İngiliz Yönetmen Oscar Konuşmasını Ayetle Yaptı

Manşet Serkan Baştimar

Bu sene Trump‘ın etkisi ile midir bilinmez, Oscar‘ın ten rengi biraz daha koyulaştı, hatta Yabancı Dilde En İyi Film ödülü de vize yasağı uygulanan İran’a gitti. En iyi kısa belgesel ödülü ise İngiliz yönetmen Orlando von Einsiedel’in White Helmets‘ine verildi.

Einsiedel, Mâide Suresi 32. ayeti okudu: “Bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir”. dedi (Bu sözler White Helmets’in felsefesini oluşturuyor). Suriye’deki iç savaşın bir an önce bitmesini dileyen Einsiedel tüm salonu Suriye’deki trajedinin bitmesi için ayağa kalkmaya davet etti.

#Oscars: ‘White Helmets’ urges end to Syrian war in statement read by Doc Short winners. pic.twitter.com/pdTlPl6FJH

White Helmets belgeselinin konusu:

400 bin Suriyeliden fazla insanın öldüğü ve milyonlarca insanın göç etmek zorunda kaldığı savaşın gölgesinde insanların yaşadıklarını konu alan belgesel dram türünde bir film. Filmde Suriye’de yaşanılan insanlık suçunu insanlara aktarmaya çalışmışlar. Uçak ve tanklardan atılan bombalar evleri dükkanları paramparça eder. Bu moloz yığını içinde kalan insanları kurtarma çabaları sizlerle.

Belgeselin eleştirisi için tıklayın…

Oscar ödülleri için tıklayın.

Maide Suresi’ndeki o ayetin meali

Bayraktar Bayraklı (5/MÂİDE-32: İşte bu nedenle İsrâiloğullarına şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkartmaya karşılık olmaksızın, haksız yere bir cana kıyarsa, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırıya gitmektedirler.)

Cemal Külünkoğlu (5/MÂİDE-32: İşte bu yüzdendir ki İsrailoğullarına (Tevrat’ta) şöyle bildirmiştik: “Kim bir canı, başka bir cana ya da yeryüzünde fesat çıkarmasına karşılık olmaksızın öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa sanki bütün insanların hayatını kurtarmış olur.” Andolsun ki; onlara, peygamberlerimiz apaçık delillerle geldiler. Sonra, onlardan birçoğu, bu ayet ve mucizeler geldikten sonra, yine de yeryüzünde fesat çıkarmaya ve azgınlık etmeye devam ettiler.)

Diyanet İşleri: Bundan dolayı İsrailoğullarına (Kitap’ta) şunu yazdık: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır. Andolsun ki, onlara resûllerimiz apaçık deliller (mucize ve âyetler) getirdiler. Ama onlardan birçoğu bundan sonra da (hâlâ) yeryüzünde aşırı gitmektedir.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up