Hollywood’da ve Dünyada “Fetih 1453” Fırtınası Esiyor

Manşet Türkiye

Fetih 1453 Hollywood filmlerini geride bıraktı. Film 7.8 milyon $’lık hasılat geliriyle dünyada ilk 5’e girdi. Oscar adayları The War Horse ve Extremely Loud & Incredibily’nin hasılatı bile Fetih 1453’ün altında kaldı.

Türk sinema tarihinde hem bütçesi hem de gişesiyle izlenme rekorları kıran Fetih 1453, Hollywood’u tahtından indirdi. 16 Şubat’ta gösterime giren 17 milyon dolar bütçeli film, ilk haftasında elde ettiği 7.8 milyon dolarlık hasılatla Amerikan film endüstrisinin beyaz perdede güvendiği birçok filmi geride bıraktı. Gösterime girmeden konuşulmaya başlanan Faruk Aksoy’un yapımcılığını üstlendiği Fetih 1453, Türkiye genelinde gösterildiği 850 salonda 1 milyon 400 bin izleyiciye ulaştı. Toplam 13 milyon lira hasılat elde eden film, dünya genelinde de en fazla izlenen 5’inci film oldu. ABD’li internet devi Amazon’un sinema endüstrisine yön veren 2 milyon ziyaretçinin takip ettiği sitesi Box Office Bojo’nun derlediği bilgilere göre geçen hafta ABD dışında tüm dünyada en fazla izlenen sinema filmi ‘Gizemli Adaya Yolculuk- 2’ oldu. Film geçen hafta 27.5 milyon dolarlık hasılat elde etti. İkinci sırada 11 milyon dolarlık hasılatıyla ‘İyi Olan Kazansın’, üçüncü sırada 10.4 milyon dolarlık hasılatıyla Hollywood’un efsanevi serisi Star Wars’un ‘Gizli Tehlike’ filmi yer aldı. Dördüncü sırada ise Oscar adayı ‘Senden Bana Son Kalan’ filmi aldı. George Clooney’in oynadığı film 7.9 milyon dolarlık gelir elde etti.

Bir Fetih 1453 etmediler

Holywood hakimiyetine son veren Fetih 1453 ise 4 ülkede toplam 7.8 milyon dolarlık gelir elde etti. Başrollerinde Tom Cruise’un oynadığı ‘Görevimiz Tehlike-4’ 7.4, gösterime yeni giren ‘The Muppets’ 7.6, Oscar’ın en büyük favorisi ‘The Artist’ ise 4.2 milyon dolar gelir elde etti. Fetih 1453 Oscar adayları The War Horse ve Extremely Loud & Incredibily’nin hasılatını geçti.

Almanya’da liste başı

Almanya’da 82 salonda gösterime sunulan Fetih 1453 gösterime girdiği günden bu yana 104 bin 319 kişi izledi ve 437 kopya ile gösterime sunulan ve 114 bin 178 seyirci sayısına uluşan Alman yapımı “Yoko”nun ardından ikinci sırada yer aldı.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

2 Yorum

  1. şu yazdığınıza eminim siz de inanmadınız.
    the artist sadece amerika’da 28 milyon dolar, görevimiz tehlike dünya çapında 637 milyon dolar, the muppets ise sadece amerika’da 88 milyon dolar elde etti. fetih gibi bir filmin bu filmleri geçmesi hem sinemasal olarak hem de mantık olarak ne yazık kı mümkün değil.

    Reply
  2. Yazdığınız bütçeler film endüstrisi için o kadar komik ki anlatamam.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up