Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İnönü Üniversitesi 6.Kısa Film Festivali

Yayınlandı

tarihinde

inonü-kisa-film

Türk Sineması’na destek sağlamak, yaratıcı isimlerin ülkemiz sinema sektörüne tanıtılmasına ve İnönü Üniversitesi öğrencilerinin sanatsal duyarlılıklarının geliştirilmesine katkıda bulunabilmek amacıyla düzenlenen İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, bu sene 7-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivalinde bu yıl yine kurmaca, belgesel ve deneysel kategorileri yer alıyor.

Bu yıl, en iyi kurmaca film 3.000 TL, en iyi belgesel film 3.000 TL ve en iyi deneysel film 3.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.

Altıncısı düzenlenecek olan ve artık gelenekselleşen Festivalde yarışmalı bölümün yanı sıra, dünya sinemasından kısa film örnekleri, atölye çalışmaları ve yönetmenlerle söyleşiler de yer alacak.

Festivalin yarışma bölümüne son bir yıl içinde yapılmış, 15 dakikadan uzun olmayan kısa filmler, deneysel filmler ve 30 dakikadan uzun olmayan belgeseller başvurabilecek. Son başvuru ve film kopyalarının teslim tarihi ise 29 Mart 2013.

Her sene büyük coşkuyla karşılanan ve her geçen yıl daha büyük bir heyecanla beklenen  İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali, bu yıl da yarışmacılarını, katılımcılarını ve sinemaseverleri bekliyor.

Katılım Koşulları

1. Yarışmaya son 1 yıl içinde yapılmış, 15 dakikadan uzun olmayan kurmaca ve deneysel filmler ile 30 dakikadan uzun olmayan belgeseller katılabilir.

2. Dijital formatta yapılmış filmler yarışmaya başvurabilir.

3. Her kategoride en az 5 filmin başvurması koşuluyla yarışmaya katılacak filmler; kurmaca, deneysel ve belgesel dallarında değerlendirilecektir.

4. Filmler DVD (VOB) formatında üç ayrı kopya olarak gönderilir.

5. Kopyaların gösterime uygun resim ve ses niteliği taşıması zorunludur. Bozuk filmler, katılımcı yönetmenin uyarılmasına gerek kalmadan yarışma dışı bırakılır.

6. Gönderilecek DVD kopyaların üzerine açık bir şekilde; filmin adı, yönetmenin adı, filmin süresi ve hangi dalda yarışacağı yazılmalıdır.

7. Başvuru formu doldurulup word dosyası olarak inonufest@gmail.com adresine gönderilmelidir.

8. Yarışmaya katılabilmek için son başvuru ve film kopyalarının teslim tarihi 29 Mart 2013 günüdür.

Katılımcılar en geç bu tarihe kadar festival yönetimine; – Doldurulmuş başvuru formu, – Eserin 3 adet DVD kopyası, – Yapıtla ilgili en az 2 adet siyah beyaz veya renkli (CD’de kayıtlı dijital, çözünürlüğü yüksek) fotoğraf, – Yönetmenin kısa özgeçmişi (en fazla 50 kelime, İngilizce-Türkçe). – Filmin özeti (en fazla 50 kelime, İngilizce-Türkçe) – Film ve yönetmen bilgilerini içeren 1 adet CD ulaştırmalıdır.

8. Yarışmaya katılan filmlerin DVD kopyaları festival arşivinde saklanmak üzere festival idaresinde kalır.

9. Yarışmaya gönderilen filmlerin, yönetmenlerine haber vermek koşulu ile ticari amaç gözetmeksizin düzenlenen gösterimlerde yer alması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.

10. Bu yönetmelik kapsamı dışında kalan tüm hususlarda ve doğabilecek anlaşmazlıkların çözüme bağlanmasında Festival Yönetimi yetkilidir.

11. Yarışmaya katılan yönetmenler, Başvuru Formu’na imza koyarak, Yarışma Yönetmeliği ve Başvuru formlarının tüm hükümlerini kabul ve taahhüt etmiş sayılır.

