Hotel Ruanda evlerimize misafir oluyor

TV'de Sinema
Tarihî bir gerçeğe ışık tutan ‘Hotel Ruanda’, 1994 yılında Ruanda’daki soykırımda yaşanan sıra dışı bir insanlık öyküsünü ekrana getiriyor.

İngiliz yönetmen Terry George tarafından beyazperdeye aktarılan film, iç savaş ortamında kaçıp kendilerini kurtarmaya çalışan Tutsi ve Hutu halklarına, çalıştığı otelin kapılarını açan Paul Rusesabagina’nın gerçek hikâyesi. Mükemmel bir oyunculuk göstererek Oscar’a aday gösterilen Don Cheadle’ın yanı sıra Sophie Okonedo, Nick Nolte ve Joaquin Phoenix’in rol aldığı filmin sahnelerinin bir kısmı Ruanda’nın başkenti Kigali başta olmak üzere Güney Afrika’da çekilmiş. “En İyi Özgün Senaryo”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dallarında Oscar’a aday gösterilen “Hotel Ruanda”, Toronto Film Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü kazanırken, National Board of Review tarafından ‘yılın en iyi on filminden biri’ seçilmişti.

Yönetmen: TERRY GEORGE

Oynayanlar: DON CHEADLE, SOPHIE OKENODO

TRT 1/ 23.00

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up