Ip Man Kapitalizme Karşı

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Ressamın eseri resimse, dövüşçünün eseri de kırılmış kol-bacak, morarmış göz olur. Uzakdoğu’nun ünlü Wing Chun ustası Ip Man da işini iyi yapan Kung Fu ustalarındandır. Sinemada süper kahramanlık mertebesine oturtulan bu ismin -biraz kurgu da olsa- hayatından bir kesimi daha izledik Ip Man 3‘te.

2010 yılından sonra yolunu dört gözle beklediğimiz ve hatta hakkında çekilen iki ‘çakma‘ filmle avunduğumuz Ip Usta, nihayet Donnie Yen‘in oyunculuğu ile ruh kattığı yeni bir filmle karşımızda. İlk filmde bir Japon’u, ikinci filmde Amerikalı bir boksörü dize getiren kahramanımız bu defa daha komplike bir düşman takımı ile karşımızda. Ip Usta’nın oğlunun okuduğu okulu ele geçirme sevdasında bir Amerikalı ve Wing Chun‘da kariyer peşindeki bir meslektaşı. Ve yine her Ip Man filminde olduğu gibi eli baltalı, sopalı yüzlerce serseri.

[bilgi]Bir Ip Man filmi niçin izlenir derseniz cevabım dövüş sahneleri için, olur.[/bilgi]

Drama yönü biraz daha koyu kıvamlı Ip Man 3‘te elbette öne çıkan önceki filmlerde olduğu gibi soluğumuzu kesen dövüş sahneleri. Kimse bulaşmadıkça şiddete başvurmayan Ip Man her zamanki gibi kötüler aleminde tekme tokat dalıyor. Düşmanın en dişlisi, para için gözü dönmüş çeteler, Wing Chun’da hak sahibi olduğunu iddia eden dövüşçüler. Hepsi sırayla, zaman zaman da araya kaynayarak sabrı denizler kadar büyük ve durgun olan Ip Usta’yı ringe ve dövüşe davet ediyor. Bir Ip Man filmi niçin izlenir derseniz cevabım dövüş sahneleri için, olur. Çünkü bu tarz filmler aradaki mevzuları birer dövüş nedeni olarak kullanır, sonrasında ara sıcaklar vesaire derken finalinde o an gelir, zorlu bir dövüşün iyi adamın tarafında “haydi” derken bulursunuz kendinizi.

[bilgi]Ip Usta’nın hayat, dövüş ve aşk arasında kendini bir türlü bir yere koyamaması, içine attığı duygusallığı, dışa vurduğu şiddeti ile emsallerinden kat ve kat iyi bir dövüş filmi olmuş.[/bilgi]

80’ler, 90’lar böyle geçti. VHS dönemlerinde Bruce Lee, Van Damme, Rocky filmlerini izleyip büyük dövüşe kadar nefesimizi tutup izlerdik. Kahramanın hayattan yediği sillelerin intikamını kötü adamdan çıkarmasını isterdik. Ip Man bu ekolü günümüze uyarladı, gözleri çekik yeni bir Rocky’miz oldu.

Ip Man 3

Son Ip Man filmini 3 boyutlu ve Türkçe dublaj izledim; ne yalan söyleyeyim, seslendirme sanatçılarımız iyi iş çıkarsa da dublaj asla orijinal sesin yerini tutmuyor. 3 boyut neyse de Türkçe konuşan Ip Man epey itici. Bu olumsuzluğu bir kenara bırakırsak, iskeletini dövüş filmlerinin klişeleri üzerine kuran Ip Man 3, karikatürize figürasyon ve Mike Tyson‘un kötü oyunculuğuna rağmen vaat edilen aksiyonu yerine epeyce getirdiği için iyi film. Ip Usta’nın hayat, dövüş ve aşk arasında kendini bir türlü bir yere koyamaması, içine attığı duygusallığı, dışa vurduğu şiddeti ile emsallerinden kat ve kat iyi bir dövüş filmi olmuş.

Malumunuz binlerce öğrenciye Wing Chun dersi veren Ip Man‘ın en meşhur öğrencisi Bruce Lee. Ancak bu efsane isim hala tam olarak Ip Man‘da işlenmedi. Son iki filmde kenarından köşesinden geçen Bruce Lee‘nin artık önümüzdeki Ip Man filminde ana karakterlerden birisi olmasını istiyoruz.

________

Yönetmen:Wilson Yip

Senaryo:Lai-yin Leung, Chan Tai-Li, Edmond Wong

Ülke:Hong Kong Hong Kong

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram, Tarihi

Eleştirmen Notu: 6.5/10

___________

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up