12. Tüm belge ve fotoğraflar sadece dijital kayıt olarak (CD) gönderilmelidir.

BAŞVURULARIN İLETİLECEĞİ VE YARIŞMA FİLMLERİNİN GÖNDERİLECEĞİ ADRES:

KISA FİLM FESTİVALİ İnönü Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Kültürel Hizmetler Şubesi Tel: 0.422.377 34 15 Kampus / Malatya

e-posta: inonufest@gmail.com

FESTİVAL YÖNETİMİ

Başkan: Cemil ÇELİK, Prof.Dr. (İnönü Üniversitesi Rektörü)

İdare Kurulu Başkanı: Turan SAĞER, Prof. Dr.(Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı)

İdare Kurulu: Mevlüt AKYOL, Yrd.Doç.Dr. (İletişim Fakültesi Dekan Yrd.) Ömer ÇELİK (Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Bşk.) Dilek SEÇKİN (Kültürel Hiz.Şb.Md.) Binnaz KOCA, Okt. (Eğitim Fak. Resim Böl.) Sevil YALIM, Okt. (Eğitim Fak. Resim Böl.)

Festival Yönetmeni Fatih Özdemir, Yrd.Doç.Dr. (Güzel San. ve Tas. Fak.)

Festival Yürütme Kurulu: Esra Temiz (Sinema Top. Bşk.) Yusuf Canbay (Sinema Top. Bşk. Yrd.) Ünal E. Güzel(Topluluk Festival Sorumlusu)

Festival Ekibi: Sinan Sercan (Basın ve İletişim Sorumlusu) Yusuf Canbay (Salon ve Gösterim Sorumlusu)

İnönü Üniversitesi Sinema Topluluğu

Sinefesto | Emre Karakuş 

inonü-kisa6

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Sinemalara Dönüyor

40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

İstanbul Film Festivali, 18 Haziran–4 Temmuz arasında yeniden sinema salonlarında izleyicilerle buluşuyor, gösterimler ayrıca çevrimiçinde de sürüyor. Uluslararası Yarışma gösterimleri Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Aralarında Uluslararası Yarışma ve festivalin Galalar bölümü filmlerinin de yer aldığı 16 uzun ve 6 kısa metrajlı film, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org üzerinde erişime açılacak ve Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Festival biletleri passo.com.tr/tr üzerinden ve İKSV gişesinden 14 Haziran Pazartesi 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 17 Haziran Perşembe 10.30’da genel satışa açılıyor. İstanbul Film Festivali biletleri https://www.passo.com.tr/tr kanalının yanı sıra İKSV ana gişesinden ve festival günleri boyunca Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sinemaları’nda yer alacak festival gişelerinden alınabilir.

  • Sinema Biletleri: 45 TL (Tam), 30TL (Öğrenci)
  • Çevrimiçi Kombine: 190 TL
  • Çevrimiçi Tekil Filmler: 12 TL

İstanbul Film Festivali‘nin çevrimiçi gösterimleri sinemaya ya da açık hava gösterimlerine gidemeyen izleyicileri çevrimiçinde buluşturuyor. Haziran programından 16 uzun 6 kısa metrajlı film filmonline.iksv.org’da gösterime açılıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali FIPRESCI Ödülü Açıklandı

Samaher Alqadi filmi FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

FIPRESCI

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında dağıtılan FIPRESCI Ödülü’nün sahibi geçtiğimiz gün açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü dün akşam son seans öncesinde açıklandı. Her Biri Ayrı Renk bölümünde yer alan 12 film arasından Boyd Van Hoeij, Rüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşan FIPRESCI jürisi ödüle, Samaher Alqadi’nin yönettiği Benim Bedenim/As I Want filmini layık gördü.

Jüri üyeleri gerekçelerini şöyle açıkladı;

“Farklı sinema tekniklerini bir araya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı kadınlarının ve bu kadınların süren eşitlik ve insan hakları mücadelesinin portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü biz FIPRESCI Jürisi, ödülü Samaher Alqadi’nin Benim Bedenim filmine veriyoruz.”

Samaher Alqadi’nin 2011 Mısır Devrimi’nin ikinci yıldönümünde yapılan gösterilerde sokakta meydana gelen toplu tecavüzlere karşı Mısırlı kadınların isyanını anlattığı Benim Bedenim/As I Want bugün (11 Haziran) festival kapsamında 12.00 seansında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Cannes Seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman Filmleri Eklendi

Cannes seçkisi genişliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ari Folman

Bu sene 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri eklendi.

Sinemaseverler tarafından merakla beklenen “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisi geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Yapılan yeni açıklamalar ile ilgiyle takip edilen seçkiye Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri de dahil oldu. Gaspar Noe‘nin Vortex filmi ile Ari Folman‘ın Where Is Anne Frank? filmi, Cannes programına eklenen yapımlar arasında yerlerini aldı.

Ülkemizden bu sene Semih Kaplanoğlu‘nun Bağlılık Hasan filmi de festivalin seçkisinde yer alan yapımlar arasında bulunuyor. Merakla takip edilen festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler