İranlı Yönetmenden Erbakan Belgeseli

Türkiye

İranlı yönetmen Muhsin Hadi, Milli Görüş‘ün lideri, Türk siyaset tarihinin en önemli isimlerinden Necmettin Erbakan‘ı ve onun davasını anlatan bir belgesel çekti.

Bir ay içinde İran’da gösterime girmesi beklenen belgesel için yönetmen şunları söyledi:

“Merhum Erbakan’ın hayatında beni kendisine çeken ilk özellik onun antiemperyalist düşüncesi ve tavrıydı. Ben onun düşüncelerini tanıdıktan sonra, ona ait Davam kitabını okumaya başladım ve bu kitapta beni kendisine hayran bırakan en önemli bölüm kitabın mukaddimesi idi. Kitabın mukaddimesinde merhum Erbakan Avrupa’dan Türkiye’ye döndükten sonra üreticilik faaliyetine başlaması ve bu yolda nasıl engellerle karşılaştığını anlatmıştır. Orada Türkiye şeftaliden başka bir şey üretemez düşüncesinin merhum Erbakan’ın karşısında en güçlü engel olduğunu görüyoruz. Ben kitabı okudukça, Türkiye’de olan engellerin nasıl da İran’da olan engellerle benzeştiğini görüp, merhum Erbakan’ın hayatı ve siyasi mücadelesini İranlı izleyicilere aktarmak kararı aldım.”

Hadi, belgesel için Türkiye’yi birçok kez ziyaret etmiş, Erbakan’ın dost ve öğrencileri ile röportaj yapmış: “Merhum Erbakan’ın siyasi ve iktisat yönlü mücadelesine dikkat ettiğimizde onun en büyük amacının faizciliğe karşı mücadele etmek ve faizcilik sistemini Türkiye ve tüm Müslüman ülkelerden silmek olduğunu görmekteyiz. Erbakan’a göre faizcilik sistemi ülkeyi dış borçlara sokup enflasyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bana göre Erbakan’ın siyasi davasının büyük bir bölümü faizcilik ve insanları ekonomik sömürme sistemine karşı mücadele olmuştur. Ondan dolayı ben belgeselin büyük bir bölümünü merhum Erbakan’ın ekonomi alanındaki görüşleri ve faizcilik sistemine karşı olan duruşunu, teoride ve pratikte gösterdiğine dikkat çektim.”

Kaynak: Tesnim Haber Ajansı

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up