Hülya Koçyiğit’in Unutulmazları

Liste Manşet Türkiye

Yer aldığı filmlerle Yeşilçam’a hayat veren usta oyuncu Hülya Koçyiğit’in unutulmaz performanslarını sizler için derledik. İyi seyirler.

Susuz Yaz

Film, Koçyiğit’in rol aldığı ilk film ve Türk sinemasının uluslararası alanda ödül alan ilk filmidir. Altın Ayı ödülünü kazanan bu yapım çekildiğinde sanatçı, henüz 16 yaşında bir konservatuar öğrencisiydi.

Gelin

Bu film, köy temalı 3 seri halinde çekilen filmlerin ilkidir. Koçyiğit, bir köy gelinini temsil etmekteydi. Hikayede bir annenin, oğlunun sağlığı için var olan töre vb. katı kanunlara karşı çıkışı aktarılıyordu.

Diyet

Hülya Koçyiğit bu filmin de ise karşımıza ailesi ile Afyondan büyük şehre göç eden Hacer olarak çıkıyor. Hacer toplumda ki güçlü ve terk edilmiş bir kadın olarak seyircileri etkiledi ve unutulmazlar arasına girdi.

Hacer, eşinin onu terk etmesiyle çaresiz kalır. Fabrikada çalışırken Hacer’e, yeni işe başlayan Hasan bir umut ışığı olur. Köylüsü ve patronun yalakası Bilal Usta’nın yardımıyla fabrikaya giren Hasan ve Hacer’in yakınlaşması evliliğe dönüşür. Ancak Hacer’in adalet içgüdüsüyle sendikaya yazılması, bu iki insanın ilişkilerini derinden etkileyecektir. 

Sev Kardeşim

Türk sinemasının en sıcak,en samimi hikayelerinden birine sahip olan film önce bir iddiayla başlayıp, sonrasında birbirine aşık olan iki gencin masalını anlatır.

Kınalı Yapıncak

Hülya Koçyiğit’i bu filmde ise ailesini yangında kaybeden ve bu yangında uğradığı şok yüzünden dili tutulan Kınalı Yapıncak olarak seyrediyoruz.

3 Arkadaş

Koçyiğit bu filmde görme engelli bir genç kızı canlandırıyordu. Kendisine, Kadir İnanır, Müşfik Kenter ve Halit Akçatepe eşlik ediyordu. Aynı yapımın yıllar sonra dizi versiyonu da yapılmıştı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up