Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İnönü Film Festivali’nde Jüri ve Ön Elemeyi Geçen Filmler Belli Oldu!

Yayınlandı

tarihinde

inonü-kisa-film

İnönü Üniversitesi Sinema Topluluğu tarafından, 7-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 6. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali’nin ön değerlendirme çalışmaları tamamlandı.

festival Festivalin jürisinde, Gölgeler ve Suretler filmi ile 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi kurgu Ödülü’nü kazanan Kurgucu Aylin Zoi Tinel, 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde  En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Devin Özgün Çınar, 14. Adana Altın Koza ile 18.Ankara Film Festivallerinde Beynelminel ile Sis ve Gece Filmleriyle En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazanan Gökhan Atılmış,  Senarist Önder Çakar, Tiyatro Yazarı Özen Yula, Star Gazetesi Sinema Yazarı Serdar Akbıyık ve yönetmeliğini yaptığı Çoğunluk filmiyle 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü kazanan Seren Yüce olacak.

Ön değerlendirme jürisi, festivale başvuran filmler arasından  aşağıdaki filmleri yarışmaya kabul etmiştir:

KURMACA

1)  1982  –  Yıldıray Yıldırım

2)  Alzheimer İnsanın Kendini Terk etmesidir  –  Neslihan Siligür

3)  Buhar  –  Abdurrahman Öner

4)  Eksik  –  Umut SUBAŞI-Eren Çukurgöz

5)  Mama  –  Ahmet Bikiç

6)  Mavi Kalpli Kadın   –  Can Eren

7)  Mesut  –  Hakan Hücum

8)  Mod  –  Deniz Tarsus

9)  Şirket  –  Ercan Akkaya

10) Uğurlama  –  Mehmet Şafak Türkel

11)  Yüksük  –  Enes Yurdarün

DENEYSEL

1) Aralık  –  Hüseyin Mert Erverdi

2) Dönemeç  –  Erkan Tahhuşoğlu

3) Garip Meyve  –  Ebru Güney

4) Hipnoz  –  Emine Arslan

5) Kafes  –  Oğuzhan Akalın

6) Kent Sürgünleri  –  Emrah Çam

7) Küller ve Aynalar  –  Süleyman Eskiocak

8) Opus ya da annesini tanımayan ya da..  –  Poyraz Eser Evlek

9)  Paraksinoskop  –  Utku Gögen

10) RGB  –  M. Özhan Dinçel

11)  Ünk  –   Umut Subaşı

BELGESEL

1) Arda Kalanlar  –  Muhammet L. Akbaş – Coşku Öztuğran

2) Bana Öyle Bakma  –  Çiğdem Karataş

3) Bu Hayattır?  –  Özgür ORUÇ

4) Demir Uçurtma  –  Sedat Aygün

5) Dom  –  Halil Aygün

6) Kovan  –  Gökçin Dokumacı

7) Mr. Siebzehnruebl  –  Tuna Kaptan

8) Sarı Çizgi  –  Cayhan Hansu

9) Soyka  –  Serhat Altay

10) Termik İstemeyük  –  Taner Özdemir

11) Yersiz Yurtsuz  –  M. Sercan Yürek  –  Mahmut Çelik

———————————————————-

YARIŞMA DIŞI – GÖSTERİM

1)  Çığlık  –  Alper Durmaz (Deneysel-Animasyon)

2)  Çû  –  Halil Aygün, Emrah Doğru (Kurmaca)

3)  Düşümdeki Uçurtma  –  Gülsün Sarıoğlu (Belgesel)

4)  On  –  Ece Ger (Kurmaca)

5)  Pişmaniye  –  Ziya Demirel (Kurmaca)

6)  Siyah  –  Halit Cihan Şengezer (Belgesel)

7)  The Clock Man   –   Eray Demir (Kurmaca)

8)  Together(Birlikte)  –  Barış Çorak (kurmaca)

 

Sinefesto | Emre Karakuş

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler