Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

İlk ders: Başarıyı unutun!

Yayınlandı

tarihinde

İranlı yönetmen Marjane Satrapi, ikinci filmi “Azrail’i Beklerken” ile İstanbul Film Festivali’nin konuğu.

Dün sinemaseverlerin karşısına çıkan Satrapi, yolun başındakilere, “Ne başarı kazanırsanız kazanın başarıyı unutun. Çünkü başarı gırtlağınıza yapışmış bir köpek gibidir. İlerlemenizi engeller. Daha önce hiçbir şey yapmamış gibi işe koyulun.” uyarısında bulundu.

Film Festivali’nin ikinci ustalık sınıfı dersini Marjane Satrapi verdi. 2007’de Cannes Film Festivali’nde jüri özel ödülü alan ve Yabancı Film Oscar’ına da aday olan ilk filmi ‘Persepolis’ ile bir anda dikkatleri üzerine çeken İranlı kadın yönetmen, dün sinemaseverlerin karşısındaydı. İkinci filmi “Azrail’i Beklerken” festivalde gösterilen genç yönetmen, İstanbul’a ilk kez yirmi yıl önce geldiğini söyleyerek başladı: “Bir şubat ayıydı ve hava çok soğuktu. İstanbul çok çok ilham verici, etkileyici bir şehir.”

Malum, Persepolis bir çizgi roman. Genç yönetmen, onu siyah-beyaz çizgi film olarak Fransız yönetmen Vincent Paronnaud ile birlikte çekmişti. Kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak devrimden önce ve sonra İran’ın yaşadıklarını bir genç kızın gözünden anlatıyordu. Persepolis’i film yapmayı hiç düşünmediğini söyleyen Satrapi, projeyi nasıl kabul ettiğini şöyle açıkladı: “Bana teklif ettiklerinde çok kötü bir fikir olduğunu düşündüm. Çok ısrar ettiler, kabul etmek zorunda kaldım. En fazla çok kötü bir film olur, bu da benim ilk ve son filmim olur, dedim.”

Söyleşinin moderatörlüğünü sinema yazarı Esin Küçüktepepınar yapsa da, heyecanı ve enerjisiyle ‘ilk dersini’ veren Marjane Satrapi, ilk 45 dakika boyunca soru almadan konuştu. Mevzu bir ara Oscar adaylığına da geldi. “Dünyanın en stresli işiydi.” dediği ödül töreninde, ‘Amazon ormanlarından kaçmış bir kuşa’ benzediğini söyleyerek salondakileri güldürdü. Amerikan sinemasının çok tutucu olduğunu söyleyen Satrapi, âdeta ‘İran’ın adı çıkmış’ dercesine bu tutumu eleştirdi: “İllaki filmde bir mesaj olsun istiyorlar. Yapımcılar senaryoyu görünce “Bu filmden ne öğreneceğiz? Hayatın içinden bir şey anlatıyoruz, bu yetmez mi?”

Satrapi, Sean Penn’in başkanlığında Cannes’da jüri üyesiyken Penn ile yaptıkları tartışmadan da bahsetti: “Penn dedi ki, ciddi sosyal mesajları olan filmleri tercih edelim, destekleyelim. Ben itiraz ettim. Öncelikli olan filmin güzel, sinema dilinin iyi olması. Bunun yanında sosyal bir meselesi varsa onu da dikkate alırız. Ama sadece bu yönüne nasıl bakarız?” Sinemanın hikâye anlatmak olmadığını, bir dil olduğunu söyleyen Marjane Satrapi, “Bazı filmlerde kamera sallanıyor. Kameranın görevi seyircinin yerine geçmek değildir. Herkes her an sallanmıyor. İnsanlar bu sallanmaları izlerken sadece kusmak istiyor!” Genç yönetmenin, yolun başındakilere önemli bir de uyarısı vardı: “Ne başarı kazanırsanız kazanın başarıyı unutun. Çünkü başarı sizin gırtlağınıza yapışmış bir köpek gibidir. İlerlemenizi engeller. Daha önce hiçbir şey yapmamış gibi işe koyulun.”

Söz konusu kişi İranlı bir sinemacı olunca İran ve sineması da sohbete dâhil oldu haliyle. Satrapi, İran sineması hakkındaki sorulara “Çocukluğum İran’da geçti. Çalışma hayatım ise Fransa’da. Sadece İran üzerine bir film çektim.” açıklamasını yapma ihtiyacı hissetti. İran sinemasının İran kültüründen beslendiğini, devrimden önce de çok büyük bir sinemasının olduğunu söyledi. Fakat festival başarıları geldikçe ‘festival için film çekme modasının’ başladığını ve bunu hiç sevmediğini de belirtti: “Bu filmleri İran’da da kimse izlemiyor. Sadece festival için çekiyorlar.” Bunları dese de başta Abbas Kiyarüstemi olmak üzere İran’ın önde gelen sinemacılarına hayran olduğunu ekledi.

‘İran benim annemdir’

“İran benim annemdir. Eğer erkek olsaydım İran annem, Fransa da karım olurdu. İnsan karısını boşayabilir, aldatabilir, terk edebilir. Şu anda boşanmak istemiyorum, o ayrı. Fakat insanın bir tane annesi vardır. Onu terk edemez, aksine çok sever. Ben de annemi seviyorum; o beni kovsa, ağlatsa, üzse de.”

Ali Koca / ZAMAN

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

Festival 27 Mayıs’ta başlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin afişi yayınlandı.

Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi hazır.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali el ele, dayanışmayla, birbirinden kuvvet alarak kadınların aşamayacağı çıkışsızlığın olmadığını söylüyor, hareketi büyütmenin ve araftan çıkmanın zamanıdır diyor. Bu afişle de kadınların bu güce ve birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Festival 27 Mayıs’ta düzenlenecek Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlayacak. 3 Haziran’a dek sürecek festival hem çevrimiçi gösterimlerde hem de fiziki mekânlarda sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıca programda yerli ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin ardından sohbetler de yer alacak. 

Bu yıl nihayet adayları arasında kadın yönetmenlerin filmlerini gördüğümüz En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday, Jasmila Žbanić imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alıyor. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Festival, önümüzdeki günlerde açıklanacak programıyla bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından ilham verici kadın hikâyelerini, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 17. si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl 71 ülkeden 2.048 kısa filmin başvuru yaptığı 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada ödüle layık görülen yapımlar 1 Nisan akşamı Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 17. Akbank Kısa Film Festivali; Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum kategorilerinden oluşuyor.

 • Ulusal Yarışma (En İyi Kısa Film) Tapınak / Murat Uğurlu
 • Uluslararası Yarışma (En İyi Kısa Film) I am afraid to forget your face / Sameh Alaa
 • Mansiyon Ödülü (Dalia – Brusi Olason) Witness / Ali Asgari
 • En İyi Senaryo (Karda İzler) / Uğur Şahin
 • Mansiyon (Palmiyeler Altında) / Alperen Albayrak
Okumaya Devam Et

Popüler