İntikam Senin Köpeğin Olsun

Manşet

yazar_serkanbastimar_

 

Yüzlerce öfkeli köpek ve bir kız çocuğu. İntikamın dilini köpek havlamasıyla birleştiren White God –Fehér Isten, haftanın en farklı filmlerinden biri.

Macar yönetmen Kornel Mundruczo’nun son filmi, farklı bir isyan/intikamı konu alıyor. Kırma bir köpek ve kız çocuğunun sıcak bir dostluk hikayesini ele alan yönetmen, filmin daha henüz başlarında keskin bir viraja direksiyon kırarak konuyu çarpıcı bir alana çekiyor.

Önce filmin konusuna kısaca göz atalım. Annesinin babasına emanet ettiği 13 yaşındaki Lili ve çok sevdiği köpeği Hagen’in yolları tahammülsüz insanlar nedeniyle ayrılır. Lili’nin babası baskılar nedeniyle köpeği yol ortasında bırakır. Çaresiz Hagen, yaşamak için yollara düşer. El bebek, gül bebek büyüyen Hagen bu çetin dünyayı mecburi bir keşfe çıkar. Çok acılar çeker, çok yıpranır. Kötü insanlar, kötü koşullar Hagen’i değiştirir, öfkelendirir. Zorla dövüştürülür, aç bırakılır, deneysel ilaçlarla kızgın bir canavara dönüştürülür. Son olarak köpek barınağında alıkonan Hagen isyan bayrağını göndere çeker, barınaktaki köpekleri yanına alarak intikam peşine düşer.

Bu ilginç hikaye, tam da anlattığım kısma kadar muhteşem özgünlükte. İnsan – hayvan ilişkilerine en çarpıcı açıdan bakan White God, bir müddet sonra sıradan bir intikam sürecine dönüşüyor.

Film 3 farklı canlı tipini; insan, yarı insan/hayvan ve hayvanı mercek altına alıyor. İnsan denen varlığın bencilliğini, kazanma hırsını yanına alan senaryo alt metinlerinde aile bağlarını, Batı’nın bencilleşen ‘hümanizmasını’ irdeleyip sorguluyor.

White God, izleyici için yıldırım gibi başlayan ama sıradanlaşan bir aşk hikayesi bence. Yüzde elli özgün senaryo bir müddet sonra saf intikamla harmanlanınca vitesi düşürüyor.

O kadar köpeği organize ederek büyük bir alkışı hak eden yönetmen Mundruczo’nun White God’u yabancı film dalında Oskar aday adayıydı, ancak 9 film arasına giremedi.

Film; müzikleri, sade oyunculuğu ve görselliği ile tatmin edici düzeyde. Hikaye ise dediğim gibi, yarı özgün; ama seyir zevki yüksek. Fragmanındaki çarpıcılığın dışında kalan kısımlarda bir köpeğin gözünden insanoğlunu görmek de farklı bir deneyim. Filmden çıktığınızda köpeklere farklı davranma ihtimaliniz de yüksek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up