İlber Ortaylı’nın Tavsiye Ettiği Filmler

Genel Liste

İlber Ortaylı, 2018 yılında çıkan kitabı “Bir Ömür Nasıl Yaşanır? Hayatta Doğru Seçimler İçin Öneriler”in yedinci bölümünde mutlaka izlenilmesi gereken filmlerin yer aldığı bir seçki yayınlamıştı. Tarihin tozlu sayfalarına ışık tutan filmlerin çoğunlukta olduğu bu seçkiyi sizler liste haline getirdik. İyi seyirler.

Potemkin Zırhlısı (1925)

Dünya sinemasının başyapıtları arasında, tüm zamanların en önemli filmi olarak görülen Potemkin Zırhlısı; 1905 devrimi yansıtan devrimci bir film olmasının yanında, büyük usta Eisenstein’ın sinema sanatında devrim yaratan bir çalışmasıdır.

Aleksandr Nevskiy (1938)

13. yüzyılda yaşamış bir Rus halk kahramanı olan Alexander Nevsky’nin epik hikayesini anlatan yapım, ortaya koyduğu yapı itibariyle daha sonraları büyük bir zenginliğe kavuşacak olan epik-tarihi film türünün bir tür öncülü görevini görmüştür.

Bir Kuşak (1955)

Nazi işgalindeki Polonya’yı anlatan film, yönetmen Andrzej Wajda’nın Savaş Üçlemesi’nin ilki.

Wesele (1957)

Stanislaw Wyspianski’nin bir tiyatro oyunundan Andrzej Wajda tarafından sinemaya uyarlanan Wesele (Düğün) ; halka inmek için, kendi sınıfından olmayan bir kızla evlenen bir Polonya soylusunun hayatını konu almaktadır.

Küller ve Elmaslar (1958)

Yıl 1945. İkinci Dünya Savaşı’nın bitimi, Polonya. Direnişçiler arasında yer alan Maciek’e zor bir görev düşer. Szczuka’yı öldürmesi gerekmektedir. Aslında daha öncekilerin yanında bu görevin de pek bir zorluğu yoktur. Fakat Szczuka onun eski bir arkadaşıdır. Maciek, bu durumda oldukça riskli bir karar alır.

Vaatler Ülkesi (1975)

19. yy. sonu. Polonya tekstil endüstrisinin beşiği Lodz’da üç arkadaş; Polonyalı Karol Borowiecki, Alman Max Baum ve bir Yahudi olan Moritz Welt bir tekstil fabrikası kurmak ister.

Acımasız pamuk kodamanları tarafından uygulanan çeşitli hilelere başvururlar. Ama yeni fabrikaları bir yangında kül olunca yolları ayrılır. Karol nişanlısından ayrılıp ülkenin en büyük fabrikatörü Mueller’in kızıyla evlenir ve Lodz’un en büyük kapitaline sahip olur.

Waterloo (1970)

Napolyon, 1813’te müttefik kuvvetler ordusuna karşı savaşı kaybeder ve Elba Adası’na kendi ordusuyla birlikte sürgün edilir. Bourbon Hanedanlığı, Napolyon’un yerine Fransa’nın başına getirilir. Biraz güçlenen ve ülkedeki yönetim boşluğunu fark eden Napolyon, ordusuyla birlikte Paris’e yürür ve yönetimi tekrar ele geçirir.

Dünyayı Sarsan 10 Gün (1983)

Gazeteci John Reed’in gözünden Sovyetler Birliğindeki Ekim Devrimini anlatan tarihi bir film.

The Constant Factor (1980)

Genç bir adam, işyerinde yozlaşmış ve küstah meslektaşlarıyla ve annesinin ölmekte olduğu hastanedeki ihmalkar yetkililerle yüzleşir. Yaşamak için, hayalperest bir şekilde kararlı bir ahlaki kod ararken, insanların zayıf yönleri ve zarar verme eğilimleri yüzünden acı çeker.

Macarlar (1978)

Ödüllü yönetmen Zoltán Fábri’nin 1978 yapımı bu filmi, İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı dönemde, bir çiftlikte çalışmak üzere Macaristan’dan Almanya’nın kuzeyine göç eden bir grup işçinin hikâyesini anlatır. 

Mephisto (1981)

1930’lu yılların sanat camiasının en sevilen isimlerinden biri olan Hendrik Hoefgen, dönemin en ünlü tiyatro sanatçılarından biridir. Kısa süre sonra iktidara gelen Naziler, sanat da dahil olmak üzere şehrin tüm yaşam düzenini tehlikeye atarlar. Nazi rejimi altında şiddete ve baskıya maruz kalan onlarca sanatçı arkadaşının tersine politik davranan Hendrik’in tek derdi kariyerini zedelememektir.

Colonel Redl (1985)

Yirminci yüzyılın başlarında Ukraynalı yoksul bir ailenin oğlu olan Alfred Redl, yeteneği ve azmi sayesinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Ordusunun en üst kademesine kadar yükselerek askeri istihbaratın başına geçer.

Bir kaç dili iyi konuşabildiği için İmparator Franz Joseph tarafından Ruslar aleyhine casusluk etmekle görevlendirilir. Ne varki Redl, etnik ve cinsel kimliğini gizleyerek fırsatları iyi değerlendirir. Gerçek kimliği öğrenilip şantaja uğrayana kadar da, her iki tarafın casusluğunu yaparak sefasını sürer.

Taraf Tutmak (2001)

Totaliter bir rejimde, sanatını yapmaya çalışan Wilhelm Furtwangler’in hikayesini anlatan film, bir sanatçının politik ve toplumsal sorumluluklarının nerde başlayıp nerde bittiğini sorguluyor.

Teorema (1968)

Pasolini’nin filmografisindeki, gerek vermek istediği anlam gerekse insanlarda yarattığı etki üzerine en fazla tartışılan filmlerden birisi olan Teorema, bir burjuva ailesinin yaşamının yabancı ve gizemli bir konuğun ziyareti ile parçalanmasını konu ediniyor. 

Dekameron’un Aşk Öyküleri (1971)

Pasolini’nin Hayat Üçlemesi adını verdiği filmlerinin ilki olan Il Decameron (The Decameron) – Dekameron’un Aşk Öyküleri, Boccaccio’nun yazdığı ve dünyanın ilk öyküsü olarak kabul edilen Decameron’un dokuz öyküsünden oluşuyor. On dört farklı geçiş yapılsa da, aslında Boccaccio’nun anlattığı dokuz öyküden biri ikiye, diğeri de beş parçaya bölünmüş ve bunda altıncı günün beşinci hikayesi olan ressam Giotto öyküsü, Pasolini’nin hayal dünyasıyla birleştirilerek anlatılıyor.

Roma (1972)

Rüyaların, tutkuların, anıların ve kadınların yönetmeni Rimini’li Federico Fellini, Roma ile İtalya’nın en sinematografik kentine yakından bakıyor ve kendi Roma’sını anlatıyor. Filmin bir diğer adının, ‘Fellini’nin Roma’sı’ olması son derece anlamlı.

Satyricon (1969)

Romalıların ahlak ötesi, hedonist ve karmaşık hayatlarına Fellini’nin anarşist kamerasından ve Ecolpius isimli bir öğrencinin gözlerinden bakıyoruz. Din, hayat ve cinsellik üzerine yapılan sohbetler üzerinden ilerleyen Satyricon, Fellini’nin geleneksel sinema anlatısını pek de umursamadığı bir filmi.

Leopar (1963)

1860 yılının Sicilya’sındayız. Prens Salina dehşete düşmüştür. Çünkü gündelik yaşamdaki değişimler kaygı vericidir ve reformlar her geçen gün kendini hissettirmektedir. İtalya’nın birleşme sorunu da Prens’i rahatsız eder.Yeğeni Tancredi ile zengin bir tüccarın kızı olan Angelica’nın evliliği dolayısıyla ailesi de bir dönüşüm geçirmektedir. Nihayet, şaşaalı bir baloda prens, orta sınıfın yükselişinin kaçınılmaz olduğunu idrak eder.
Luchino Visconti imzalı unutulmaz filmin başrollerini Burt Lancaster, Alain Delon ve Claudia Cardinale paylaşıyor.

Lanetliler (1969)

Filmde, Hitler’in yükselişe geçtiği ve iktidara geldiği dönemde Almanya’da yaşayan sanayici bir ailenin, bu karanlık dünyanın tam ortasında kalıp nasıl yoldan çıktıkları anlatılıyor.

Venedik’te Ölüm (1971)

Yurtdışına tek başına dinlenmek için tatile çıkmış bestekar Gustav Aschenbach (Dirk Bogarde) Venedik’tedir, tüm dünya onu içine kapalı, saygın, medeni bir insan olarak tanımaktadır. Fakat bir gün o ideal güzelliğin resmini görür ve anında kendi sonunu getirecek bu gizli tutkuya kendisini bırakır.

Roma, Açık Şehir (1945)

İtalyan Yeni Gerçekçi film akımının ilk örneği olan film 1944 yılında Nazi işgali altındaki başkent Roma’daki direnişin öyküsünü anlatır.

İtalya’ya Yolculuk (1954)

 Filmde kötüye giden bir evliliğin anatomisi çıkarılır. Değişik bir bakış açısına sahip olan ironik yapı da bir filmdir.

Bisiklet Hırsızları (1948)

İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir babanın ve oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio, sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletle dolaşıp duvarlara film afişleri asacaktır.

Umberto D. (1952)

Umberto D. emekli bir devlet memurudur. Hayattaki tek dostu ve can yoldaşı köpeği ile Roma’da küçük bir pansiyon odasına sığınmış, kıt emekli maaşı ile geçinmeye çalışmaktadır. Taş yürekli ve anlayışsız ev sahibesi tarafından sürekli pansiyondan atılmakla tehdit edilmektedir.

Günden güne umutsuzluğu katlanarak artan Umberto son çare olarak intihar etmeyi düşünürken köpeği Flike ortadan kaybolur. Umberto gitgide artan bir umutsuzlukla şehirde köpeğini aramaya başlar.

Lili Marleen (1981)

Film 1938 yılında başlayıp savaşın sonuna kadar uzanan bir dönemi Lili Marleen’in yaşadıkları ışığında anlatmaktadır.

Jesus of Nazareth (1977)

Seyirci tarafından olumlu tepkiler almış bu mini TV dizisinde, Hz. İsa’nın hayatı anlatılıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up