Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İnönü Film Festivali’nde Jüri ve Ön Elemeyi Geçen Filmler Belli Oldu!

Yayınlandı

tarihinde

inonü-kisa-film

İnönü Üniversitesi Sinema Topluluğu tarafından, 7-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 6. İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali’nin ön değerlendirme çalışmaları tamamlandı.

festival Festivalin jürisinde, Gölgeler ve Suretler filmi ile 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi kurgu Ödülü’nü kazanan Kurgucu Aylin Zoi Tinel, 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde  En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Devin Özgün Çınar, 14. Adana Altın Koza ile 18.Ankara Film Festivallerinde Beynelminel ile Sis ve Gece Filmleriyle En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazanan Gökhan Atılmış,  Senarist Önder Çakar, Tiyatro Yazarı Özen Yula, Star Gazetesi Sinema Yazarı Serdar Akbıyık ve yönetmeliğini yaptığı Çoğunluk filmiyle 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü kazanan Seren Yüce olacak.

Ön değerlendirme jürisi, festivale başvuran filmler arasından  aşağıdaki filmleri yarışmaya kabul etmiştir:

KURMACA

1)  1982  –  Yıldıray Yıldırım

2)  Alzheimer İnsanın Kendini Terk etmesidir  –  Neslihan Siligür

3)  Buhar  –  Abdurrahman Öner

4)  Eksik  –  Umut SUBAŞI-Eren Çukurgöz

5)  Mama  –  Ahmet Bikiç

6)  Mavi Kalpli Kadın   –  Can Eren

7)  Mesut  –  Hakan Hücum

8)  Mod  –  Deniz Tarsus

9)  Şirket  –  Ercan Akkaya

10) Uğurlama  –  Mehmet Şafak Türkel

11)  Yüksük  –  Enes Yurdarün

DENEYSEL

1) Aralık  –  Hüseyin Mert Erverdi

2) Dönemeç  –  Erkan Tahhuşoğlu

3) Garip Meyve  –  Ebru Güney

4) Hipnoz  –  Emine Arslan

5) Kafes  –  Oğuzhan Akalın

6) Kent Sürgünleri  –  Emrah Çam

7) Küller ve Aynalar  –  Süleyman Eskiocak

8) Opus ya da annesini tanımayan ya da..  –  Poyraz Eser Evlek

9)  Paraksinoskop  –  Utku Gögen

10) RGB  –  M. Özhan Dinçel

11)  Ünk  –   Umut Subaşı

BELGESEL

1) Arda Kalanlar  –  Muhammet L. Akbaş – Coşku Öztuğran

2) Bana Öyle Bakma  –  Çiğdem Karataş

3) Bu Hayattır?  –  Özgür ORUÇ

4) Demir Uçurtma  –  Sedat Aygün

5) Dom  –  Halil Aygün

6) Kovan  –  Gökçin Dokumacı

7) Mr. Siebzehnruebl  –  Tuna Kaptan

8) Sarı Çizgi  –  Cayhan Hansu

9) Soyka  –  Serhat Altay

10) Termik İstemeyük  –  Taner Özdemir

11) Yersiz Yurtsuz  –  M. Sercan Yürek  –  Mahmut Çelik

———————————————————-

YARIŞMA DIŞI – GÖSTERİM

1)  Çığlık  –  Alper Durmaz (Deneysel-Animasyon)

2)  Çû  –  Halil Aygün, Emrah Doğru (Kurmaca)

3)  Düşümdeki Uçurtma  –  Gülsün Sarıoğlu (Belgesel)

4)  On  –  Ece Ger (Kurmaca)

5)  Pişmaniye  –  Ziya Demirel (Kurmaca)

6)  Siyah  –  Halit Cihan Şengezer (Belgesel)

7)  The Clock Man   –   Eray Demir (Kurmaca)

8)  Together(Birlikte)  –  Barış Çorak (kurmaca)

 

Sinefesto | Emre Karakuş

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Mayıs Seçkisini Duyurdu

Pedro Almodóvar filmi The Human Voice da seçkide bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

40. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin dokuz filmden oluşan çevrimiçi Mayıs Gösterimleri’nin ilk bölümü, 6-16 Mayıs’ta yapılacak. Mayıs Gösterimlerinin biletleri 5 Mayıs Çarşamba passo.com.tr’de satışa açılacak. Gösterimlerin ikinci bölümü ise 20 Mayıs’tan itibaren yine filmonline.iksv.org’da gerçekleşecek.

İstanbul Film Festivali’nde uluslararası festivallerden merakla beklenen dokuz film, 6-16 Mayıs tarihlerinde filmonline.iksv.org’da çevrimiçi olarak gösterilecek. Mayıs Gösterimleri arasında 2021 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü kazanan, Bence Fliegauf’un Orman – Seni Her Yerde Görüyorum, yine Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–Jüri Ödülü kazanan Bay Bachmann ve Sınıfı, Sundance’ten İzleyici Ödüllü belgesel Ateşle Yazmak, Fildişi Sahili’nin kısa listeye kalan Oscar adayı Kralların Gecesi ve Pedro Almodóvar’ın Jean Cocteau’nun aynı oyunundan uyarladığı iki filmi, İnsan Sesi ve Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar da yer alıyor.

  • 6 Mayıs Perşembe 21.00 – 11 Mayıs Salı 21.01 Dünyanın En Güzel Oğlanı / The Most Beautiful Boy in the World / Kristina Lindström, Kristian Petri
  • 7 Mayıs Cuma 21.00 – 12 Mayıs Çarşamba 21.01 Kralların Gecesi / La Nuit des Rois / Night of the Kings / Philippe Lacôte
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 İnsan Sesi / The Human Voice / Pedro Almodóvar
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown / Pedro Almodovar
  • 9 Mayıs Pazar 21.00 – 14 Mayıs Cuma 21.01 Orman – Seni Her Yerde Görüyorum / Rengeteg – mindenhol látlak / Forest – I See You Everywhere / Bence Fliegauf
  • 13 Mayıs Perşembe 21.00 – 18 Mayıs Salı 21.01 Ateşle Yazmak / Writing with Fire / Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
  • 14 Mayıs Cuma 21.00 – 19 Mayıs Çarşamba 21.01 Gezegen / El Planeta / Amalia Ulman
  • 15 Mayıs Cumartesi 21.00 – 20 Mayıs Perşembe 21.01 Bay Bachmann ve Sınıfı / Herr Bachmann und seine Klasse / Mr Bachmann and His Class / Maria Speth
  • 16 Mayıs Pazar 21.00 – 21 Mayıs Cuma 21.01 Suzanna Andler / Benoît Jacquot
Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

Festivalin tarihleri güncellendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Bu sene 24. sü düzenlenecek olan “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin tarihleri yenilendi.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran 11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı yapılacak.

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici Ödüllerine layık görülen Writing With Fire programın öne çıkan filmlerinden. Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatıyor.

Programın heyecan veren diğer filmleri arasında ise; Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Memory Box ve Copilot yer alıyor. Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige yönetmenliğinde ana yarışmada gösterilen Memory Box; 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatırken, Panorama bölümünde gösterilen Anne Zohra Berrached imzalı Copilot özellikle başrol oyuncusu Canan Kir’in etkileyici oyunculuğuyla aşkın bizi nasıl çıkışsız bir yola sürükleyebileceğini anlatıyor.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film de Uçan Süpürge’de izleyiciyle buluşacak. Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu, sevgilisiyle buluşmak için Lübnan’dan Paris’e gitmeye çalışan Suriyeli mülteci Sam Hana’nın yaşamının izini süren Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin ve Jasmila Žbanić’in Srebrenitsa’da, Birleşmiş Miletler için tercümanlık yapan Aida’nın savaş sırasında eşinin ve çocuklarının hayatını kurtarma çabasını anlattığı Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida?. Her iki yönetmenin de festivale konuk olarak katılması bekleniyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Yaramaz Çocuklar “52. Visions du Réel Festivali”nde Jüri Özel Ödülü’nü Kazandı

Filmin yönetmen koltuğuna Ahmet Necdet Çupur oturuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yaramaz Çocuklar

Yönetmen koltuğuna Ahmet Necdet Çupur’un oturduğu Yaramaz Çocuklar filmi, 52. Visions du Reel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ahmet Necdet Çupur‘un ilk defa yönetmenlik yaptığı Yaramaz Çocuklar filmi, prömiyerinin gerçekleştirildiği 52. Visions du Reel – Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali‘nden Jüri Özel Ödülü ile ayrıldı. Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını Liman Film, TS Productions ve Jyoti Film birlikte üstlendi.

Köprüde Buluşmalar ve Antalya Forum’dan ödül ile ayrılan film, Türkiye prömiyerini mayıs aynında 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında gerçekleştirilecek. Film, yirmi yıl önce eğitim için köyünden ayrılan Ahmet Necdet Çupur’un kardeşlerine destek olabilmek için Fransa’dan köyüne dönemsiyle gelişen çatışmaları konu alıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler