İftarlık Gazoz Mahkemelik Oldu

Manşet Türkiye

İftarlık Gazoz filminin Antalya’daki galasında filmin yapım ekibi, yönetmen ve oyuncular seyirciyle buluştu. Film sonrasında ekip gelen soruları yanıtladı. Sorulardan biri yönetmen Yüksel Aksu‘yu epey üzdü.

Bir gazeteci, filmdeki Cem Yılmaz’ın canlandırdığı ‘Cibar Kemal’ karakterinin, Muğlalı Yusuf Kanat’ın babası olduğunu ve Kanat’ın İftarlık Gazoz‘da babasının gerçeğe aykırı bir şekilde anlatılarak küçük düşürüldüğünü iddia ettiğini ve bu nedenle mahkemeye başvurduğunu hatırlattı.

Durumu birkaç saat önce haber aldığını söyleyen Aksu hem filmin durdurulmasını hem de 150 bin liralık tazminat davasının kendisini üzdüğünü belirtti ve şunları ekledi: “Hemşerimin davası beni üzdü. Bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Siz de biliyorsunuz. Ben Dondurmam Gaymak, Entel Köy Efe Köy’e Karşı ve İftarlık Gazoz olmak üzere, bir bölgenin sinemasını inşa etmeye çalışıyorum. Ankaralı Turgut gibi memleketini tanıtmaya çalışan, gelenek ve göreneklerine kıymet veren, ciddi ciddi de memleketini seven birisiyim. Benim bir ofisim de memleketim olan Muğla’da hala. Ben onlarla okey oynamadan kendimi dinlenmiş hissetmem. Çok seviyorum memleketimi. Bir sanatçı olarak sadece kendi hemşerimden böyle bir şey çıkması beni üzdü.

Amaçlarının kimseyi incitmek olmadığını söyleyen Aksu konuşmasını şöyle sürdürdü:

Eleştiren ve tartışma, polemiklerde çok iyiyimdir. Fakat, gerek geleneklerine, gerek dünya görüşlerine, gerek film ve bilim insanları ile kurulan ilişkilerde, insana dair bir gram incitmemek için çok özen ve ihtimam gösteririm. Bugün de semeresini yiyorum da aslında. Çok patlak acayip gişeler yapmıyor filmlerim ama televizyonda, internette, seyircide baya bir kamusal karşılık buluyor. En ufaktan üzülüyorsun, yoksa kimi incitmek isteyebiliriz ki, kaldı ki senaryolu filmde izlediniz. Senaryodaki usta erdemli bir usta, bizim kadim Anadolu kültüründeki usta-çırak ilişkisidir. Bizim Ahi geleneğimizdeki gibi çırak ustaya emanet edilir. Kendisi kadından korkuyor ama çırağına küfür gelince aslan oluyor. Tıpkı babalarımız gibi. Babalarımız bir jandarma görse, bir kabadayı görse, belki bir şey görse tırsar, korkar. Ama evladına sataşan olursa aslan olur, kaplan olur. Öyle bir usta o.

Anadolu kültüründen yola çıkarak usta-çırak ilişkisi üzerinden kadim bir kültürü anlatmak istediklerini söyleyen Yüksel Aksu şöyle devam etti: “Cibar Kemal, erdemsiz bir karakter değil. Üçkağıtçı, dolandırıcı veya sapık falan değil. Dolayısıyla alınılması da üzüntü verici. Cenabı Allah bile kullarını yaratıyor, kullarının kimisi ‘beni neden fakir yarattın, neden sarışın yarattın’ diyor. İnsanların tamamını memnun etmek imkansız. Olabiliyor. Mahkemeye veren de bizim ağabeyimiz. Sevdiğimiz, kıymetli bir hemşerimiz: İncittiysem de üzülüyorum. Bundan başka da bir şey yapamam.”

Yapımcı Elif Dağdeviren ise açılan davaya karşı şunları söyledi: “Cibar, sözlük anlamı olarak eski Türkçe’de bebeklikten çıkmış çocuk anlamına geliyor. Aynı zamanda da eski Anadolu geleneksel tıp literatüründe bel ağrılarına iyi gelen bir yakı anlamına da geliyor. Bu, kavram olarak da kimsenin tekelinde değildir ve anonim bir sözcüktür.

gazoz-banner

çağrı-banner

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up