İçimizi Aralayan Filmler

Manşet Serbest Kürsü

Her-filmi

Zeynep Delav ‘Sinemental-İçimizi Aralayan Filmler Festivali’ni Sinefesto için değerlendirdi…

————————–

Sinemanın insan ruhuna iyi geldiği, buna dair tahlillerin yapılabilirliği artık sıkça konuşulan mevzular arasında. Eğlendiren, güldüren, ağlatan, düşündüren bu filmler, duygusal güçlükleri aşmak için de izlenebilir mi?

Hugo Münsterberg’in 1916’da klasiği olan Sinema: Psikolojik Bir İnceleme ( The Film: A Psychological Study) de; “Hareket eden fotoğraflar insanın öyküsünü, dış dünyanın, örneğin mekan, zaman ve neden-sonuç ilişkileri gibi biçimlerine üstünlük sağlayarak ve olayları örneğin dikkat, bellek, düş gücü ve duygu gibi iç dünya biçimlerine uydurarak anlatıyor” diyor. Münsterberg’den sonra bu açıklamayı bilimsel olarak inceleyen çok oldu elbette. Nitekim 1926 yılında ilk psikanalitik film olan “Pandora’nın Kutusu” öne sürülen bu tezleri doğrular nitelikteydi…

Sinema ve Psikiyatri’ye dair yapılan, emek verilen her şey artık çok derinlikli inceleme konusu. Günümüzde bu alanla ilgili bir çok etkinlik mevcut.

Karakterleri anlamlandırmanın dışında kendi içimizde de yolculuğa çıkmamızı sağlayan sinema, psikanalitik olarak bakıldığında, duygusal güçlükleri aşma sürecinde model olabiliyor. Diğer yandan, sinemanın iletişimdeki gücünden ve içerik zenginliğinden yararlanarak yalnızlıkları, ötekileştirmeleri, dışlanmışlıkları ortadan kaldırmak için en başta insan ruhunu anlamak, farkındalık yaratmak için iyi bir yöntem.

17 Ekim’de başlayan SİNEMENTAL FİLM FESTİVALİ, yine bu iki arkadaşlığa verilen emeğin ürünü. Kadir Has Üniversitesi Kongre Merkezi’nde start verilen “İçimizi Aralayan Filmler Festivali” nin en çok merak edilen filmleri arasındaydı “Her (Aşk)” filmi.

Filmden biraz bahsetmek gerekirse; el yazımı mektuplarla geçimini sağlayan Thedore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlayan, ağır depresyonun içerisinde olan bir adamdır. Zamanla hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programı ve hemen ardından gelen Samantha ile tanışması bu ilişkiyi ilginç hale getirmeye başlar. Yalnızlıkla boğuşan diğer yandan da yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın dram ve komediyle harmanlanmış öyküsünü anlatıyor.

1999’da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı kazanan çok yönlü sinemacı Spike Jonze’un son uzun metrajlı filmi, gösterimden hemen sonar uzmanlarca     psikiyatri koltuğuna oturtulan film ilgi çekiciydi.

Prof. Dr. Faruk Gençöz, Klinik Psikolog, Psikanalist Yavuz Erten ve Uzm. Dr. Özgür Öğütcen katılarak derinlikli olarak depresyon, depresyonun belirtileri ve iyileşme sürecine katkısı olan değişikliklerden bahsettiler.

Festival kapsamında, İklimler/ Korkuyorum Anne / Pandora’nın Kutusu / Aşk / Tiksinti / Ben O Değilim / Virtüöz ve Yerlatı filmleri yine izlendikten sonra psikiyatri alanında incelenerek içimizi aralama süreci ve etkileri incelendi.

Sinemental’e içimizi araladığı ve verdiği bilgilerle yol gösterdiği için teşekkür ederiz.

Aşk  Her (2013)

Gösterim: 19 Ekim Pazar 17:00

Kadir Has Üniversitesi Kongre Merkezi Sinema A

Yönetmen : Spike Jonze

Oyuncular : Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy Adams

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up