İran Panahi’ye 20 Yıl Film Yapma Yasağını Onadı!

Dünya Manşet

TAHRAN  Yüksek Mahkemesi, ödüllü İranlı Yönetmen Cafer Penahi için istenen 6 yıl hapis cezası ve 20 yıl film yapma ve seyahat yasağını onadı.

Cafer Panahi'nin 6 yıl hapis, 20 yıl sinema yasağı var.

Hükümete yakın bir İran gazetesinin haberine göre; Cafer Penahi’ye ulusal güvenlik ve rejim karşıtı propaganda suçu nedeniyle verilen ceza kesinleşti. Aynı davada İranlı bir film yapımcısı olan Muhammed Rasulof’a verilen 6 yıllık hapis cezası ise 1 yıla indirildi. 51 yaşındaki Penahi uluslararası arenada pek çok sinema ödülü kazanmasına rağmen, filmlerinin birçoğunun İran’da gösterimi ülkedeki hayatı resmediş tarzından ötürü yasaklı. Ünlü yönetmenin 20 yıl boyunca sağlık nedeniyle ya da Hacc ibadeti dışında ülkeyi terketmesine izin verilmeyecek. Penahi’nin mahkeme kararını beklemekle geçen bir gününü anlattığı “Bu Bir Film Değil” başlıklı belgeseli yurtdışına kaçırılmış ve Cannes Film Festivali’nde gösterilmişti. Penahi’nin filmi İstanbul’da düzenlenen Filmekimi kapsamında da seyirciyle buluştu.

Star Sanat

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up