Hürrem Erman İzlenmemiş Bir Yeşilçam Filmi

Sinema Kitapları Türkiye
Hürrem Erman İzlenmemiş Bir Yeşilçam Filmi
h2o Kitap, sinema serisine devam ediyor. Rıza Kıraç’ın Yeşilçam’a farklı bir perspektiften baktığı biyografik kitabı Hürrem Erman İzlenmemiş Bir Yeşilçam Filmi raflardaki yerini aldı.

Atilla Dorsay‘ın “Sinema tarihimize en küçük bir ilgisi bile olanların mutlaka edinmeleri gereken önemli bir belge-kitap” olarak tanımladığı Hürrem Erman İzlenmemiş Bir Yeşilçam Filmi efsane yapımcı Hürrem Erman’ın hayatı üzerinden Yeşilçam’a, siyah beyaz dönemlerden video kaset devrine kadar birçok köşe taşını mercek altına alıyor.

Arka Kapak yazısı

Yaşanan bir film değildi ama bir film gibi yaşanmıştı… 
Adapazarı’nda sinema salonu sahibi bir ailenin, sinema büyüsüyle yetişmiş bir üyesi olarak geldiği İstanbul’da cesur bir girişimin sonucunda Türk sinemasının efsanevi yapım şirketi Erman Film’in kurucusu, beyaz perdede pek çok hayali karaktere can vermiş Hürrem Erman’ın hiç izlenmemiş filmi: kendi hayatı… Yazar ve yönetmen Rıza Kıraç’ın kaleminden. 
Halide Edip Adıvar ve Kerime Nadir’den Yaşar Kemal ve Selim İleri’ye edebiyatın, Sadettin Kaynak ve Münir Nurettin Selçuk’tan Zeki Müren ve Ruhi Su’ya müziğin gözde isimlerinin eserlerini seyirciyle buluşturmuş; adeta ellerinden tutarak pek çok oyuncu, yönetmen ve yapımcının kendini sinemada bulmasını sağlamış; daima perdenin gerisinde durmuş bu sinema adamının hayat hikâyesi, aynı zamanda Yeşilçam’ın bir kesitinin tarihidir. 
Burada “mutlak iyiler” ve “mutlak kötüler” yer almıyordu, burası “ülkenin koşullarının dışında başka şeylerin yaşandığı bir coğrafya” olamazdı. 
Bu tarih melodramdı, komediydi; “Türk filmi” idi. 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up