İranlı Yönetmen Mesud Bahşi Sundance Film Festivali’ne Gitmiyor

Ortadoğu Sineması
İranlı yönetmen Mesud Bahşi, Yalda filminin gösterileceği Sundance Film Festivali’ne, ABD-İran gerilimi nedeniyle katılmama kararı aldı.

ABD-İran gerilimi, İranlı yönetmen Mesud Bahşi’nin gala gösterimi için Sundance Film Festivali’ne katılmasını engelledi.

Filmin yapımı ve pazarlamasını üstlenen şirketler, yaptıkları ortak açıklamada, yönetmenin, mevcut ABD-İran krizi nedeniyle Yalda adlı filminin galası için Sundance’a katılmayacağını duyurdu. Yönetmen, galaya katılmasa da film, festivalde gösterilecek.

İki ülke arasındaki gerilimler göz önüne alındığında Bahşi’nin pozisyonunun hassas olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Sükuneti bozmamak ve İran’da yaşamaya ve orada film yapmaya devam edebilmek adına yönetmen Sundance’e gitmeme kararı aldı” denildi.

Buna göre Bahşi, Sundance’in uluslararası ayağının yöneticisi Paul Federbush’a İran’da kalacağını ilettiği notu şu sözlerle bitirdi: Karanlık bir zamanda yaşıyoruz ve kültürün ışığına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Umarım Sundance Film Festivali karanlığa bu ışığı getirir.Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up