İran’dan bir yönetmene daha yasak!

Manşet Türkiye

‘Bu Bir Film Değil’ için Jafar Panahi ile birlikte Antalya’ya davet edilen filmin diğer yönetmeni Mojtaba Mirtahmasb’ın yurtdışına çıkması engellendi.

Mojtaba Mirtahmasb'ın filmi taşınabilir bellek ile yurtdışına çıkartıldı.


48. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde gösterilecek ”This is not a Film-Bu bir film değildir” adlı filmin yönetmeni İranlı Mojtaba Mirtahmasb’a, ülkesinden yurtdışına çıkma yasağı getirildiği bildirildi.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne davet edilen Mojtaba Mirtahmasb, Tahran Havalimanı’nda beklemediği bir sürprizle karşılaştı.

İran’dan 5 Eylül Pazartesi günü eşi ve oğluyla Paris’e gitmek için havalimanına giden Mirtahmasb’ın yurtdışına çıkması engellendi. İranlı yönetmenin pasaportuna ve bilgisayarlarına da el konuldu.

48. Festival’de özel gösterimi yapılacak ”This is not a Film-Bu Bir Film Değil” filmi için Jafar Panahi ile birlikte Antalya’ya davet edilen filmin diğer yönetmeni Mojtaba Mirtahmasb’ın, 28 Eylül’de Fransa’da vizyona girecek filminin tanıtım çalışmaları için Paris’e gitmeye, sonrasında da filmin gösterileceği Toronto Film Festivali’ne katılmaya hazırlandığı belirtildi.

Ev hapsindeki yönetmen Jafar Panahi’nin serbest bırakılması için girişimlerini sürdüren Altın Portakal yönetimi, İranlı yetkililerden Mojtaba Mirtahmasb için de özgürlük talebinde bulunacak.

Festival yönetimi ayrıca, İranlı yetkililer izin vermez, ve yönetmenler Antalya’ya gelemezlerse, filmin gösteriminde ve ödül törenlerinde Panahi ve Mirtahmasb’a ayrılan koltukları boş bırakma kararı aldı.

FİLM TAŞINABİLİR BELLEKLE İRAN’DAN ÇIKARILDI
Antalya’da gösterilecek ”This is not a Film-Bu Bir Film Değil”, Panahi’nin ev hapsinde geçirdiği günlerin öyküsü anlatıyor. İran sinemasının şu andaki durumuna da ayna tutan filmde yönetmen Panahi, Mojtaba Mirtahmasb’ı tutuklu bulunduğu evinde ağırlıyor, yapamadığı filmini anlatarak, senaryosunu okuyor, bir anlamda ona ”oyunculuk” yapıyor.

Kısıtlı koşullarda, sınırlı olanaklarla çekilen film taşınabilir bellekle yurtdışına çıkarılıp, Cannes’a ulaştırılıyor.

1971 yılında İran’ın Kerman şehrinde doğan Mojtaba Mirtahmasb, Tahran Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde görsel sanat ve el sanatları üzerine lisans eğitimini tamamladı.

Film yönetmenliği yanında belgeselci olarak da tanınan Mojtaba Mirtahmasb, İran’da devrim sonrası kuşağın önde gelen yönetmenleri ve sanatçıları arasında kabul ediliyor. 1996-1997 yıllarında yaptığı, dokuz seriden oluşan ve konularını İran’ın geleneksel sanatlarından alan ünlü belgeselleri, Mirtahmasb’a özgünlük kazandıran eserler olarak kabul ediliyor.

Ntvmsnbc

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up