İnsanlar O. J. Simpson’a Karşı

Diziler Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Bolca film izleyen biriyim. Dizi izleyenlere gıpta ile bakar dururum. Çok denemelerim oldu. Bazen bir diziyi sevebilmek için 20 bölüm boyunca bekledim. Ama her çıkan diziden üçer beşer bölüm muhakkak tattım, ama ikna olmadım. En umutladığım diziler beni en çok hayal kırıklığına itenler oldu. Hep denedim ve hep yenildim. Yine deniyorum ve daha güzel yenilmek istiyorum.

Televizyon dizisi dediğin şey, reyting kaygısı duyduğu anda bambaşka bir şekle bürünüyor. Seviye düşüyor, karakterler karton birer makete, öykü ise ya ucuz şiddet ya da ucuz bile değil bedava alınmış entrikaya evriliyor. Ergenlerin paylaştığı tweetler gibi konuşan karakterler, olaylar ve olaysızlıklar. Hep bir arkası yarınlar… Dizilere yine de küsmeme kararı aldım. Her yeni dizi çıktığında heyecanımı sıfırdan başlattım

The Man in the High Castle‘nin neden olduğu hayal kırıklığının ardından şimdi de American Crime Story ile tanıştım. Elimde çiçekle bir bankta sevgili bekler gibi karşıladım kendisini. Fragman izlemem. Bununkini izledim. Heyecanım arttı. Ve uzunca da bekledim. Nihayet ilk bölümü dün gece izleme fırsatı buldum. Kadrosu sağlam. Kadrosu sinema filmlerini aratmayacak kadar güzel. John Travolta, Cuba Gooding JR, Selma Blair, David Schwimmer ve daha birçok isim. Hani bu isimleri toplasan gişelik bir filme imza atarsın.  Ama bu dizi.

Amerikan tarihinin en önemli davalarından eski futbolcu, yeni oyuncu O.J. Simpson‘un eski karısını öldürmekle suçlandığı dava serinin ilk bölümü. Tarih 1990’lar. Atmosfer pek iyi yansıtılmasa da kapalı mekanlarda iş halledilmeye çalışılmış. Travolta evrim geçirmiş gibi. Friends‘in Ross’u David Schwimmer saçındaki ak şeritle yaşlılık sinyalleri veriyor. Oynadığı O.J. Simpson‘u tarafsız bir şekilde canlandırmak isteyen Cuba Gooding JR biraz muallakta. Yine de güzel. Çifte bir cinayet. Medya ordusu. Seçkin isimlerle ilintili polis departmanı ve idealist bir savcı.

Dünyanın izlediği bir dava. Merak edilen Simpson eski karısını gerçekten öldürdü mü? İlk bölüm elbette ki bir ısınma turu. 50 küsür dakika. Zorlasan film olur ama ekibin acelesi yok. En başından yumuşakça ve yavaşça ilerliyor konu. Tüm sezona yayılacak.

American Crime Story iyi başladı. The People V. O. J. Simpson ile suçlular, tanıklar, kanun adamları ve medya dörtlüsünün hamlelerini ve en önemlisi Simpson’un kıvraklığını izleyeceğiz. Amerikan hukukun nasıl eleştirildiğini göreceğiz en önemlisi. Yukarıda bahsettiğim ‘bir dizi’ hayal kırıklıklarını şimdilik yaşamadım. Dileğim de yaşamamak zaten. Klişelerden, derinliksiz öykülerden sıkıldıysanız bir deneyin derim. Hele ki O.J. Simpson hikayesini internetten bir arayın ilk işiniz bu diziyi bulmak olacak.

imdb-banner

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up