve yerleşir. Ölümünden gelecek tazminatla ailesi deprem konutlarının taksitlerini ödeyebilecektir.

Fragman için tıklayın.

____

i-daniel-blake-sinefesto

Ben, Daniel Blake (2016) I, Daniel Blake

Politik sinemanın zirvesindeki Ken Loach’a Özgürlük Rüzgârı’ndan sonra ikinci kez Altın Palmiye kazandıran I, Daniel Blake, dokunaklı olduğu kadar öfke dolu bir dram. Devlet yardımı alabilmek için sisteme ve bürokrasiye direnen Daniel Blake adlı emekli bir marangozun mücadelesini izleyen film, bozuk sisteme ve boğucu bürokrasiye karşı dayanışmayı ustalıkla yüceltiyor. Ken Loach ve yıllardır birlikte çalıştığı senaristi Paul Laverty’nin son yıllarda çektikleri en iyi film olarak yorumlanan I, Daniel Blake, Ağustos ayında yapılan Locarno Film Festivali’nde de İzleyici Ödülü kazandı.

Fragman için tıklayın.

___

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. “A Most Violent Year” da eklenebilir.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up