İçinde Diyalog Olmayan En İyi 10 Film

Liste
İçinde Diyalog Olmayan En İyi 10 Film
 İskele

La Jetee (Chris Marker, 1962)

Dünyanın altını üstüne getiren 3. Dünya Savaşı’ndan sonra nükleer savaştan etkilenmeyen bir grup insan yeraltında yaşamaya başlar. Aralarında araştırmacıların da olduğu grup savaş öncesi dünyasına doğru bir yolculuk yapmaya karar verir. Bu yolculuk için seçilen kişi ise çocukluğunda yaşadığı bir olayın etkisinden kurtulmayı başaramayan takıntılı bir adamdır.

Zaman yolculuğu basit koşullarda gerçekleşir, kirli bir hamağa yatırılan adam, gözlerine bağlanan aygıtların da yardımıyla henüz dünyanın güzel günlerini yaşadığı günlere doğru bir yolculuk yapar. Burada tanışacağı bir kadın ise onu bu zaman dilimine bağlamaya başlar.

Fakat yeni hayatı, yaşadığı olaylar ve araştırmanın farklı bir konum almaya başlaması yolcuyu yavaş yavaş çocukluğunda yaşadığı olaya doğru götürmeye başlar. Çocukluğundaki olayı hatırlar önce, bir havaalanında yabancı bir adamın vurulduğuna şahit olmuştur. Şimdi aynı havaalanında hem kendine yönelen kurşunları hem de meraklı bir çocuğun bakışlarını üzerine çeker. Paradoksal bir kader sonu olur.

Chris Marker’in yönetmenliğini üstlendiği kısa film hem estetiği hem de öyküsü ile olağanüstü. Tüm film fotoğraflardan oluşuyor, sadece tek bir hareketli görüntü yer alıyor filmde, ki o da belli belirsiz görünüp kayboluyor. Müzikleri ve puslu fotoğrafları ile yarattığı atmosfer bilim kurgu sinemasının en ilginç yapıtlarından birini ortaya koyuyor.

Film Terry Gilliam’ın 12 Maymun isimli başyapıtına da esin kaynağı oldu. Kısa filmin yönetmeni Marker, 12 Maymun’da da senarist olarak yer aldı.

_____

vizyon-kirmizi-kaplumbaga

Kırmızı Kaplumbağa (2016)

Studio Ghibli’den Isao Takahata’nın da yapımcıları arasında bulunduğu bu masal gibi animasyonda, denizde geçirdiği kaza sonucu kendisini kaplumbağaların, yengeçlerin ve kuşların yaşadığı ıssız bir adada bulan bir adamın hikâyesi anlatılıyor.

L'illusionniste

The Illusionist (Sylvain Chomet, 2010)

İllüzyonist, nesli tükenmekte olan bir sahne eğlendiricisi. Yükselmekte olan bir rock yıldızı grubu tarafından sahnesi ele geçirilir ve bahçe – kafe partilerine eskisi gibi gösteri için davet de alamayınca başka ülkelere gitmeye karar verir. İskoçya kıyısında bir kasaba barında şovunu sergilerken karşılaştığı Alice adlı masum genç kız, onun yaşamını sonsuza dek değişecektir.

_____

Le ballon rouge

Le ballon rouge (Albert Lamorisse, 1956)

Fransız yapımcı Albert Lamorrisse imzalı kısa film Le Ballon Rouge, 1956 yılı Cannes Film Festivali, En İyi Kısa Film dalında Altın Palmiye ödülüne layık görülmüştür. Film, 2. Dünya Savaşı’nın ardından yorgun düşmüş Paris’in tarih kokan ara sokaklarında süzülen eşsiz güzellikteki kırmızı balon ile minik kahramanımız Pascal arasındaki dostluğu gerçekçi ve samimi bir dille, hayatın tekdüzeliğine sızarak aktarmıştır. Yapıt, hikâyenin yansıtılış biçiminin gerçekçiliği ile Akademi tarafından aday gösterildiği En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar ödülünü kazanan diyalogsuz ilk filmdir.

_____

Hotel Monterey (Chantal Akerman, 1972)

Hotel Monterey, New York’ta kimsesiz ve yaşlı insanların geldiği ucuz bir oteli anlatır. Akerman, filmde otelin koridorunu, asansörünü, kapılarını, pencerelerini ve otel sakinlerini adeta bir tablo gibi resmeder, izleyiciyi bu olağandışı mekânın parçası haline getirir.

