Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

İntihar’dan vazgeçtim çünkü…

Yayınlandı

tarihinde

 

ülkü-erakalınlya Koçyiğit’ten Ediz Hun’a, Zeki Müren’den Belgin Doruk’a, sayısız oyuncu gelip geçmiş kamerasının önünden.

Ülkü Erakalın, Türk Sineması’nın büyük ustası Lütfi Akad’a asistanlık yaparak sinemaya atılmış, çok sayıda ünlü starın oynadığı 200’ü aşkın filme yönetmen olarak imza atmış. Yeşilçam’ın şaşaalı dönemlerinin ardından bir süre ara verdiği sinemaya yıllar sonra geri dönen Erakalın, büyük bir vefa duygusuyla çektiği ‘Çığlık Çığlığa’ isimli son filmi ile deyim yerindeyse, vefasızlık denizinin tam ortasına düşmüş. Usta yönetmenle, Beykoz’da, şirin bir bahçeyle çevrili atölyesinde sohbet ettik. Yeşilçam filmlerinin afişleriyle donatılmış çalışma odasında, son filminin yapım sürecini ve yaşadığı zorlukları konuştuk. Yeşilçam’da çektiği filmler, çalıştığı starlar ve sinema yolculuğundan söz açan Erakalın’la, o günlere dair anılarını paylaştık. Zeki Müren’in ölüme giden dokuz gününü anlattığı Çığlık Çığlığa isimli filmden bahis açıldığında hayal kırıklığı ve sitem dolu cümleler dökülüyor dilinden.

Keşke abuk bir film çekseydim

Erakalın, filmin dağıtım sürecinden itibaren başlayan sorunlar yumağını şöyle anlatıyor: ‘Dediler ki 42 sinema salonu bu filme talip. Ama 42 kopya bastırman lâzım. Bir kopya bin dolar. Tanıtım masrafları ile birlikte bana 300 bine yakın bir maliyet çıkardılar. Bir sponsor bulabilirsen vizyona sokalım dediler. Bu sefer parayı bulmak için borçlandım. Bankalardan kredi çektim ve çok zor durumda kaldım. Kültür Bakanlığı’ndan destek kredisi istedim; ret cevabı geldi. Bu süre zarfında büyük bir moral bozukluğu yaşadım. Ediz Hun, Selma Güneri, Tomris Oğuzalp gibi önemli oyuncuları oynattım. Güzel bir film yaptım ama karşılığını alamadım. Keşke diğerleri gibi abuk subuk, küfürlerle dolu bir film yapsaydım, dedim.’

Düzen bozuk ölmeye değer mi!

Bir çok kişi ve kuruma da sitemde bulunan Erakalın, yaşadığı zorlukların kendisini intihar düşüncesine sürüklediğini söylerken duygulanıyor. Bu düşünceden nasıl vazgeçtiğini ise kararlılıkla dile getiriyor; ‘Bir ara kendimi bırakmıştım. Ölmeyi bile düşündüm! Sonra kendi kendime ‘Sen ne yapıyorsun?’ dedim. Bu bozuk düzen için değer mi? Bu bozuk düzene karşı yaşamak lâzım. Mücadele etmek lâzım. Dimdik ayaktayım ben. Bu borç benim alnımın karası değil, akıdır!’ Erakalın, ‘Bu filmi çektiğinize pişman mısınız’ sorusuna kesin bir şekilde ‘Hayır!’ cevabını veriyor. ‘Katiyen pişman değilim ama beni bu hale getirenler utansın! Bodrum’da bile destek bulamadım. Çok acıdır, Zeki Müren’in Bodrum’da sevilmediğini gördüm. Bodrum Belediye Başkanı bir gala imkânı sağlamadı bana. Örneğin Bursa… Zeki Müren’in doğduğu yer. Bursa Belediyesi de hiçbir yardımda bulunmadı. Zeki Müren’i sevmiyorlar demek de yanlış belki. Ama filmin çekim sürecinde bu sevgiyi göremedim.’

kaynak: Star Gazetesi/suat köçer

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Dr. Sadık Ahmet”in Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

TRT tarafından çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dr. Sadık Ahmet

Batı Trakya Türkleri direnişinin sembolü haline gelmiş Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi “Dr. Sadık Ahmet”in hayatını beyaz perdeye taşıyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyor. 2022 yılında vizyona girecek filmin ilk tanıtımını, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren sosyal medya hesabından paylaştı.

Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesini anlatan TRT Ortak Yapımı filmin başrollerinde Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor.

Çekimlerine bu yıl ağustos ayında başlanması planlanan Dr.Sadık Ahmet filmi, 2022 Mart ayında izleyici ile buluşacak. Sadık Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatan filmin çekimleri İstanbul, Makedonya ve Brüksel’de gerçekleştirilecek.

TRT ve gişe rekortmeni Ayla, Müslüm ile Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi başarılı yapımlara imza atan Mustafa Uslu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlenecek. Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatacak filmin görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin yapacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler