Bizimle İletişime Geçin

Liste

İlhamını Dostoyevski’den Alan En İyi 7 Film

Edebiyat ve sinema buluşması.

Yayınlandı

tarihinde

Fyodor Dostoyevski “normal” bir roman yazmak yerine sanki neredeyse felsefe üzerine makaleler yazarken içlerini karakterlerle betimlemelerle ve imgelerle doldurmuş sıra dışı bir Rus edebiyatçısıdır. Düşüncelerine, felsefesine, imalarına ve tezatlıklarına değinme çok yer ve zaman alacağından dolayı şiirsel duruşunu bir tanımlamada bırakalım, o kaosun sanatçısıdır.

Dostoyevski genelde karanlık ve şeytani bir dünya çizer bize, bu dünyada “iyi insan” bir aptala dönüşür ve farkında olmadan toplumdaki tezatlıkların ayyuka çıkmasına sebebiyet verir; fakat yok edilmekten kurtulamaz. Tıpkı İsa Mesih gibi. Yine de ruhlarımızda hep yeri olan umut bu dünyada da vardır.

Vereceğimiz listede Dostoyevski’nin romanlarından uyarlanmış filmler yoktur, mesela Zeki Demirkubuz’un “Yeraltı”, “Le Notti Bianche” (Beyaz Geceler) ya da “The Double” (Öteki) burada yoktur. Buradaki filmler Dostoyevski’den ilham almış― bu karakter bazında olabilir ya da konu bazında― yani onun hayranlık bırakan eserlerinden etkilenmiş filmlerdir. Geriye sayım başlasın o zaman…

_______

Enemy

Enemy (Düşman) / Denis Villeneuve 2013

“Double” ya da “Doppelganger” (öteki kişi) konusu sinema tarihinde çok sık kullanılan temalardan biridir. Bu Bertolucci’nin “Partner”ından “Lost Highway” (Kayıp Otoban), “Mullholland Drive”a (Mullholland Çıkmazı) ve Fight Club’ına (Dövüş Kulübü) kadar süregelmiştir. Her açıdan incelenmiş ve sunulmuş fakat Denis Villeneuve’a karşımıza farklı bir sinematografik dokunuşla geliyor. Nobel Ödüllü Jose Saramago’nun bir romanından uyarlama olan film Dostoyevski’nin katkılarıyla karşımızda.

Aklınıza bir Dostoyevski uyarlaması olan “The Double” filmi geldiyse, hemen vazgeçin, çünkü Villeneuve’nın film çok daha hayranlık verici ve başarılı. Öncelikle belirtelim, yönetmen hikâyeden çok olaylar karşısında karakterlerin duygularını ve imgeleri ön planda tutuyor.

Film, Gyllenhaal’ın ikiye bölünmüş aklına yavaştan bir iniş şeklinde değerlendirilebilir. Biz farkında olmadan iki kimlik arasında gidip gelen karakter sonunda kimlikleriyle bütünleşiyor.

Villeneuve’nın görüntü çalışması filmin en büyük başarılarından biri, yavaş yavaş hareket eden görüntüler bizi bazen çok şaşırtıyor bazen de hayran kalıyoruz (devasa örümceğin binaların içerisinden yürümesi mesela unutulmaz). Filmde deliliğin ve bastırılmış duyguların içinde kayboluyor seyirci.

Hatırlayalım, Dostoyevski’nin “The Double”ı (Öteki) yayınlandığında şizofreni üzerine psikiyatri teorileri yeni yeni keşfedilmeye başlıyordu, oysa şimdi bilgi çağında sinema iki hayatı olan bir adamın yaşamını anlatmak için mükemmel bir köprü (Meta-sinematografik görüntüler mesela, Jake Gyllenhaal’ın kendini bir filmde oynarken görmesi).

____

The Departed

The Departed (Köstebek) /Martin Scorsese 2008

“The Departed”ın (Köstebek) ilk bakışta Dostoyevski ve poetik duruşu ile çok ortak özelliği yokmuş gibi dursa da, bir cinayet filminden çok iyi ve kötü arasında ciddi bir ayrımının olmadığını karanlık bir atmosferde göstermesi Rus yazardan etkilendiğinin kanıtıdır: İyi bir amaç adına kötü işler yapılır mı? İyiliğin bittiği ya da bitmesi gerektiği bir nokta var mıdır?

Film bu sorular rahatsızlık veren ikili oyunlar üzerinden kısmen cevabını buluyor. Ve aşk, kirlenmiş ve şiddetin kol gezdiği bir dünyada askıda kalmış bir aşk hikayesi: Matt Damon (kötü) ve Leonardo DiCaprio’nın (iyi) Vera Farmiga’ya olan aşkları. Bu aşk üçgeni iki erkek karakteri birbirine düşürmez (paradoksal bir şekilde habersizlerdir çünkü), bu da bize Dostoyevski’nin “Budala”sındaki Rogozin, Myskin ve Nastas’ja Filippovna’yı hatırlatıyor.

DiCaprio ve Damon birbirinin peşine düşüyorlar fakat sonunda ikisinin de hayatta kalmak adına birbirine ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Aslında iki karakter bizlerin iki yönünü (kötü & iyi) simgeliyor, sonunda ikisinden biri bunun cezalandırılacağını bilmeden diğerini yok etmeli.

_____

Yankesici

Pickpocket (Yankesici ) / Robert Bresson 1959

Kalabalık bir hipodromda bir adam yaşlı kadına yanaşır, arkasında bir süre durur ve at yarışını seyrediyormuş gibi yapar. Yarışın sonlarına doğru adamın elleri yavaşça kadının cüzdanını açar ve içerisinden bir miktar para alır. Dışa çıktığında bir dış ses duyar seyirci, adam hislerini tasvir eder: hırsızlık herkes için değildir, ancak seçilmiş insanlar yani “superman” yeteneği olanlar çalabilir. Çalmak toplum yararına bir iştir.

Bu Robert Bresson’ın harika filminin ilk sahnesidir. Bresson bu filmde sanki bir yankesicinin belgeselini çekiyormuş gibi sürekli kesik sahneler sunar, film müziği yoktur, sadece kalabalıkların mırıltısı gibi gündelik hayatın sesleri vardır.

Michel, yankesici, insanların paralarını çalmaktan acayip zevk almaktadır. Normal bir hayat sürdürebilecekken böyle bir seçim yaparak sanki kendini bilerek sömürüp yok etmek istemektedir. Michel Dostoyevski’nin iki karakterinin, Raskolnikov ve “Notes From Underground” (Yeraltından Notlar) romanındaki ana karakter, füzyonu gibidir.

Michel çalmayı eğer iyi bir amaç uğruna ise insanların yararına olduğunu söyler, hatta nerdeyse toplum yararına bir görevmiş gibi tanımlar. Dostoyevski’de Nietzcsche’nin Süpermen’in hatırlatmak istercesine kendi ana karakterine aynı cümleyi kurdurtur. En önemli farkı seyirci sonuna doğru farkeder, o da karakterlerin psikolojik davranışlarıdır.

Raskalnikov şiddetli bir ızdırap içerisindeyken, Michel hissizdir. Gerçi Michel en beklenmedik zamanda yani filmin son sahnesinde Raskalnokiv’la aynı kaderi paylaşır ve duyguları açığa çıkar, böylece farkında olmadan kurtuluşunu bulur.

____

Orada Olmak

Being There (Orada Olmak) / Hal Asbhy 1980

Chance bütün hayatını Washington DC’de şehirden uzakta olan bir evin bahçesinde bitkilerin ve ağaçlarını bakımını üstlenerek geçiren bir bahçıvandır. Bir gün gerçek dünyaya çıkmak zorunda bırakılır, oysa Chance Televizyon dışında bu dünyayla hiç tanışmamıştır.

Chance’ın şansı yaver gider ve toplum ve dışardaki dünya ne onu bastırır ne de yok eder. Aksine yenice tanıştığı bu dünyada insanlar onun devlet ve toplumsal düzen üzerine yorum yapmasını isterler. Hatta başkan onu özel olarak davet eder ve klasik bahçıvanlık literatürünü kullanarak iletişim kuran Chance’ın cümlelerinden alıntı yaparak konuşmalarında kullanır.

Hal Ashby toplumdaki bireylerin Chance’ın takıntılı bir şekilde seyrettiği televizyonda gördükleri herşeyin doğru olduğuna inanmalarını mükemmel bir şekilde yerer. Chance herşeyi televizyondan öğrenmiştir, fakat yine de onun üzerinden para kazanmak isteyen (hatta başkan olmasını isteyen) çevresindeki herkesten üstündür.

Sıradan bireyin bir dahi olduğu hatasına düşmek gibi çok bilindik bir temayı kullanmış birçok filmin aksine, “Merhaba Dünya”da ‘hata’ bilinçli olarak açığa çıkartılmıyor. Bir sahnede birden bir gölün üzerine yürürken görülüyor mesela. Modern bir budala Chance, laik olduğu kadar dindar biri. Umursamaz ama bencil değil, onu dahi gören insanların davranışlarını dikkate almayan bir dahi-budala.

____

Maç Sayısı

Match Point (Maç Sayısı) /Woody Allen 2005

Bu listedeki bütün filmlerden Dostoyevski’yi en çok hissedeceğimiz film Woody Allen’ın Maç Sayısı’dır (gerçi Allen “Love and Death”de (Aşk ve Ölüm) başyapıtında direkt Dostoyevski ve Rus edebiyatı üzerine bir çalışma yapmıştır). Allen bu filmde zaten Dostoyevski göndermesini hemen ilk sahnede yapar ve başroldeki kahramanın eline Suç ve Ceza romanını iliştirir.

Tıpkı “Crimes and Misdemeanors” filminin iki bölümünden birinde incelediği gibi, Allen insanoğlundan ziyade onun bencilliğini, güce karşı susamışlığını ve başkalarının haklarını dikkate almadan sadece kendi huzurunu düşmesini irdeler. Yönetmen aynı zamanda kötünün varlığının iyiylik karşısında hep muzaffer oluşuna değinir.

Film aynı zamanda “şans”ın hayatımızdaki önemine değinir, bazen korkunç derecede hayatımız üzerinde oyun kurucu olmasından tutun hayatımızın akışına herşeyine müdahale edebilmesine kadar, tıpkı bir tenis maçı gibi (topun filenin hangi tarafına düşmesi gibi). Kader gibi olgular ne zaman biter, ya da biter mi? Bizim özgür irademiz peki nerede başlar?

Kahramanımız Suç ve Ceza’daki Raskolnikov’a hem çok benziyor hem de çok farklı. İkisi de sonunda cinayet işliyor, fakat Raskolnikov ahlaki bir vazife uğruna öldürürken Chris sadece kendi çıkarı için değil aynı zamanda sevdiği birini öldürür.

Woody Allen aslında burada insanlık ve adalet adına yitirdiği umudunu yansıtır, Chris cinayetten sonra yüzünündeki ifadeyi hiç değiştirmez, eşi yanındayken tereddütsüz bir şekilde cinayeti gazeteden okur ve bu sırada bornozuyla kahvaltı yapıyordur. Bilinci yerindedir Chris’in çünkü kendisi için yaptığı bir iyilik olarak görür cinayeti, oysa Raskolnikov pişmanlık duyar ve sonunda itiraf eder. Chris böyle bir şey yapmayacaktır, sadece gelişen olaylara dışardan bakarak kaderin oyununu oynamasının keyfini sürecektir.

Allen herşeyin bizim irademize bağlı olduğunu ima eder, ya itiraf ederiz ―kimse bunu bizim için yapmayacaktır çünkü― ve cezamızı çekeriz, fakat bizler yine de kendi çıkarlarımızı düşünürüz bu bir başkasının canına kastetmek dahi olsa. Bu yüzden Raskolnikov dürüst bir kahramandır, oysa modern zaman kahramanları Chris Wilton gibidir.

____

Ölüm Kararı

Rope (Ölüm Kararı) / Alfred Hitchcock 1948

“İyi ve kötü, doğru ve yanlış sıradan, hatta alt sınıf, insan için icat edilmiştir çünkü onun bu ayrımlara ihtiyacı vardır” diyor Hitchcock’un dehşet verici filmindeki iki katilden biri olan Brandon. Bunu söylerken kendi entelektüel ve fiziksel üstünlüğünün ona cinayet işleme hakkını verdiğini ima eder çünkü Brandon’a göre onun gibiler dışında deneysellik adına birini öldürmez, öldüremez. Brandon esasen “Maç Sayısı”ndaki Chris Wilton ile “Suç ve Ceza”daki Raskolnikov arasında bir köprü karakter gibi desek yanılmış olmayız.

“Ölüm Kararı” listemizdeki Dostoyevski’nin başyapıtından (Suç ve Ceza) en çok etkilenmiş filmdir. Eğer “Maç Sayısı” Dostoyevski atmosferini en çok sunan film ise,” Ölüm Kararı” Suç ve Ceza’daki en belirgin dönüşümlere hicivli bir yaklaşım sergileyerek üst sınıfın dünyası ile dalga geçen bir Hitchcock gerilim filmidir. Aslında film ve roman arasındaki en keskin fark cinayete sebep olan motifdir. Kitapta önceden belirtiğim gibi ahlaki bir vazife niyetine cinayet işleniyor, filmde ise öldürmek tamamen deneysel bir nitelik taşıyor―Böylece Brandon’un ‘üstün olanların öldürebileceği ve öldürmesi gerektiği teorisi doğrulanmış oluyor.

Bütün bunlar bizi tekrar Suç ve Ceza’ya ve Dostoyevski’ye getirir. Raskalnikov çevresindeki insanlardan daha iyi olduğuna inanır, bu durumda altındaki insanları öldürmesi anlaşılır ve haklı bir gerekçe. Brandon’un da iddiası çok farklı değil fakat ona göre suçunu meşrulaştıracak çok sebep vardır ve ipi çekildiğinde bunu açıkça söyleyecek kadar cesaretlidir.

____

Taksi Şoförü

Taxi Driver (Taksi Şoförü) / Martin Scorsese 1974

“Ben hasta bir adamım… kinci bir adamım. Antipatik bir adamım. Sanırım karaciğerimde bir rahatsızlık var, fakat ne hasta etti bilmem, beni neyin rahatsız ettiğinden emin değilin. […] Karaciğerim kötü evet, bırakalım daha da beter olsun!”

Dostoyevsky’nin “Yeraltından Notlar” romanındaki isimsiz ana karakterin kendini tanıtırken kurduğu ilk cümlelerdir bunlar. İsimsiz kahraman her şeyden ve özellikle kendinden nefret ettiği için kendini gömdüğü metaforik bir yeraltından dış dünyayı irdeler. İlkel bir toplumun çocuğu değildir, okumuş, çalışıyor, hayatının akışını değiştirebilir fakat karşısına bir fahişe gibi farklı seçenekler çıktığında bilinçli bir şekilde yaşamını yok eder. Hatta savunmasız olan böylebir kadına nefretini ve kinini kusmak iyi hissetmesini sağlıyor.

Paul Schrader, “Taksi Şoförü”nün ünlü senaryo yazarı, Travis Bickle karakterini yazarken belirgin bir şekilde Dostoyevski’nin bu kısa romanından ilham almıştır. Analoglar çok barizdir zaten. Travis onu bir top yemi gibi kullanmış toplumdan dışlanmıştır, filmde Vietnam savaşına yapılan gönderme o açıdan önemlidir. Travis’in elinde kalan tek şey taksisi ile New York’ta geceleri yola çıktığında toplumun çürümüş parçalarına şahit olmaktır.

Martin Sorsese bu karmaşayı ve amaçsızlığı çok iyi bir şekilde sunar: Travis bir telefon kulübesinde telefonla konuşmaktadır, fakat kamera hafifçe sağa kayar ve Robert de Niro’nun yarısını görüntüden keser ve boş bırakır o kısmı. Telefon konuşması bittiğinde Travis yürüyüp gider, ve görüntüde bu kez sadece omuzlar görülür.

“Yeraltından Notlar”ın anlatıcısından farklı olarak Travis topluma dahil olmaya çalışır, ve sonunda ironik bir şekilde başarır, Jodie Foster’a yardım ederek. Yani Dostoyevski’nin anti-kahramanı fahişe olan Liza’yı görür ve film hastalıklı olduğu kadar gerçekçi sonuçları tartışmasız mükemmel bir şekilde sunmaya başlar.

____

Hazırlayan Pietro Mauri

Çeviren: Elif Şimşek

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Metafor Dolu 10 Film

Anlam karmaşası içerisinde beyaz perde.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema duyguların dışa vurumlarından oluşan; insanı insana, insanla anlatan sanat dallarından biridir. Hal böyleyken bazı yapımlar yansıtmak istediği duygu ve düşünceleri seyircinin kucağına bırakıp kaçarken, kimi filmler metafor aracılığıyla temellendirmelerini yapar. İşte etkisinden çıkmayacağınız ‘Metafor Dolu 10 Film‘ sizlerle. İyi seyirler.

İz Sürücü (1979) Stalker IMDb 8,2

Uzak bir gelecekte, bambaşka bir yaşam düzeni içerisinde, ismi olmayan bir ülkede, dünyaya düşen dev göktaşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz, yeni bir bölge oluşmuştur.

Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine sadece gerekli olgunluğa erişmiş cesur Stalker’lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. Kahramanımız Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim adamına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir.

Stalker, dev bir göktaşının yaşamı alt üst etmesinin akabinde oluşan esrarengiz Zone bölgesi ve buraya girmek isteyen bir bilim insanı ile yazara eşlik eden bir Stalker’ın hikâyesini anlatıyor.

İhtiyarlara Yer Yok (2007) No Country for Old Men IMDb 8,1

Llewelyn Moss, bir olay yerinde bulduğu çantayı alır ve başını hiç ummadığı bir belaya sokar. Artık peşinde bir kiralık katil vardır. Moss bir Vietnam gazisidir ve bir şekilde uyuşturucu olaylarının ortasında soruna dönüşen bir meseleye karışır. Peşindeki katil Anton Chigurh planı konusunda kararlıdır çünkü işini yarım bıramak niyetinde değildir. İşin için çok sayıda masum insanın ve suçluların da karışacağı soluk soluğa bir takip başlayacaktır.

Bugün Aslında Dündü (1993) Groundhog Day IMDb 8,0

Hava durumu spikeri olan Phil Connors Pennsylvania’daki bir kasabaya geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. Kendini beğenen ve kibirli biri olan Phil, kasabadaki bu basit ve sıradan insanlarla bir arada olmaktan hiç hoşlanmaz. Berbat bir gün geçirir ve kar fırtınasından dolayı yollar kapandığı için orada sabahlamak zorunda kalır. Tek istediği bu ortamdan bir an önce kurtulmaktır ama sabah uyandığında anlamakta zorlanacağı bir şeyle karşılaşır. Zaman döngüsüne yakalanmış ve o nefret ettiği günü her gün yeniden yaşamak zorundadır. Tek çaresi gününü güzel geçirmeyi sağlayacak şeyler bulmak olan Phil her gün aynı şeyleri yaşıyor olmanın da avantajını kullanmaya başlar. Bill Muray’ın kendisine hayran bırakacağı Harold Ramis imzalı bu film eğlenceli bir klasik.  

Persona (1966) IMDb 8,1

Persona, Bergman filmografisinin en şaşırtıcı ve en aykırı parçası. Yönetmenin ustalığının ve modern sinemayı etkilemekle kalmayıp onu nasıl büyük ölçüde kendinden çıkardığının en güzel kanıtlarından biri. Sinamotografisinin ustalığını bir yana bırakırsak, buradaki sinema dilinin günümüzdekinden geri kalan yanı yok. Sinematografi de işin içine girdiğinde Bergman fersah fersah öteye gidiyor. Kuralları kim koydu diye merak ediyorsanız işte size Bergman, sinemanın gerçek babası. Örneğin Lynch Mulholland Çıkmaz’ını yazarken bu filmi en az on kez izlemiş olmalıdır.

Solaris (1972) Solyaris IMDb 8,1

Ağır işleyen filmlerindeki muhteşem görsellikle sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Solyaris”, Tarkovsky’nin en önemli yapımları arasında yer alır. İnsanlığın sadece utanç duygusuyla kurtulabileceğine inanan yönetmen, Solaris gezegeni bölgesine kurulu olan bir uzay istasyonunda iki bilim adamının yaşadığı insanlık deneyimini aktarıyor.

Doktor Kris Kelvin, gönderilen bilim insanlarının geri dönmediği Solaris gezegenine gider. Burada olup bitenleri anlamaya çalışan Doktor, kısa bir süre sonra gezegenin sırrını anlayacak ve büyük bir vicdan muhasebesi yaşayacaktır.

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (2003) Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom IMDb 8,0 

Mevsimler ve doğanın o kusursuz çağrısı, yarattığı teslimiyet arzusu belki de başka hiçbir şeyde benzeri olmayan. Yüzen bir ev ki doğaya dair ne varsa muhteşem olan onu çevrelerken o göl ortasında yüzmekte. Yaşlıca bir rahip ve kendisine refakat eden diğer genç-çocuk rahip adayı.Yaşlı rahip, ona her şeyi bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. Gerçek bir görsel şölen olarak beyazperdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan bir film.

Hiç Bitmeyen Öykü (1984) Die unendliche Geschichte IMDb 7,4  

Zorbalığa uğrayan Bastian, okulunun tavan arasına kapanır ve ejderhalar, yarış salyangozları gibi sihirli yaratıkların ülkesi Fantasia hakkında bir kitap okumaya başlar.

Kaynak (2006) The Fountain IMDb 7,2

Ölümsüzlüğün ağacı: Hayat Ağacı.

The Fountain, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için giriştiği ebedi savaşımı anlatan bir yolculuk. Destansı yolculuk, 16. Yüzyıl İspanya’sında bir fatih olan Tomas’ın (Hugh Jackman), ölümsüzlük bahşettiğine inanılan efsanevi bir varlık olan Gençlik Çeşmesi’ni aramaya çıkmasıyla başlar. Hikaye, modern bir bilim adamı olan Tommy Creo, sevgili karısı Isabel’ı yavaş yavaş öldüren kanseri tedavi edebilmek uğruna ümitsiz çırpınışlarını anlatarak devam ediyor. 26. Yüzyılda derin uzayda yolculuk eden astronot Tom, kendisini bin yıldır yiyip bitiren gizemleri kavramaya başlar. Bu bin yıla yayılan üç hikayede, tüm zamanların Thomas’ı olan savaşçı, bilimadamı ve kaşif; hayat, aşk, ölüm ve yeniden doğuş kavramlarıyla yüzleşir. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır.

Eraserhead (1977) IMDb 7,4

Sinema tarihinin en orjinal filmlerinden birisi olan film, David Lynch’in ilk uzun metraj filmidir. Dev makinelerin çalıştığı dumanlarla kaplı bir evrende geçen filmde Jack Nance’in canlandırdığı Henry Spencer’ın özürlü kız arkadaşı olan Mary X’den (Charlotte Stewart) mutant bir çocuğu olur. Bu öykü etrafında ilerleyen film, 30 dakika boyunca Spencer’ın kabusuna bizi davet eder. Filmde Henry Spencer evi terk eden kız arkadaşının öfkesini bebeğini öldürerek dindirir. Bir sürü rahatsız edici imge, izleyicinin algısını allak bullak eden bir ses bandı ve siyah-beyaz görüntüleriyle, ‘Eraserhead’ bir deneysel sinema başyapıtıdır. Filmde fantastik görüntüler çoğunluktadır.

Kutsal Motorlar (2012) Holy Motors IMDb 7,1

Cesar o gün her sabah yaptığı gibi işe gitmek için elinde çantası, yaşadığı görkemli malikaneden çıkar, beyaz limuzinine doğru yürür. Çevresindeki korumalar ona eşlik ederken, şoförü Celine kendisine kapıyı açar ve yol boyunca o gün tamamlamaları gerekan randevularından konuşurlar. Cesar eline yaşlı bir kadın peruğu alıp onu düzeltmeye başlayıncaya dek her şey normal gibi görünmektedir. Peki gerçekten her şey bu kadar normal midir.

Prometheus (2012) IMDb 7,0

Tekrar bilim-kurgu türüne dönüş yapan kült yönetmen Ridley Scott’ın önderliğinde Alien’ın köklerine yapılan bu yolculuk, hayatın başlangıcına dair araştırma yürüten bir ekibin evrenin en karanlık noktasında yaşadıkları maceralara odaklanıyor. Ekibin insanoğlunun geleceğini korumak adına girdiği bu savaş, her şeyin sonu olabilir.

Ters Yüz (2015) Inside Out IMDb 8,1  

Ters Yüz, küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley’ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü. Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır.

Okumaya Devam Et

Liste

Gözden Kaçan 10 Güzel Fransız Filmi

Fransız kalmayın!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Tatlı Günler (1967) Les demoiselles de Rochefort IMDb 7,7

Hollywood’un Altın Çağ’ından bir müzikal uyarlaması olan Tatlı Günler, ikiz kız kardeşlerin hikayesini anlatıyor. Anneleriyle birlikte yaşayan kardeşlerin biri piyano, diğeriyse dans öğretmenidir. Rengarenk sahneleriyle komediyi bütünleştiren kasabaya gelen iki yabancı, askerliğini yapmak üzere gelen genç sanatçı Maxence ve sevgilisiyle buluşmak isteyen Parisli işadamı Simon, kardeşlerin hayatını baştan aşağı değiştirecektir.

Paris Eğleniyor (1955) French Cancan IMDb 7,4

Yetenek avcısı ve şov yapımcısı Danglard, bir yandan tüm engellere ve kıskançlıklara rağmen ilerlemeye devam ederken bir yandan da çamaşırhanede çalışan ve Nini’ye bir kariyer hazırlama çabasındadır. Danglard’ın Moulin Rouge adlı yeni dans salonu Fransız Cancan’ın tapınağı olmak üzeredir.

Unutulmazlar (1962) Le doulos IMDb 7,8

 Maurice hapisten yeni çıkmış bir hırsızdır. Bir gün çalıntı mal satan Gilbert’i öldürür ve başka bir soygunun ganimetine konar. Bir sonraki soygunu için gerekli ekipmanı kendisine arkadaşı Silien tedarik eder.

Yumuşak Ten (1964) La peau douce IMDb 7,5

Pierre Lachenay, başarılı bir edebiyatçı ve yayıncıdır. Lizbon’a bir konferans için giderken Nicole isminde bir hostesle tanışır. Evli ve bir çocuk babası olmasına rağmen Nicole’a karşı duygularını engelleyemeyen Pierre, tüm varlığını kasıp kavuran bir aşkın içine düşer.

Son derece dengesiz bir yapısı olan karısı Franca’dan durumu saklamaya çalışsa da duyguları, artık Nicole’dan ayrı yaşamaya dayanamayacak boyuttadır. Karısından ayrılmaya karar verir ama bu ayrılık herkes için son derece trajik bir sonla noktalanacaktır.

François Truffaut’ya Cannes’da Altın Palmiye adaylığı getiren bu etkileyici dram, son derece sağlam karakter analizleri ve durum tahlilleri ile bunları çarpıcı bir dille sunan oyunculuklarla bezeli. Truffaut’nun en etkileyici filmlerinden biri olduğunu ekleyelim.

Une femme est une femme (1961) IMDb 7,5

Film, günün birinde bir bebek sahibi olmaktan başka bir şey istemeyen bir striptizci olan güzel Angela’nın öyküsünü anlatır. Birlikte yaşadığı sevgilisi Emile buna yanaşmaz ve ertelemeye çalışır. Angela’nın sürekli ısrarları karşısında onu biraz da baştan savmak için şaka yaparak onun en iyi arkadaşı Alfred ile bir gece geçirmesini önerir. Bu arada Alfred de Angela’ya ilan-ı aşk eder. Sonunda Angela, Emile’in önerisine uyar; şaka gerçek olur ve yanlış anlamalar, kıskançlıklar ve tartışmalar başlar. Ama sonunda Angela istediğine kavuşur.

Jean de Florette (1986) IMDb 8,0

Uzun bir aradan sonra doğduğu köye dönen Ugolin’in en büyük hayali karanfil yetiştirmektir. Bu işte yüksek bir kâr olabileceğini gören amcası Le Papet yeğenine karanfil ekmesi için bir tarla aramaya başlar ve komşusu Jean Cadoret’nin çiftliğinde karar kılar.

Un homme qui dort (1974) IMDb 8,1

Modern yaşamın ağırlığını kaldıramayan, tutunamayan bireyler üzerine bir film. Artık hiçbir şey hissetmeyen isimsiz baş karakterin hikayesi, diyalog olmayan, sadece bir dış sesin konuştuğu film boyunca anlatılıyor.

Paralel Yaşamlar (1955) La Pointe-Courte IMDb 7,1

Dört yıllık evlilikleri boyunca birbirlerinden uzaklaşan bir adam ile bir kadın, kocanın doğum yeri olan La Pointe-Courte adlı küçük balıkçı köyünü ziyaret ederler. Köyde bulundukları süre boyunca iş, eğlence, evlilik, doğum ve ölümün basit izleği çevrelerinde sürüp gidiyor. Bu durum yavaş yavaş çiftin hayata bakışını değiştiriyor ve yeniden bir araya geliyorlar. Film, Fransız Yeni Dalgası’nın ilk örneği olarak kabul ediliyor. Agnès Varda’nın geniş bir toplumsal-siyasal konular yelpazesini içeren bu ilk sinemasal çabası, aslında paralel olarak gelişen iki film. Paralel Yaşamlar, nesnelerin görünürdeki dünyası ile duygu ve düşüncelerin iç dünyası arasındaki ikili ilişkiye duyduğu ilgiyle, 60’lı yılların yeni Fransız sinemacılarını çok meşgul edecek bir temayı ele alıyor.

Zazie dans le métro (1960) IMDb 7,0

Küçük kız çocuğu Zazi, taşradan Paris’e Amcası Gabriel’in evinde kalmaya gelir. Zazi’nin hayallerini Paris metrosunda gezmek süslemektedir. Bu amaçla Gabriel’in evinden kaçar.

Genç ve Güzel (1972) Une belle fille comme moi IMDb 6,5

Stanislas Previne suçlu kadınlar üzerine tez yazan genç bir sosyologtur. Hapishanede yapacağı bir görüşme kapsamında Camille Bliss ile tanışır. Camille, sevgilisi Arthur’u ve kocası Clovis’i öldürmekle suçlanmaktadır. Böylece Stanislas’a hayatını ve aşk ilişkilerini anlatmaya başlar.

Taste Of Cinema

Okumaya Devam Et

Liste

Psikolojiyi Geren 10 Film

Dikkat bu filmler psikolojiyi gerer.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ölüm Korkusu (1958) Vertigo IMDb 8,3

Vertigo, Hitchcock’un teknik ve işlediği konu itibariyle sinema tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bir suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson’da, bu olayın ardından yükseklik korkusu başgösterir. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korku nedeniyle mesleğini bırakıp emekli olan dedektir, eski bir arkadaşı tarafından, ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine’ni izlemesi için kiralanır. Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası kadının intihara meyilli olduğunu görür. Artık işleri yoluna koymak için uzaktan takip etmek yetersiz kalacak, Scottie’yi kendi korkularıyla da yüzleşeceği bir mücadelenin içerisine sürükleyecektir.

Rosemary’nin Bebeği (1968) Rosemary’s Baby IMDb 8,0

Tanınmış bir aktör olmak için çabalayan Guy ve güzeller güzeli karısı Rosemary, New York’taki yeni hayatlarına başlamak için eski bir binada mütevazi bir daire kiralarlar. Genç çiftin bu yabancı yere alışmalarındaki en büyük yardımcısı üst katlarında oturan yaşlı Castavet çifti olur. Castavet çiftinin ‘fazlaca’ misafirperver olan tavırları güzel Rosemary’i şüphelere sürüklerken kocası Guy olan bitenin farkında değildir. Günden güne tedirginleşen ve şüpheleri kocası tarafından önemsenmeyen Rosemary gördüğü tuhaf ve korkutucu bir rüyayla derinden sarsılır. Rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını gören kadın gerçek hayatında da hamile kaldığında komşuların gizemi giderek artacaktır.

The Wicker Man (1973) IMDb 7,5

Neil Howie isimli bir dedektif polis İskoçya’daki Summerisle Adası’nda meydana gelen gizemli bir davayı çözmek için bölgeye gider. Bir genç kız esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuştur ve Howie onu bulması için görevlendirilmiştir. Adaya vardığında bir sürprizle karşılaşan dedektif yerli halktan aslında öyle bir kızın asla var olmadığını işitir. Koyu bir Pagan inancına sahip olan yerli halk genç kızın varlığını kabul etmedikçe Neil Howie burada paganizme dair öğrendiği şeylerle birlikte olayların göründüğü gibi olmadığına kanaat getirecek, genç kıza ne olduğunu öğrenebilmek için ada halkına karşı zorlu bir mücadeleye girişecektir.

Gözü Tamamen Kapalı (1999) Eyes Wide Shut IMDb 7,4

Bill Harford ve karısı Alice Harford’ın dış dünyaya mutlu bir yansıyan bir evlilikleri vardır. İlişkilerinde her şey yolunda gibi görünmektedir. Bir gün katıldıkları bir davette Alice, başka erkeklerle sohbetlere dalar. Bunu fark eden Bill, hem sinirlenir hem de yaşanan bu duruma tuhaf bir tepki gösterir. Bill, yaşanan o geceden sonra kimliğini cinselliğe emanet edecektir. Oldukça tuhaf düşüncelerle örülü bir cinsellik dünyasına doğru savrulacaktır.

İnsan Avcısı (1986) Manhunter IMDb 7,2

Will Graham özel bir vazifelendirmeyle tekrar eski işine geri dönmek durumunda kalmıştır. Kendisi emekli olmuş bir gizli ajandır. Daha önce FBI için hizmetlerde bulunmuş, emekli olmuş, lakin şimdi amansız bir seri katili enselemek için tekrar iş başı yapmıştır. Will Graham, psikopat düşünce tarzını çözme konusundaki yeteneğine ek olarak, daha önce yakaladığı ünlü katil Dr. Hannibal Lecter’ın da yardımıyla Kızıl Ejder olarak bilinen korkunç caninin peşine düşer. Thomas Harris’in Kızıl Ejder adlı kitabından Michael Mann tarafından sinemaya uyarlanan yapım, Hannibal Lecter efsanesinin gençlik dönemini de kapsamaktadır. 1986 yapımı bir suç filmi olan Manhunter’da yönetmenlik koltuğunda Michael Mann oturmakta. Heyecanlı br polisiye.

Tiksinti (1965) Repulsion IMDb 7,7

Londra’da kız kardeşi ile yaşayan Carol’un (Catherine Deneuve) oldukça güzelliğinin ve sıradan yaşamının arkasında kimsenin bilmediği takıntılı tiksintileri saklıdır. Özellikle cinselliğe olan tiksintisi kız kardeşinin tatile çıktığı bir zamanda oldukça şiddetli ve şizofrenik bir görünüm kazanır.

Karanlık Sırlar (2003) Janghwa, Hongryeon IMDb 7,2

Psikolojik gerilim içerikli film uslubu ve oyunculuk performansı ile dikkat çekiyor. İki kız kardeşin anneleri tuhaf bir biçimde ölür ve bunu takiben de kardeşler hastalanırlar. İyileşene dek de hastanede kalırlar. Tedavileri tamamlandıktan sonra eve dönen kardeşler, babalarının yeni eşi olan Eun-joo isimli üvey anneleriyle anlaşamaz. Zaman zaman üvey annelerinin garip davranışları ve kardeşlerin hastalığının tekrarlaması evde huzursuzlık yaratır. Ayrıca babalarının olaylara tepkisiz kalışı ve labirenti andıran yapısıyla yaşadıkları ev, kızları tedirgin etmeye başlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de doğaüstü olayların meydana gelmesi, gerilimi arttıracaktır.

Suç Zamanı (2007) Los Cronocrímenes IMDb 7,2

Hector karısıyla birlikte yeni evlerine taşındığı gün inanılmaz bir olay yaşar. Elinde dürbünü çevreyi gözetlerken ormanda çıplak bir kadın görür, çaktırmadan yanına gider fakat bu esnada gizemli bir adam tarafından bıçaklanır.

Aynı adamdan kaçarken garip bir mekana ve mekanda yer alan bir aletin içine sığınır. Fakat bu kaçış onun zamanda geriye gitmesine neden olacaktır. Hector zamanda geriye gidince bir anda 2. Hector durumuna düşer. Eski hayatına devam etmek için orijinalini öldürmesi gerekmektedir. Bu arada Hector’ların sayısı artar.

Şeytan Çıkmazı (1987) Angel Heart IMDb 7,3

Louis Cypher adlı gizemli bir müşteri, özel dedektif Harry Angel’dan bir adamı bulmasını ister. Verilen ipuçlarını değerlendiren Angel, hedefine doğru ilerledikçe bir takım doğaüstü olaylarla karşılaşır. Dahası, aranan kişiye dair bilgi aldığı herkes vahşice katledilmektedir. Polisin suçu kendi üzerine atmasından korkan Angel, her şeye rağmen görevini yerine getirmeye çalışır… Ta ki…

Kill List (2011) IMDb 6,4

Elindeki işi yüzüne gözüne bulaştırdıktan sonra yeni görev üstlenen bir tetikçi üç cinayet için garanti vererek önceki başarısızlığına dair sağlam bir bedel ödeyecektir. Başlangıçta kolay bir iş gibi görünen olay çok geçmeden farklı bir biçimde çözülmeye başlar. Öyle ki katilin kalbi dipsiz karanlıklara doğru yola çıkacaktır. Bedel sözcüğü hiç ummadığı bir anlamda gerçek olacaktır. Hayatı yönetenin kişinin kendisinden ziyade çok daha yüksek bir güç ve enerji olduğu aşikardır. Ve elbette duruma teslimiyet kaçınılmazdır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler