İftarlık Gazoz Davası Reddedildi

Türkiye

Geçtiğimiz günlerde bir kişinin ‘babasını yanlış anlattıkları’ gerekçesi ile İftarlık Gazoz filmine karşı dava açmaya hazırlandığını duyurmuştuk. Filmin yönetmeni Yüksel Aksu açılan o davaya ilişkin önemli bir açıklama yaptı ve davanın mahkeme tarafından reddedildiğini söyledi.

Filmin hikayesinin kendi hayatından bir kesit olduğunu aktaran Aksu: “Bizim kasabamızda Cibarlar diye bir sülale vardı. Hayal meyal hatırlıyorum, başka bir işle uğraşırdı adı geçen Kemal… Bizim hikayemizin ilk taslağında ise karakterin adı Erbil’di ve bizzat benim gazoz ustamdı. Dramatik olarak, 74’lerde geçen bir hikayede Erbil ismi sırıtacağı için, çok istememe rağmen o döneme ait bir isim bulmak istedik ve Kemal yaptık. Hem de Cem’in (Yılmaz) oğlunun adına da atıf olsun diye. Ama sonrasında kıymet verdiğimiz ahbabımız babamı yanlış göstermiş diyerek bizi mahkemeye verdi.. Birincisi çizilen karakter babası değil, ikincisi de karakter söylediği gibi negatif değil, son derece erdemli değerleri olan pozitif bir karakter. Ha, deyin ki birebir resmettik ve yanlış yaptık, e iyi de o zaman da ileri sürülen sav baştan çöküyor zira arkadaş cümleye babam diyor, benim karakterimin oğlu yok. Zaten o yüzden yanına çırak alıyor. Kaldı ki biz bir belgesel de çekmedik ve tüm bu verilere dayanarak da işin aslı söylendiği gibi olmadığı için hakim reddetti tedbir kararını” dedi.

Filmi küçük bir gazete haberinden esinlenerek yazdığını söyleyen Aksu Dondurmam Gaymak filminde ustanın öyküsünü anlattığını İftarlık Gazoz’da ise çırağın öyküsüne odaklandıklarını belirtti. Aksu“Bizim gibi 70’lerde büyümüş çocukların arzusudur gazoz içmek. Bir de Dondurmam Gaymak’da daha çok ustayı anlatmıştım ve eksik kalmıştı. Burada bir de çocuğu anlatsam diye düşündüm. Çocuğun gözünden de kasabayı… Dondurma satarak saatler süren bir deneyimim olmuştu. Ve o gün oruç tutuyordum, aklıma geldi. Tuhaf ve komik bir şekilde üniversite yıllarımda açlık grevlerine katılmıştım. Hayatımı mizahla hafifletiyordum. Fakat çok da trajik olaylarla karşılaşmıştım. Filmin sonunu da hayatımın o dönemlerine bağlayarak aktardım” dedi.

Yüksel Aksu’nun İftarlık Gazoz filmin başrolünde Cem Yılmaz ve küçük oyuncu Berat Efe Parlar oyunuyor. Film hala gösterimde.

gazoz-banner

_____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up