____

At Land (Maya Deren, 1944)

15 dakikalık kısa film sahilde güneşlenen bir kadın kendisinin değişik versiyonları ile karşılaşır sürekli. Filmin senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusu Maya Deren, filmin konusunu “kişinin, kendi kişiliğini arama mücadelesi” olarak açıklamıştır.

______

Outer Space (Peter Tscherkassky, 1999)

Görünmez ve saldırgan bir güç yüzünden dehşete kapılan bir kadın, aynı zamanda, onu iki anlamda da tutsak eden şekilde, izleyicilerin bakışına da maruz kalmıştır. Gece vakti bir eve girdikten sonra, cırcır böceklerinin sesi, durağan deforme olmuş müzik, patlamalara, çığlıklara ve birbirine karışan seslere neden olur. Paniğe kapılmış bir öznellikle, kadının yüzü, dişli çarkların delikleri şeklinde perdede çoğalır, optik bir efekt, solarize edilmiş parlayıp sönen imgeler çerçeveyi istila eder.

_____

Scorpio Rising

Scorpio Rising (Kenneth Anger, 1964)

Artı 18’lik bu Kenneth Anger’in 64 yapımı, 30 dakikalık kült filmidir. Blue velvet, Hit the road Jack gibi 60’ların sağlam şarkıları eşliğinde neo-nazi motorcu tayfasının bir takım ritüellerine sürreal kurguyla tanık oluruz. Motorlarını söküp takarlar, silip parlatırlar, sonra giyinip kuşanır, takar takıştırırlar. Marlon Brando, James Dean, akrep, swastika görüntüleri arasında kokaine yumulurlar, yetmedi birbirlerine yumulurlar.

Değil 64 toplumu, 68 kuşağı için bile oldukça marjinal görüntüler içeren bu film, video klip olayının atasıdır, tohumudur denebilir. hatta Kenneth Anger söyle demiştir: “ben MTV’nin babasıyım.”

____

Hadaka no shima

The Naked Island (Kaneto Shindo, 1960)

“Çıplak Ada, yönetmenin tabiriyle, doğaya karşı karıncalar gibi çalışan ve mücadele eden insanları perdeye aktaran ‘sinemasal bir şiir’dir. Shindô’nun siyah beyaz ışık oyunlarıyla bezenmiş tüm çekimleri, Hikaru Hayashi’nin sanki film için yaratılmış orjinal müziğinin sadeliği ve mükemmelliği filmi sözsüz bir başyapıt yapmış.”

_____

Blue

Blue (Derek Jarman, 1993)

Derek Jarman’ın hem yazıp hem yönettiği “Blue”, belgesel tarz ile dramanın harmanlandığı bir film.Ekran masmavi. Hareketsiz. Sesler, ses efektleri ve müzik, mavi ekranla birlikte izleyiciye sunuluyor. Jarman, “Blue”yu AIDS virüsüyle yaşadığı deneyimleri, hem fiziksel hem de alegorik anlamda, mavi rengiyle ilişkilendirerek aktarmak için kotarmış…

_____

Plemya

Bonus: Plemya

Baştan uyaralım; aşırı şiddet ve cinsellik içerir.

Yeniyetmeler üzerine son derece sıra dışı ve vurucu bir ilk film olan Plemya’da konuşma yok. Anlatıcı yok. Altyazı yok. Müzik yok. Tamamı işitme engelli insanlardan oluşan bir oyuncu kadrosu… Sağır ve dilsiz öğrencilere eğitim veren bir yatılı okula yeni bir çocuk gelir. Etüt dersleri yerine hırsızlık, gasp ve fuhuşun hüküm sürdüğü hiyerarşik bir düzenin içinde kendine yer edinmeye çabalarken, pazarladığı kızlardan birine gönlünü kaptırmasıyla beraber kuralları çiğneyerek düzeni altüst eder. Filmin ilk birkaç dakikasından sonra konuşma ve altyazının eksikliğini unutup ergenliğin sınırları zorlayan fevriliğine ve acımasızlığına teslim olacaksınız.

______

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up