İnsan Doğanın Kurdudur

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Bu hafta vizyona girecek en özel filmlerden biri ile karşı karşıyayız: Wolf Totem: Kurdun Uyanışı. Bir kır şiiri olarak nitelendirebileceğimiz Wolf Totem, L’ours, Seven Years in Tibet, Gülün Adı gibi başucu filmlerinin yönetmeni Jean-Jacques Annaud’un son eseri.

Wolf Totem

Moğol topraklarında, iki Çinli öğrencinin buradaki kültürü öğrenip karşılığında da Çinçe eğitim vermek için gittiği 1960’lar dönemini anlatıyor Wolf Totem. Yukarıda kır şiiri nitelemesi yapsak da daha çok doğaya ağıt kıvamında. Hikayenin başrolündeki ‘insanları’ kenara atarsak, doğa ile insanın aralarındaki anlaşmayı bozmasıyla ne tür bir felaketin ortaya çıkacağını gözler önüne seriyor.

Bürokrasinin -ya da siyasetin diyelim- doğanın dilini anlamadığını bir kez daha idrak etmemiz için olabildiğince vahşi sahnelerle ‘süslenmiş’ olan Wolf Totem devletin ‘hizaya’ getirmek için sözüm ona medenileştirmeye çalıştığı Moğolların ve fazla oldukları gerekçesi ile yok edilmesi gereken kurtların bir nevi başkaldırısını kendine konu edinmiş.

Wolf Totem

Başkentten bakınca, haritada bir düzlükten başka bir şey olmayan Moğolistan’da, gerçekte hayat başkadır. Göçebeler ve kurtlar aynı tastan olmasa da aynı sofradan beslenir. Eğer insan daha fazlasını yerse aç kalan kurt da doğal olarak insanı yer.

Hani derler ya “insan insanın kurdudur” diye. Şehirde böyle dense de bakir topraklarda en vahşi canlı insandır. İnsan doğanın kurdudur. Açgözlülüğüyle kendinden olmayanı bir tehdit olarak gören insan, idrak edemediği sistemde besin zincirinin en üstünde olmak için önüne geleni yok eder. Nasrettin Hoca’nın klasik fıkrasındaki bindiği dalı kesmesini de bu duruma adapte edebiliriz.

Wolf Totem

Anlattığım kadar didaktik olmayan Wolf Totem, seyrine doyumsuz manzaraları ve 50 yıl önce de şimdi de yapılmaya devam eden doğa katliamını ustaca işlemesi ile bence haftanın en iyisi. Zaman zaman efektleri sırıtsa da güzelliğine halel getirmeyen Wolf Totem tekrar tekrar izlenesi bir film.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up