Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

İntihar’dan vazgeçtim çünkü…

Yayınlandı

tarihinde

 

ülkü-erakalınlya Koçyiğit’ten Ediz Hun’a, Zeki Müren’den Belgin Doruk’a, sayısız oyuncu gelip geçmiş kamerasının önünden.

Ülkü Erakalın, Türk Sineması’nın büyük ustası Lütfi Akad’a asistanlık yaparak sinemaya atılmış, çok sayıda ünlü starın oynadığı 200’ü aşkın filme yönetmen olarak imza atmış. Yeşilçam’ın şaşaalı dönemlerinin ardından bir süre ara verdiği sinemaya yıllar sonra geri dönen Erakalın, büyük bir vefa duygusuyla çektiği ‘Çığlık Çığlığa’ isimli son filmi ile deyim yerindeyse, vefasızlık denizinin tam ortasına düşmüş. Usta yönetmenle, Beykoz’da, şirin bir bahçeyle çevrili atölyesinde sohbet ettik. Yeşilçam filmlerinin afişleriyle donatılmış çalışma odasında, son filminin yapım sürecini ve yaşadığı zorlukları konuştuk. Yeşilçam’da çektiği filmler, çalıştığı starlar ve sinema yolculuğundan söz açan Erakalın’la, o günlere dair anılarını paylaştık. Zeki Müren’in ölüme giden dokuz gününü anlattığı Çığlık Çığlığa isimli filmden bahis açıldığında hayal kırıklığı ve sitem dolu cümleler dökülüyor dilinden.

Keşke abuk bir film çekseydim

Erakalın, filmin dağıtım sürecinden itibaren başlayan sorunlar yumağını şöyle anlatıyor: ‘Dediler ki 42 sinema salonu bu filme talip. Ama 42 kopya bastırman lâzım. Bir kopya bin dolar. Tanıtım masrafları ile birlikte bana 300 bine yakın bir maliyet çıkardılar. Bir sponsor bulabilirsen vizyona sokalım dediler. Bu sefer parayı bulmak için borçlandım. Bankalardan kredi çektim ve çok zor durumda kaldım. Kültür Bakanlığı’ndan destek kredisi istedim; ret cevabı geldi. Bu süre zarfında büyük bir moral bozukluğu yaşadım. Ediz Hun, Selma Güneri, Tomris Oğuzalp gibi önemli oyuncuları oynattım. Güzel bir film yaptım ama karşılığını alamadım. Keşke diğerleri gibi abuk subuk, küfürlerle dolu bir film yapsaydım, dedim.’

Düzen bozuk ölmeye değer mi!

Bir çok kişi ve kuruma da sitemde bulunan Erakalın, yaşadığı zorlukların kendisini intihar düşüncesine sürüklediğini söylerken duygulanıyor. Bu düşünceden nasıl vazgeçtiğini ise kararlılıkla dile getiriyor; ‘Bir ara kendimi bırakmıştım. Ölmeyi bile düşündüm! Sonra kendi kendime ‘Sen ne yapıyorsun?’ dedim. Bu bozuk düzen için değer mi? Bu bozuk düzene karşı yaşamak lâzım. Mücadele etmek lâzım. Dimdik ayaktayım ben. Bu borç benim alnımın karası değil, akıdır!’ Erakalın, ‘Bu filmi çektiğinize pişman mısınız’ sorusuna kesin bir şekilde ‘Hayır!’ cevabını veriyor. ‘Katiyen pişman değilim ama beni bu hale getirenler utansın! Bodrum’da bile destek bulamadım. Çok acıdır, Zeki Müren’in Bodrum’da sevilmediğini gördüm. Bodrum Belediye Başkanı bir gala imkânı sağlamadı bana. Örneğin Bursa… Zeki Müren’in doğduğu yer. Bursa Belediyesi de hiçbir yardımda bulunmadı. Zeki Müren’i sevmiyorlar demek de yanlış belki. Ama filmin çekim sürecinde bu sevgiyi göremedim.’

kaynak: Star Gazetesi/suat köçer

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 6 Ağustos 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 6 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Yeşil Şövalye (The Green Knight)

David Lowery’nin yönettiği The Green Knight, Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyelerinden Sir Gawain’in, Yeşil Şövalye’nin meydan okumasını kabul ettikten sonra başından geçenlerin anlatıldığı anonim hikâyeden sinemaya uyarlandı.

Fragman için tıklayın

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

G.I. Joe evreninin sevilen karakterlerinden Snake Eyes’ı anlatan film, bir Japon klanına dahil olduktan sonra ölümcül bir ninja olmanın yanı sıra kendisine yeni bir yuva edinmiş olan Snake Eyes’ın hikâyesini odağına alıyor.

Fragman için tıklayın

Bir Daha Asla Kar Yağmayacak (Sniegu juz nigdy nie bedzie, Never Gonna Snow Again)

Malgorzata Szumowska ve Michal Englert’in yönettiği Never Gonna Snow Again, mülteci olarak geldiği kasabada masör olarak çalışmaya başlayan Zhenia’nın, olağanüstü yetenekleriyle toplum içerisinde giderek bir guruya dönüşümünü anlatıyor.

Fragman için tıklayın

Lanetli Kardeş (Dark Sister)

Dark Sister, sürekli tekrar eden cinayet görüleri görmeye başlayan Cassie’nin, bu görülerin gerçeğe dönüşmesiyle başından geçenleri konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Kayıp Kız (Still Here)

Vlad Feier’in ilk uzun metraj filmi Still Here, hem polisin hem de basının kaybolan bir kız için bazı olaylara nasıl vurdumduymaz yaklaştığını gözler önüne seriyor.

Fragman için tıklayın

Blackpink: The Movie

Film, sevilen Güney Koreli müzik grubu Blackpink’in bir araya gelişinin beşinci yılını, grup üyelerinin özel röportajları ve konser görüntüleri ile kutluyor.

Fragman için tıklayın

Okumaya Devam Et

Türkiye

“The Suicide Squad” Türkiye Gişesinde Zirvede

Haftanın en çok seyredileni!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Haftanın en çok izlenen filmleri belli oldu. Uzun süredir merakla beklenen “The Suicide Squad” vizyona girdiği ilk üç gününde, 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilerek Box Office Türkiye hafta sonu listesinin birincisi oldu.

Sinemaların normalleşmesi ile birlikte önemli filmler de vizyona girmeye başladı. Bu haftanın öne çıkan filmleri arasında gişeyi zirvede noktalayan yapım ise uzun süredir hayranları tarafından merakla beklenen The Suicide Squad oldu. Vizyona girdiği ilk üç gününde yaklaşık olarak 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilen film, Box Office Türkiye hafta sonu listesini birincilikle kapattı.

30 Temmuz – 01 Ağustos hafta sonunun toplam seyirci sayısının 155 bin civarında olduğu açıklanırken listenin devamı şu şekilde sıralandı:

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Mandıra Filozofu”nun Çekildiği Yer Yandı

Çökertme Koyu küle döndü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Türkiye’nin belli kesimlerinde çıkan yangınlar sonrasında “Mandıra Filozofu”nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü.

Başrolünde Müfit Can Saçıntı‘nın bulunduğu komedi filmi “Mandıra Filozofu“nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü. Ülkemizin belli yerlerinde halen devam eden yangınlar sonucunda küle dönen Çökertme Koyu’nun son hali Arda Esen, Müfit Can Saçıntı ve filmin yapımcısı Birol Güven tarafından paylaşıldı.

Esen yaptığı paylaşımı şu açıklma ile paylaştı:

“Hepimize geçmiş olsun. Mandıra Filozofu filmine ev sahipliği yapan eşsiz güzellikteki Çökertme Koyu artık bir kül yığını. Cennetti, cehenneme döndü maalesef. Kelimeler kifayetsiz. Arayan soran tüm dostlarımıza teşekkür ederiz…”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler